Offcza Zebra krok po kroku

owieczka

Active member
Wrz 17, 2004
1,444
25
48
Zebra krok po kroku.
Prosta, szybka, wyśmienita, na dużą blachę.
Ja poieke zebre w podluznej keksowce, i nie za bardzo przyznam dopieszczam jej paski:)

Składniki:

5 jajek
1 i 1/2 szklanki cukru
2 i 1/2 szklanki mąki tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru waniliowego
1 szklanka zimnej przegotowanej wody
3/4 szklanki oleju
aromat arakowy
3 łyżki stołowe mąki krupczatki
3 łyżki stołowe kakao

Krok 1

Żółtka oddzielić od białek. Żółtka zmiksować dobrze z cukrem, cukrem waniliowym i wodą.

zebra1.jpg


zebra2.jpg


Krok 2

Do tak zmiksowanej masy dodać mąkę, proszek do pieczenia, aromat, olej. Wszystko razem bardzo dobrze zmiksować na jednolitą masę.

Krok 3

Ubić pianę z białek. Piana łatwiej się ubije jeśli dodamy do białek odrobinę soli.

zebra3.jpg


Krok 4

Pianę z białek ubitą już na sztywno dodać do ciasta mieszając łyżką

zebra4.jpg


Krok 5

Ciasto podzielić na pół. Jedną połowę wlać do innej oddzielnej miski.
Do pierwszej części dodać krupczatkę, do drugiej kakao.

zebra5.jpg


Krok 6

Najpierw zmiksować część jasną. Następnie przełożyć widełki miksera do części ciemnej i również zmiksować.

zebra6.jpg


Krok 7

Formę keksówkę wysmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą. Wlewać naprzemiennie oba kolory mas, tworząc zygzaki.

zebra7.jpg


Krok 8

Piec w 180C przez godzinę, aż zrobi się garb, ciasto pęki wzdłuż i pięknie wyrośnie.
Można sprawdzać patyczkiem.

zebra8.jpg


zebra9.jpg


zebra10.jpg
 
  • Like
Reakcje: Aaannniiiaa

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
takiej zebry jeszcze nie widziałam - podoba mi się! może po niepowodzeniach z trochę inną"zebrą" przyjdzie czas na Twój przepis:)
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
owieczko, w myslach moich chyba czytasz! Wlasnie mialam zamiar zalozyc watek poszukujacy tego przepisu - robilam juz Twoja zebre kilka razy od czasu jak podalas go na mniamie i zawieruszylam gdzies przepis, a tak mi smakuje
icon_smile.gif


Dzieki, ktoras z kolei powtorka niedlugo
icon_smile.gif

Ja zawsze robie w tortownicy - musze sie skusic na jakis inny ksztalt tym razem...
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Zawsze widywalam przepisy czy to z dawna oranzada, czy to z woda gazowana. A tu.... zwykla woda ! Czyzby te babelki nie byly potzrbne ? ;)
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Polecam ten przepis. Kiedyś na mniamie jeszcze miałąm problem ze znalezieniem przepisu na zebrę i znalazłam na forum dzieciowym (link miała wtedy owieczka w podpisie) ten przepis i jest to jedyne ciasto o które moja Inka się dopomina, uwielbia je (dodam tylko, że ciast nie jada, jeynie ciasteczka). Ciacho jest pyszne :mrgreen:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja też mam przepis na zebrę, moja jest z oranżadą, ale bardzo, bardzo dawno nie robiłam, chyba muszę sobie go przypomnieć, z tym, że ja wolę jak mam równiutkie paseczki czarno białe, i zawsze w keksówce robię w tortownicy nigdy.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A ja zawsze tylko w tortownicy.
Jednak bardzo mi pryzpadly do gustu zeberkowe-muffiny, co to je na MM proponowala bodajze Oliwia99. Jej ilosci skladnikow idealnie pasowaly na 12 sztuk wypasionych muffinkow. A jakeis one optycnzie wrazenie robily ! :roll: :mrgreen:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Dobry pomysł na te muffiny, ale specjane ciasto tam jakieś było muffinowe, czy użyte ciasto z przepisu na zebrę po prostu?
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Bylo typowe ciastowe, nie muffinowe.
Ale wychodzilo dosc mokre i mi bardzo podchodzilo. Z mojego przepisu na zebre niestety wyszlo bardziej babkowe
icon_sad.gif
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Zawsze widywalam przepisy czy to z dawna oranzada, czy to z woda gazowana. A tu.... zwykla woda ! Czyzby te babelki nie byly potzrbne ? ;)
No wlasnie
icon_smile.gif
Ja tez mialam od dawna taki z woda gazowana, ale po sprobowaniu owieczkowej zebry tamten poszedl do lamusa
icon_smile.gif


Bardzo wszystkim polecam te wersje, pyszna jest :mrgreen:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Ja robię zebrę w tortownicy, wykładając od środka tortownicy po 2-3 łyzki ciasta, raz jasnego raz ciemnego. Ten sposób też wyczytałam na dzieciowym forum :wink:
 

AnnaH

Member
Lis 15, 2005
1,423
0
0
chyba sie zaraz zaplacze :cry: :cry: :cry: :cry: no porazka wielka((, wyszedl swietny zakalec :cry: .
Niewiem gdzie blad.
Bo ciasto rewelacyjnie uroslo, grubo ponad keksowke, ladnie peklo.Po godzinie sprawdzilam czy sie upiklo(patyk suchy).
bylam bardzo zaskoczona jak wyciaglam z formy i go pokroilam, bo bylam pewna ze ciacho udalo sie wysmienicie(((