Kourabiedes

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,642
113
Wyciągam, żeby sprawdzić składniki, bo są na obowiązkowej liście świątecznych słodkości.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Prawda - nie ma swiat bez kourabiedes. Oprocz nich mam rowniez w planach ( bo mnie ublagano) inne greckie ciasteczka - melomakarony z posypka pistacjowo-wloska.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,642
113
Zrobiłam dwie wersje - z migdałami i amaretto zamiast wody różanej, oraz z orzechami włoskimi i koniakiem. Obie absolutnie pyszne.
Chodzi mi po głowie wersja z mąką kokosową, ale to już przy następnym szaleństwie ciasteczkowym.

kurabiedki_migda_owe.jpg kurabiedki_orzechowe.jpg

U mnie tradycyjnie wałkowane i wycinane.
 

Załączniki

  • kurabiedki_migda_owe.jpg
    kurabiedki_migda_owe.jpg
    88.8 KB · Wyświetleń: 88
  • kurabiedki_orzechowe.jpg
    kurabiedki_orzechowe.jpg
    87.4 KB · Wyświetleń: 87
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Joanno, jak grubo wałkujesz ciasto?
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
anbetung.gif
icon_smile.gif
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,516
113
A czy myslicie, ze jak dodam wode rozana zamiast wody z kwiatow pomaranczy to bedzie ok? Wode rozana akurat mam na stanie...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,642
113
Myślę, że będzie pasować. Ja ostatnio zamiast wody daję alkohol i też jest dobrze.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,516
113
Dzieki Joanno. Nie dalam rady upiec w ten weekend, ale bede piekla w tym tygodniu wlasnie z woda rozana.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Nie pamiętam dokładnie kiedy, ale na pewno piekłam je kilka dni przed wigilią, stoją sobie w ciemnej szafce i mają się cały czas świetnie. Nic nie straciły na jakości. Nie nawilgły, nie straciły piaskowej konsystencji, ani smaku. Ciasteczka warte grzechu.
Własnie kolejne zjadłam do kawy i chyba starczą mi jeszcze do Nowego Roku
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
h-elen @ 25 Jul 2020 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1664225
wink.gif
Dzień dobry
Buko, podpowiedź proszę z jakiego przepisu robisz. Mam dużo orzechów.
Ciasteczka piekę dość często i przepis za każdym razem modyfikuję w zależności od tego, jaki mam podstawowy składnik: raz są to kupne migdały i orzechy laskowe bardzo drobno zmielone, a czasem orzechy włoskie, lekko podprazone na suchej patelni i zmiksowane na ciut grubszy piasek. Ze wszystkimi ciasteczka są bardzo smaczne, choc najwięcej aromatu dają laskowe. Pozostały skład tez trochę ewoluował, czasem pod wpływem innego przepisu, albo ilości, na którą miałam zapotrzebowanie. Mam nadzieje, że Tatter mi wybaczy, jak po cichu dopiszę ku pamięci moją wersję.
500 g mąki pszennej, 250 g miękkiego masła, 8 dkg cukru pudru plus jakaś ilośc do obtoczenia ciasteczek, 2 żółtka, pół łyżeczki
proszku do pieczenia, 3-4 łyżki uzo lub koniaku, najczęściej mam Amaretto. 15 dkg zmielonych migdałów lub orzechów, woda
różana lub pomarańczowa do ciasta albo do skropienia gotowych ciastek przed obtaczaniem w cukrze. Można do ciasta dodać
kilka kropli olejku migdałowego, albo szczyptę kardamonu.
Wszystkie składniki mieszam w malakserze do połączenia, miękkie, gładkie ciasto zostawiam w lodówce na godzinę, a potem
formuję kulki, które spłaszczam na placuszek z wzorem widelczykowym na wierzchu, albo rogaliki. Piekę w 180* 18-20 minut lub
do lekkiego zrumienienia. Z tej porcji, ze spłaszczonych kulek o wielkości orzecha włoskiego wychodzi mi około 80 szt.
kourabiedes.jpg
 

Załączniki

  • kourabiedes.jpg
    kourabiedes.jpg
    253.8 KB · Wyświetleń: 25
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Dzisiaj bez modyfikacji, są jednak najlepsze. Migdały i orzechy włoskie, pół na pół. Toczyłam kulki z wzorkiem z widelczyka, tak najszybciej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Wieki ich nie robiłam. Ale ponownie wróciły do łask
icon_smile.gif
Wszystko zgodnie z przepisem, ale nie daję siekanych migdałów. Przepyszne jak zawsze, robi się ekspresowo i jedna porcja znika nam w 20 min po upieczeniu ;)
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,413
4,653
113
Wprawdzie święta nie te, ale właśnie doszła zamówiona woda z kwiatów pomarańczy, więc mam zamiar w weekend upiec. Muszę sprawdzić, ile mam mielonych migdałów, bo za jedną porcję nawet nie warto mi się zabierać. Coś czuję, że to moje smaki, a przy moich dwóch łasuchach istnieje ryzyko, że nie dane by mi było nawet dobrze smaku poczuć
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Dziś w Lidlu chciałam do tych ciasteczek dokupić orzechów włoskich, ale skończyły się i wzięłam laskowe. Znowu pomieszam. Jutro produkcja, też z podwójnej porcji.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,387
840
113
Raz w życiu popełniłam te ciasteczka, jeszcze w czasach MniamMniama, z mielonych migdałów, ale moje niestety były twarde jak kamienie i jakoś straciłam na nie chęć, a tu widzę, że często je robicie i zjadacie ze smakiem. Niestety już nie pamiętam co to był za przepis.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,643
2,944
113
Chyba nie te robiłaś, Janie, bo te są tak kruche, jak najkruchsze kruche ciasto, co to się je robi na gotowanych żółtkach. Kto ugryzie, otwiera oczy ze zdziwieniem nad ich kruchością.
icon_smile.gif

 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,413
4,653
113
Upiekłam na święta i zapomniałam pochwalić
icon_smile.gif
Pierwszego dnia jeszcze nie były tak dobre, ale z każdym dniem coraz lepsze, kruchutkie, i aromat wody z kwiatów pomarańczy jest bardziej wyczuwalny. W każdym razie nawet tego pierwszego dnia nie były twarde, ale trochę mało wyraziste w smaku, czas im wybitnie służy. Na pewno do powtórki
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: