Kiełbasa wieprzowa biała*

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,763
3,016
113
Agatko, jesli na nosa sa ok, to się nadadzą. Moje z lodówki tez miały rok.

dziunia @ 20 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1121292Buko, mogłam się pomylić o 1/2 litra na niekorzyśc wody
icon_wink.gif
czyli 4,5 l wlałam. To może się dużo wydawać, ale po wyrobieniu woda się wchłania ładnie i dzięki niej kielbasa nie będzie twarda. W misce w której leżała już nadziana kielbasa, na dnie zebrało się trochę tej wody, więc ciut uciekło
icon_wink.gif
Samej kiełbasy tez wyszło trochę więcej niż 12,5 kg, bo ogonów gramowych nie liczylam, tylko tak z grubsza dodawałam (ważyłam partiami).
Wiesz, zaskoczyła mnie podana przez Ciebie ilość wody, bo w przepisie BeatySz, jak również w innych recepturach na te kiełbasę, np. na stronie Wędlin Domowych podają, że dodatek wody to ok. 10-15% wagi mięsa. W Twoim wyrobie to prawie 50 %, dlatego zapytałam, czy to nie pomyłka. Skoro twierdzisz, że kiełbasa ma odpowiednią konsystencję, to ja już nic nie rozumiem. Wybacz, że drążę, ale jestem w przededniu produkcji.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
No zdziwiłam się, bo leżą długo. Ale w końcu lodówki, tam zawsze chłodniej.
A one mocno zasolone, a sól konserwuje.
Niech stracę, użyję.


Wypróbuję w tym roku więcej wody. Nie wiem czy mięso wychłepta tyle ile Dziuni, ale będę lała do oporu.


Dziuniu, jaką konsystencję miała gotowa masa?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Buko, ja pewności 100% nie mam co do tej ilości, mogłam się pomylić o jakiś litr
icon_wink.gif
Miałam masę podzieloną na dwa, wołowinę osobno z przyprawami, do każdej miski z wołowiną dolałam po litrze wody, czyli mamy dwa litry. Potem łopatkę zmieloną z boczkiem miałam w jednej dużej misie, do tego dolałam też ok. 2 litry, czyli mamy już 4 litry. Jak łączyłam połowę łopatki z wolowiną, to też trochę dolewałam, tak po 1/2 litra do każeej porcji, czyli 1 litr do całości - razem z poprzednimi 4 mamy 5 litrów. Wiem, że to dużo, ale w zeszłym roku kiełbasa wyszła mi za twarda raz, że dałam za mało tłustego mięsa, a dwa, że dałam za mało wody, bo tylko 1/2 litra na tę samą ilośc mięsa, czyli na 10 kg. I wiem, że przepisy mówią o tych 10-15% wagi mięsa, ale moje mięso po wyrabianiu było zwarte, nic się nie lało, pilnowałam żeby za dużo tej wody nie wlać, po prostu robiłam (tez za radą mojej mamy) to trochę na wyczucie, jak przy kotletach mielonych, masa mięsna musi być zwarta ale nie twarda i tu chyba jest podobnie, bo koleżanka już próbowała tej kiełbasy i orzekła, że jest bardzo dobra, ja też tak twierdzę
icon_smile.gif

Przydałby się tu jakiś fachowiec masarski
fiesgrins.gif


EDIT: Agatko, masa była dość zwarta ale nie twarda jak samo mięso mielone, jak pisałam wyżej, podobna do masy na kotlety mielone. Na początku jak dodawałam wodę, to oczywiście było rzadkie ale podczas wyrabiania wszystko ładnie się łączyło.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Tylko nie lej na siłę
icon_wink.gif
Po trochu dolewaj, potem wyrabiaj i będziesz widziała czy już dosyć. Ja na upartego mogłam wlac jeszcze ale juz mnie te prawie 5 litrów zaczęło przerażać
icon_wink.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Wody mi szkoda.
zahnlos.gif


W ubiegłym roku robiłam z 1,5 kg szynki i 1 kg podgardla, dość tłustego. Wody wlałam ok. 1 litra.
Była chuda, muszę dodać słoniny. I wody dam więcej, bo była dość zbita. Nie twarda, ale mogłaby być delikatniejsza.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,763
3,016
113
Jak to dobrze jednak wymieniać doświadczenia. Moje poprzednie powinny być trochę bardziej luźne, nie tak zwarte, ale kładłam to na karb małej ilości tłustego mięsa. Teraz myślę, że mogło im brakować wilgoci. Mam 5 kg surowca, zobaczę ile się da wmasować tej wody.
icon_smile.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Ja robie po raz drugi - za pierwszym razem tez byla za sucha i zwarta, za malo dalam wody i mieso mogloby byc tlustsze..Smakowala nam, ale byla za chuda jak na kielbase. Tym razem robie z mniejszej ilosci, ale i tak dzieci beda zadowolone, a u nas kielbasa na swieta zawsze jest.
icon_biggrin.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Mięso się wyrabia. Chłop na podłodze, a koty obok niego.
rofl.gif
Wpatrzone w gar jak w obrazek.

Zmieliliśmy 1,30 łopatki, niezbyt tłustej, 800g podgardla (jakieś 20% mięsa, reszta słonina) i 200g wołowiny.
Wlałam już 700 ml wody i wydaje mi się, że można więcej. Odstawię do lodówki do jutra i ocenię.

Sypnęłam 40g soli, 5g pieprzu, 6g majeranku i 3 ogromne ząbki czosnku.
Czekam do jutra, zobaczę jak mięsa smakuje i najwyżej dosmaczę.


e: dolałam jeszcze 300 ml wody i sypnęłam łyżeczkę soli. Pyszna.
icon_smile.gif


e2: gotowego wyrobu po ugotowaniu nam 2,30 kg, czyli dokładnie tyle ile było samego mięsa.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Nieskromnie muszę przyznać, że kiełbasa wyszła mi idealnie
fiesgrins.gif
Wszyscy chwalili, miękka, dobrze doprawiona i pyszna, nie była o dziwo za tłusta, bardzo 'mięsna' ale konsystencja, pewnie przez te litry wody
icon_wink.gif
utrafiona w punkt.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Jak i moja.
lecker.gif

Spora ilość tłustego mięsa i dużo wody spowodowało, że kiełbasa była mięciutka. Ten tłuszcz się rozszedł po mięsie.
Niebo w gębie.
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Bardzo fajnie, że wyciągasz, bo za mną 'chodzi' taka kiełbasa od dawna. Agatko, a gdzie kupowałaś te jelita? Do tesco przed jakimikolwiek świętami obiecałam sobie, że nie pójdę! I już! Te tłumy mnie przerażają!
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,763
3,016
113
Wczoraj zakupiłam jelita. Będzie kiełbaska na święta.
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
No to narobiłyście mi smaku tą kiełbaską
lecker.gif
. Mój eM bardzo lubi białą, a ta sklepowa
baa.gif
. Mam zamrozone jelita, które dostałam od Elki w celu zrobienia kiszki ziemniaczanej. Chyba się nadadzą ?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,377
1,468
113
Na stronie sklepu, w którym kupowałam w tym roku jelita jest taki opis:
Jelita są głęboko solone i odpowiednio przesuszone. W takiej postaci w temperaturze do 8 -10 stopni mogą być przechowywane nawet 2 lata. Wystarczy je zamknąć w szczelnym pojemniku bądź woreczku, wsadzić do lodówki, gdzie mogą leżeć bardzo długo. Jelit solonych się nie mrozi, gdyż tracą swoje właściwości. Przed użyciem należy je namoczyć w letniej wodzie na godzinę przed nadziewaniem batonów.

http://f22.home.pl/Jelita_wieprzowe_kal_2628_a25mb-7.html
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
hazo, ta wiadomość mnie ucieszyła, bo mam jeszcze trochę kiszki sprzed 2 lat
rofl.gif

Wieczorem obejrzę i powącham
icon_mrgreen.gif
Boję się, ale raz się żyje....


gatita, ja kupowałam w sklepie z zaopatrzeniem masarni.
 

Daderma

Member
Lut 7, 2012
76
0
0
hazo @ 3 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1275379Na stronie sklepu, w którym kupowałam w tym roku jelita jest taki opis:
Jelita są głęboko solone i odpowiednio przesuszone. W takiej postaci w temperaturze do 8 -10 stopni mogą być przechowywane nawet 2 lata. Wystarczy je zamknąć w szczelnym pojemniku bądź woreczku, wsadzić do lodówki, gdzie mogą leżeć bardzo długo. Jelit solonych się nie mrozi, gdyż tracą swoje właściwości. Przed użyciem należy je namoczyć w letniej wodzie na godzinę przed nadziewaniem batonów.

http://f22.home.pl/Jelita_wieprzowe_kal_2628_a25mb-7.html
Właśnie ostrożnie z czasem moczenia jelit przed użyciem.Stosować się do zaleceń producenta.
Ja moczę w letniej wodzie ok. 10 min. i też jest dobrze.Jak były moczone dobę to nic dziwnego że pękają
icon_wink.gif

pozdrawiam
Dodam jeszcze że szynkę,łopatkę mielić na maksymalnie dużych oczkach (szarpak, 12,10 )
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,763
3,016
113
Ja tez miałam ochotę zamrozić resztę, ale pan w sklepie mi odradzał. Moje stały w lodówce rok, zanim je wszystkie zużyłam, ale starannie przesypywałam resztę grubą solą po każdorazowym pobraniu.
Gatita, myślę, że się nadadzą, tylko rozmrażaj je powoli i nie napychaj mocno. No i powiedz, jak się spisały.
icon_smile.gif