Makowiec wg Zofii Nasierowskiej

basiak

Well-known member
Kwi 11, 2006
201
167
43
Joanno mam pytanie, ponieważ będę pierwszy raz piekła strucle czy strucle wkładasz do formy takiej podłużnej jak piecze się babkę i czy ten pergamin to ma być spięty czy taki luźny bez spinania.
Może moje pytania są troche dziwne ale każdy ma inne zdanie na ten temat. Koleżanka w pracy piecze strucle w folii aluminiowej i zawija ją szczelnie zostawiając trochę,,luzu" aby miała gdzie wyrosnąć.
I dlatego mam tyle wątpliwości,ale zdecydowana jestem, aby ją upiec.
Za odpowiedź dziękuję.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
basiak @ 12 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412015czy strucle wkładasz do formy takiej podłużnej jak piecze się babkę i czy ten pergamin to ma być spięty czy taki luźny bez spinania.
Joanna napisała o jaką formę chodzi:

Joanna @ 22 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=399089włożyć do podłużnych blaszek.
Piecze się w tzw. keksówce, czyli podłużnej i wąskiej foremce

A ja z frakcji luźnego zawijania.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
basiak @ 12 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412015Joanno mam pytanie, ponieważ będę pierwszy raz piekła strucle czy strucle wkładasz do formy takiej podłużnej jak piecze się babkę i czy ten pergamin to ma być spięty czy taki luźny bez spinania.
Może moje pytania są troche dziwne ale każdy ma inne zdanie na ten temat. Koleżanka w pracy piecze strucle w folii aluminiowej i zawija ją szczelnie zostawiając trochę,,luzu" aby miała gdzie wyrosnąć.
I dlatego mam tyle wątpliwości,ale zdecydowana jestem, aby ją upiec.
Za odpowiedź dziękuję.
Basiu, zadałaś mi nie dziwne, ale bardzo trudne pytanie....
icon_smile.gif

W moim rodzinnym domu zawsze się piekło makowce w wyłożonych luźnym pergaminem podłużnych blaszkach i ja tak do tej pory robiłam. Ale w tym roku mam zamiar pierwszy raz spróbować owijać je pergaminem i piec jak w "kokonach", bo czytałam, że są wtedy idealnie równe i gładkie. No, przynajmniej jednego tak spróbuję upiec w ramach eksperymentu....
icon_smile.gif
Sama więc nie wiem, jaki sposób Ci doradzić.
icon_smile.gif

Pierwszy jest wielokrotnie sprawdzony, ale zawsze niesie ze sobą ryzyko, że strucle wyrosną nierówno i będą mnie zgrabne od tych kupionych w cukierni. Dla mnie nie miało to do tej pory znaczenia, ale z ciekawości wypróbuję tę drugą metodę.
Życzę powodzenia i smacznego!
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
hazo @ 12 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412029To tak, jak ja. Zawijam w pergamin, zostawiam puste końce i układam na płaskiej blaszce. Rośnie tylko wzdłuż.
O, dokładnie takie zawijanie miałam na myśli

Joanna @ 13 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412037owijać je pergaminem i piec jak w "kokonach", bo czytałam, że są wtedy idealnie równe i gładkie.
Zawinięte, ale z luzem na końcach właśnie takie wychodzą
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Nie ma co rysować. Kładę zwinięty makowiec na papierze, podnoszę brzeg papieru, zakładam na makowiec i zwijam do drugiego brzegu papieru. Obrazowo, to tak, jak zawijają w monopolowym butelki.
icon_wink.gif
Muszą zostać puste końce. U mnie około 10 cm.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Według mnie możesz zrobić z normalnej mąki pszennej, a do śmietany wciśnij trochę soku z cytryny. Powinna zrobić się gęsta i kwaśna.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Ja rozmrażałam w temperaturze pokojowej. Wydaje mi się, że lepiej mrozić bez lukru. Udekorować można przed podaniem - będzie ładniej wyglądać.
icon_smile.gif
 

Dana3

Member
Wrz 23, 2005
537
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Agatka @ 13 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412365to ja mam 2 pytania
napalilam sie na ten makowiec
i w zwiazku z tym ze jeszcze nie znam irlandzkiego odpowiednika polskiej maki tortowej czy moge uzyc zwyklej?
i problem mam z gesta smietana, tu trafiam tylko na bardzo plynna, oczywiscie mozna ja odstawic zeby zrobila sie gesta ale wtedy ma dziwny zapach
Agatko....gesta kwasna smietana to "soured cream", gesta slodka to "thick double cream"

odpowiednikiem (choc nie idealnym ) maki tortowej polskiej jest self-raising flour...ale zawiera ona proszek do pieczenia...moze sprobuj poszukac T55 ( to fr. maka, dostepna w internecie)...albo proponuje polski sklep
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Agatko...mozesz tez wybrac sie na wycieczke promem do Manchester...jest tam az 7- 8 sklepow z polskimi produktami, na pewno jest maka tortowa...
 

basiak

Well-known member
Kwi 11, 2006
201
167
43
Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki i w przyszłym tygodniu zabieram się do pieczenia. Czy jak upiekę w czwarek to nie będzie za szybko?.
 

flamenco

Member
Lis 13, 2006
81
0
0
U mnie nie ma juz co odmrażać, bo makowiec został pożarty
icon_smile.gif

Całe szczęście, że Kuchenna Alchemia sprawia mi frajdę. Powtórka jak nic. Albo zakonspirowana skrytkospiżarnia na mieście
icon_smile.gif
))