KOLAKAKOR

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Czytam w Waszych postach, że ciasteczka mają karmelowy smak. Skąd on pochodzi? Czy cukier, który w nich jest karmelizuje się podczas pieczenia, czy coś przeoczyłam w przepisie?
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
hazo @ 13 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=789721Vidar, a jak radzisz ustawić piekarnik?
Ja zawsze pieke zaraz pod srodkowa polka.

jaxja @ 13 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=789725Czytam w Waszych postach, że ciasteczka mają karmelowy smak. Skąd on pochodzi? Czy cukier, który w nich jest karmelizuje się podczas pieczenia, czy coś przeoczyłam w przepisie?
Karmelowy smak daje albo brazowy cukier albo syrop
 

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
też je zrobiłam - pycha! Dałam cukier trzcinowy jasny i ciemny i syrop klonowy. Zdjęcia wrzucę jak tylko zrobię
icon_smile.gif
W trakcie pieczenia niewiele się rozjechały. I rzeczywiście zaraz po upieczeniu były kruche i łatwo się je kroiło. Jak wystygły to stwardniały i to bardzo. Vidar czy tak miało być? Ale pycha są
lecker.gif
Dzięki za przepis
anbetung.gif

A czy mogę jeszcze prosić na te orzechowe.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,389
3,674
113
Piekłam je w tamtym roku. Też mi się rozjechały, ale po prostu pocięłam je nożem na mniejsze porcje.
O ile na świeżo były bardzo smaczne, to niestety po leżakowaniu w puszce sporo straciły - nie były już tak wilgotno-ciągnące w środku, stwardniały i straciły chrupkość.
Vidar, jak je przechowujesz, by zachować wszystkie walory świeżego wypieku?
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
No prosze, patrzac teraz na ten przepis i na fotki stwierdzilam, ze jest baaardzo podobny do pewnych szwedzkich ciasteczek ktore pieklam w lutym; z tym, ze te 'moje' sa z dodatkiem kakao, ale przepis ogolnie bardzo podobny, i sposob wykonania tez, wiec nie wklejam ich w osobnym watku :

PainSuedois1.jpg



(a przepis wpisalam wtedy tutaj)
 

Załączniki

  • PainSuedois1.jpg
    PainSuedois1.jpg
    66 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Bea,w twoim przepisie nie ma syropu(zamiast kakao mozesz dodac ciemny syrop i tez bedzie podobnie
fiesgrins.gif
)A Szwecja lezy zaraz za granica-wiec i przepisy podobne
lecker.gif



A ciastka przechowuje w puszkach w zimnej piwnicy i nie sa ciagnace pozniej-tylko twardo-chrupiace.
I ja nie robie duzych porcji,wole upiec czesciej a mniejsze ilosci,bo sie szybciej znudza.
 

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
Zrobiłam. Wyszły przepyszne, dość słodkie ale to nie problem bo wszyscy u mnie w domu słodkie lubią
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif
co prawda jeden wałeczek mi się nieznacznie "rozlał" ale po przykręceniu temperatury reszta trzymała fason.
Takie wyszły.
kolakakor.jpg
 

Załączniki

  • kolakakor.jpg
    kolakakor.jpg
    66.5 KB · Wyświetleń: 1

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
A oto moje ciasteczka. Vidar dzięki za przepis
anbetung.gif
, bardzo mi smakowały
lecker.gif
A czy przy okazji mogę jeszcze prosić na te orzechowe?

ciasteczka_norweskie1__1_.JPG
 

Załączniki

  • ciasteczka_norweskie1__1_.JPG
    ciasteczka_norweskie1__1_.JPG
    144.9 KB · Wyświetleń: 1

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
Kolakakor bije rekordy u mnie w domu
icon_mrgreen.gif
z poprzedniej porcji nie ma już nic a nic
icon_mrgreen.gif
bedę piekła jeszcze raz przed samymi świętami, może w poniedziałek. Zdecydowanie po odleżeniu 24 godzin są jeszcze lepsze
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
banana.gif
-tak sie ciesze!
To moze teraz sprobuj Marcepanowych ciasteczek,ktore zaraz wpisze?Naprawde cuuudne w smaku(choc moze nie tak dekoracyjne)
 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
A ja popatrzyłam na skład, i one bardzo mi przypominają ciasteczka, które piekłam w Anglii dla dzieci (pracowałam przy organizowaniu urodzin dziecięcych). Dodawało się jeszcze esencję waniliową i "chocolate chips", łezki czekoladowe. Baaardzo smaczne to było. Tylko w innym kształcie. Kładło się po prostu kulki w dużych odstępach na papierze do pieczenia, one się rozlewały i były spore placki
icon_smile.gif
Baaardzo smaczne.
(przez 5 miesięcy 7 kg w górę... więc domyślacie się, jakie były dobre...)