Kiełbasa wieprzowa biała*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Agatko, bardzo dziękuję za odpowiedź
cvety.gif

Przymierzem się do robienia w niedługim czasie, a jeszcze nigdy wcześniej nie robiłam, więc wolę się dopytać
icon_smile.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
kupilam w masarni swieze jelita wieprzowe, ale zapomnialam o najwazniejszym, by sie spytac o sposob ich przechowywania.. niestety, kielbase bede mogla robic dopiero pod koniec tygodnia. Co moge zrobic, by zapobiec ich zepsuciu???
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
zasypalam je calkowicie sola- chyba dobrze, prawda? wyczytalam w tym watku rozne czasy plukania- od 10 minut do godziny, na ile Ty odstawiasz? i jak dlugo moge je w tej soli przechowywac?
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Muszą być mocno utytłane w tej soli, raczej więcej niż mniej. Co do czasu moczenia, to nie pomogę, nie pamiętam ile to trwało, a dawno już nie robiłam sama kiełbasy, ale myślę, że nawet jak zostawisz na godzinę to nic się nie stanie, jelito jest cienkie, za bardzo nie wpływa na smak, ważniejsze jest to co w środku
icon_smile.gif
.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Ja nie moczę jakoś specjalnie.
Jak już mam gotową masę kiełbasianą, to płuczę kiszkę 2-3 razy żeby sprawdzić czy gdzieś nie dziurawa. Ale w wodzie nie zostawiam, smaku nie ma.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Mała_Mi @ 9 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1277017Jaką ilość osłonki nakładacie na raz na końcówkę maszynki? Na zdjęciu Beatki na 1. str. widzę zaledwie trochę, na jakieś 2 kiełbaski. To tak trzeba po kawałeczki ciąć i nakładać?
ja staram się nałożyć całą kiszkę, czasem jest b. długa, ale jakoś daję radę, na pewno to nie jest na 2 czy nawet 3 kiełbaski, chociaż może i na zdjęciu tak to wygląda
icon_wink.gif
ale cięcie na kawałki i nakładanie tych kawałków na maszynkę, to byłaby goowniana robota ( kiedyś miałam takie jelita, które same rwały się co chwilę, więc wiem co mówię
icon_wink.gif
)
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Bardzo dziękuję za odpowiedź, Beatko
anbetung.gif

Moje jelita już do mnie idą (ciekawie to brzmi
icon_lol.gif
), więc już wkrótce będę testować - pierwszy raz w życiu, więc z pewnością dam znać, jak wyszło.
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję, przydadzą się
icon_biggrin.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Myślę, że tak. Od pewnego czasu buszuję w poszukiwaniu wędliniarskich informacji na necie i czytałam, że biała interesująco wypada w wędzeniu. Bym zastosowała kombinację wędzenie+parzenie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Oj tak, biała wędzona jest pyszna, pamiętam jak pan Rysiu - znajomy rzeźnik szykował na świniobiciu między innymi białą kiełbasę (była tylko z wieprzowego mięsa, więc bardziej krucha), a potem trzeba było iść do Dziadka i uśmiechnąć się ładnie, żeby zabrał ją na strych i uwędził, niestety teraz obie receptury już nie do odtworzenia
icon_sad.gif
, to jest smak, którego nie zapomnę.
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
mi nie udalo sie kupic jelit, ale dostalam w sklepie masarskim grzecznosciowo 2 metry... wlasnie zaczelam je nadziewac i 2/3 masy zostalo mi w misce
icon_sad.gif
moge zamrozic i nadziac, jak zdobede wiecej jelit?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
dzieki MalaMI- zamrozilam...

w zwiazku z tym, ze nie mam duzego doswiadczenia w obrobce mies czerwonych mam pytanie- czy te mieso zmielone nadaje sie na klopsa? nie dostalam flakow, nie chce mi sie teraz o nie zabiegac, a mieso chcialabym jakos wykorzystac....
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,716
2,994
113
Moim zdaniem nadaje się, ja bym zrobiła. Kiedyś z niewielkiej ilości nadzienia zrobiłam kilka mieleńców (dodałam tylko łyżkę bułki tartej, jajo i kilka łyżek wody) .
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: