Makowiec wg Zofii Nasierowskiej

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Agatka @ 13 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412365to ja mam 2 pytania
napalilam sie na ten makowiec
i w zwiazku z tym ze jeszcze nie znam irlandzkiego odpowiednika polskiej maki tortowej czy moge uzyc zwyklej?
i problem mam z gesta smietana, tu trafiam tylko na bardzo plynna, oczywiscie mozna ja odstawic zeby zrobila sie gesta ale wtedy ma dziwny zapach
Agatko, nie wiem, jak w Irlandii, ale tu bym kupila do drozdzowego bread flour, bo z plain flour jakos niedobre drozdzowe wychodzi.
A smietany szukalas pod nazwa sour/soured cream? U mnie taka jest i jest idealna, gesta i smakuje jak najlepsza kwasna smietana.
icon_biggrin.gif



Kurcze, sorki, ale teraz dopiero przeczytalam odpowiedz tatter. Sprawdz te ceny maki w polskim sklepie. U mnie np. tortowa kosztuje 75p, czyli nawet taniej niz self-raising w sklepie, ktorej nie cierpie wlasnie prze dodatek proszku. Zawsze zaopatruje sie w make w polskim sklepie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Agatka

Member
Sie 28, 2006
3,106
0
0
Syso we wakacje kupowalam ziemniaczana, opakowanie 0,5 kg kosztowalo prawie 2 e, tortowa 1 kg 3
niby nie duzo, ale w porownaniu do irlandzkiej 2 kg za 1 e i planach zuzycia sporych oraz koniecznosci dojazdu wychodzi calkiem niezla kwota

dzieki za podpowiedz z ta bread flour
ostatnio testowalam taka ciemna do irish soda bread i jest genialna
icon_smile.gif
 

bezuna

Member
Kwi 24, 2006
228
0
0
Zrobilam wczoraj, wyszly 2 strucle, jedna zawinelam ciasniej (jakie sztuki cyrkowe przy tym wyczynialam to ludzkie slowo nie opisze), a druga luzniej. Ta zawinieta ciasno wyszla piekna 'jak ze sklepu' rowna, w srodku slimak jak od linijki, natomiast ta druga rozlazła sie na boki. Ze wzgledow wizualnych jednak lepiej scisnac mocniej, bo wiadomo, ze jezeli chodzi o smak to jedna i druga przepyszna. W ogole nie sa bardzo slodkie, wiec mozna poszalec z lukrem, na jednej zrobiłam mazy a druga przykrylam jednolicie.
Ogolnie przepis b. dobry godny polecenia, juz kombinuje czym by tu nadziac kolejne - mysle o jakiejs pysznej masie serowej ew. jakies powidła, marmolady? no nie wiem, zobaczymy.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,402
3,696
113
basiak @ 13 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412595Czy jak upiekę w czwarek to nie będzie za szybko?.
Jeśli bez mrożenia, to moim zdaniem chyba troszkę za wcześnie - w końcu będziesz go podawać na stół dopiero w poniedziałek. Ja będę piec dopiero w sobotę. Jeśli chcesz mrozić - możesz piec choćby dzisiaj.
icon_smile.gif


flamenco @ 14 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412767U mnie nie ma juz co odmrażać, bo makowiec został pożarty
icon_smile.gif

Całe szczęście, że Kuchenna Alchemia sprawia mi frajdę. Powtórka jak nic. Albo zakonspirowana skrytkospiżarnia na mieście
icon_smile.gif
))
Albo sąsiedzi na diecie odchudzającej.
icon_smile.gif


bezuna @ 14 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412838Zrobilam wczoraj, wyszly 2 strucle, jedna zawinelam ciasniej (jakie sztuki cyrkowe przy tym wyczynialam to ludzkie slowo nie opisze), a druga luzniej. Ta zawinieta ciasno wyszla piekna 'jak ze sklepu' rowna, w srodku slimak jak od linijki, natomiast ta druga rozlazła sie na boki. Ze wzgledow wizualnych jednak lepiej scisnac mocniej, bo wiadomo, ze jezeli chodzi o smak to jedna i druga przepyszna. W ogole nie sa bardzo slodkie, wiec mozna poszalec z lukrem, na jednej zrobiłam mazy a druga przykrylam jednolicie.
Ogolnie przepis b. dobry godny polecenia, juz kombinuje czym by tu nadziac kolejne - mysle o jakiejs pysznej masie serowej ew. jakies powidła, marmolady? no nie wiem, zobaczymy.
Dzięki za opis doświadczeń z zawijaniem.
icon_smile.gif
Też będę przez to przechodzić w tym roku pierwszy raz w życiu.
icon_smile.gif
Dobrze wiedzieć, co mnie czeka....
icon_smile.gif

A struclę z tego ciasta robiłam kiedyś z masą serową ( na oko) i z powidłami posypanymi bakaliami. Były dobre, ale najbardziej mi jednak smakuje z makiem.
icon_smile.gif
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Agatka @ 14 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412793Syso we wakacje kupowalam ziemniaczana, opakowanie 0,5 kg kosztowalo prawie 2 e, tortowa 1 kg 3
niby nie duzo, ale w porownaniu do irlandzkiej 2 kg za 1 e i planach zuzycia sporych oraz koniecznosci dojazdu wychodzi calkiem niezla kwota

dzieki za podpowiedz z ta bread flour
ostatnio testowalam taka ciemna do irish soda bread i jest genialna
icon_smile.gif
Agatko, no to rzeczywiscie ceny kosmiczne. Czy ja dobrze licze, ze 3 e to ponad 2 funty? Sprobuj do drozdzowego uzywac white bread flour, ja tak robie wszystkie buleczki i slodkie czy nie slodkie chlebki. W Polsce zawsze uzywalam maki luksusowej, a chlebowa do chleba, no ale to luksusowa to prawdziwy luksus tutaj. Albo make francuska, tak jak pisze tatter, ale to juz trzeba online albo w farm shop'ach itp. No i cena tez nie jest za niska.

Ja tez musze w tym roku sprobowac zawinac strucle w papier, zawsze mi sie rozlaza i wychodzi jakis makowy place, chociaz w smaku pyszny, to wyglad smieszny.
Czy po zawinieciu trzeba ten papier czyms scisnac czy przyczepic, czy ciezar makowca wystarczy??
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Agatka @ 14 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=412864Syso dobrze liczysz

choc wlasnie sie dowiedzialam ze na weekend (na 70 %) znajomy przyjezdza z Polski samochodem po braci i chyba kupi mi make i zapas drozdzy :D

a z jabkami i rodzynkami mozna zrobic? jak myslicie?
Ale szczesciara!! Ja bym jeszcze znajomego poprosila o ser zolty
icon_wink.gif

Z jablkami spokojnie mozesz zrobic. To byla moja ulubiona strucla jak bylam mala. Wlasnie z jablkami, a na drugim miejscu z serem. Ale to byly czasy, kiedy i w cukierni mozna bylo dobre ciasta kupic.Kiedy to bylo
icon_rolleyes.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0

hammah

Member
Maj 8, 2005
3
0
0
maczna informacja dla wszystkich zamieszkalych w irlandii i UK.make ziemniaczana mozna nabyc w tesco w dziale z hinduska zywnoscia i w kazdym hinduskim sklepiku. nazywa sie farina lub potato starch.
kosztuje grosze za duze 2 kg opakowanie.mniejsze tez sa.
mozna ja zastapic cornflour lub fine corn meal /polenta/prowadza wszystkie supermarkety.obie sa zolte i uzywane do zageszczania sosow i do robienia pastry,ale nie tylko. ja osobiscie do pieczenia uzywam tych ostatnich,gdyz ciasto ma ladniejszy kolor i chyba jest smaczniejsze.uzywa sie w takich samych proporcjach jak make ziemniaczana.
do ciasta drozdzowego kupuje make wloska typ 00.prowadzi ja waitross.u nich rowniez mozna kupic kanadyjska krupczatke w opakowaniach 1.5 kg
ostatnio tesco wprowadzilo make, ktora sie nazywa pasta flour.nie probowalam,ale przypuszczam,ze powinna byc ok.wloska 00 jest do makaronow, a drozdzowe z niej jest super.
cieplutko pozdrawiam ,zycze udanych wypiekow i radosnych swiat
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Dzieki hammah za info. Ja jeszcze pasta flour sie nie odwazylam piec, chociaz sasiadki mama zacheca, ze bedzie dobra. Natomiast do ciasta pierogowego jest swietna!
 

hammah

Member
Maj 8, 2005
3
0
0
mysle, ze powinna byc ok.
acha, masla uzywam tylko president - francuskie w kazdym supermarkecie £0.99.to jedyne niezle ,niesolone maslo. inne, jak rowniez margaryny- niestety nie nadaja sie.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,402
3,696
113
Hammah, a może założyłabyś nowy wątek na temat mąki w UK w Niebie lub w Podaj dalej i przekopiowała tam swoje posty, aby te cenne informacje się nie zagubiły? Tam na pewno zajrzy więcej osób, które będą mogły z nich skorzystać.
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,360
1,442
113
CYTATCzy po zawinieciu trzeba ten papier czyms scisnac czy przyczepic, czy ciezar makowca wystarczy??
Syso, u mnie nic się nie rozwija, ale zawsze staram się na blachę położyć brzegiem papieru pod spód, wtedy ciężar ciasta wystarcza.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
hammah @ 14 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=413617mysle, ze powinna byc ok.
acha, masla uzywam tylko president - francuskie w kazdym supermarkecie £0.99.to jedyne niezle ,niesolone maslo. inne, jak rowniez margaryny- niestety nie nadaja sie.
Tez kupuje President, jeszcze Lurpak, ale mimo wszystko wole polskie. Te ang. nie pachna tak maslano. Ostatnio zrobilam pare razy maslo z double cream po prostu i bylo pyszne.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja zawsze zawijam swoje strucle w pergamin, dosc scisle, z miejscem do rosniecia na koncach. Sa wtedy długie, szczuple
icon_wink.gif
i zgrabne. Strucle pieczone w keksowkach sa dla mnie nie prawdziwe i takich nie uznaje.
Przyrumienia sie w pergaminie, ale jesli sa zbyt jasne to sciagam z nich papier i dorumieniam chwile bez niego. Papier jest sliski i latwo sie zdejmuje z gotowego ciasta,wysuwam troche blaszke, sciagam papier i jak za blade, to jeszcze na chwile w piekarniku zostawiam.