Pączki - bardzo dobre

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Piadina @ 10 Feb 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=943293Beatko, piękna fotorelacja!
ciasto na moje pierwsze własnoręcznie lepione pączki (już/dopiero) rośnie - i całe szczęście, że zajrzałam do twojego przepisu, bo przynajmniej mam już konkretne pojęcie, jak się zabrać do dalszej pracy
ależ mam tremę przed tym smażeniem...

a czy smażysz na oleju, czy na smalcu?
ja ZAWSZE na smalcu.
 

olasz

Member
Gru 2, 2007
3,261
0
36
Beatko, byly pyszne! Dalam troche wiecej ma maki i tylko 6 zoltek. Dziekuje za przepis
icon_smile.gif
 

betsetse

Member
Cze 8, 2009
130
0
16
I ja zrobiłam paczki, nie w maszynie ale ręcznie, maki dałam 55dag, wyszły wspaniałe, bardzo lekkie jak puszek, wspaniałe. Zawsze robiłam ze swojego przepisu ale ten jest o niebo lepszy i pewnie przy nim zostanę na dłużej.

 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
jak chcesz to może być i Planta, ja się przyzwyczaiłam od dzieciństwa do smalcu. Kupuję tak trochę więcej jak kilogram ( 5-6 kostek) ale to zależy od naczynia, w którym będziesz smażyć. Tłuszczu ma być tyle, żeby pączki mogły swobodnie w nim pływać a nie dotykać do dna.
Kiedyś jak smażyłam w dnie od prodiża brałam ok. 1,5 kg smalcu.
 

Piecuszek

Member
Sie 23, 2009
12
0
0
O, zapomniałam wystawić tym pączkom pochlebnej laurki... niedopatrzenie. A zostało już po nich tylko wspomnienie niestety nieuwiecznione aparatem
icon_sad.gif
Jest to pierwszy przepis Beatki (jeśli mogę tak poufale
icon_smile.gif
) z którego korzystałam i oba (drugi to keks) są świetne! Pączki są niebiańsko puszyste, prawie jak obłoczki na niebie... Usmażyły się przepięknie (smażyłam na oleju rzepakowym, więc nie było smalcowego smrodku w kuchni), miały ładniutką przepisową obwódkę w pasie i nawet na drugi i trzeci (!) dzień były przepyszne!!! Jedyne niepowodzenie - ale to już moja wina - polegało na rozlezieniu się niektórych pączków (pierwszy raz lepiłam pączki z nadzieniem w ten sposób) co zaowocowało wylezieniem marmoladki na zewnątrz... Cóż, i tak były pyszne, muszę się tylko zaopatrzyć w szprycę i następnym razem będzie cudo:) Stokrotnie dziękuję za przepis!
cvety.gif


Ach, jeszcze mam pytanie - nie wiem czy nie głupie? - czy z tego przepisu można również upiec babkę drożdżową? Bo ciasto jest takie puszyste, to pomyślałam, że i babka byłaby pewnie pyszna... A jeśli nie, to może masz swój sprawdzony przepis na babę?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
A czy myslicie ze takie male paczuszki bez nadzienia tez mozna z tego przepisu zrobic? Bo moje dzieci lubia paczki ale tylko te malutkie wiec moze bym im zrobila...
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
A ja mam pytanie. Nie robię już pączków, bo zawsze wokół nadzienia (zawsze jest to dżem) ciasto pozostaje surowe.
Dlaczego, jak temu zapobiec? Nie smażę za krótko, wręcz odwrotnie - są mocno usmażone, aż za mocno, a i tak surowe wokół nadzienia...
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
okruszku13, pewnie, że można zrobić małe pączuszki bez nadzienia, ale potem najlepiej je polukrować, żeby były słodsze-to moje zdanie.

Elle, być może to tylko Twoje wrażenie, że ciasto jest surowe, może po prostu lekko wilgotnieje od nadzienia?
A jeśli rzeczywiście jest surowe, to tylko długość smażenia i temp. tłuszczu trzeba dostosować-jeśli za wysoka temp. ciasto szybko się rumieni i może się tylko wydawać, że cały pączek jest usmażony.
Nigdy nie zdarzyło mi się to o czym mówisz, zawsze na wszelki wypadek "przebijam" smażącego się pączka cienkim patyczkiem, żeby sprawdzić czy się ciasto doń nie przylepia-jeśli jest suchy-pączek gotowy.
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Jeśli mogę się podzielić własnym doświadczeniem....

Robieniem pączków trochę się kiedyś zraziłam, bo miałam ten sam problem co Elle, na obżerzach pączek ładnie zarumieniony a w środku surowe ciasto.

Szukałam długo rowiązania tego problemu i w końcu ktoś mi poradził... a mianowicie w pączkach bardzo ważna jest konsystencia marmolady lub dżemu. Jeżeli jest ona lekko płynna to zawsze będzie problem z niedopieczonym w środku ciastem.

Dlatego teraz jak piekę pączki to przed pieczeniem daję taką bardzo twardą marmoladę (prawie taką co w PRL-u w wielkich kostkach na wagę sprzedawano)
icon_mrgreen.gif
. Albo jeśli mam płynną marmoladę to pączki nią nadziewam po upieczeniu.

Ostatnio nadziewałam szprycą już upieczone pączki śliwką w czekoladzie i tyż znikły szybko.
lecker.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Na tego sylwestra paczkow smazyc nie bede, ale za to w karnawale. Naturalnie wedlug tego przepisu, bo sa idealne i juz za nimi tesknie!
Moim problemem jest odpowiednie naczynie. Dwa lata temu smazylam w brytfannie, w takiej, w ktorej piecze sie gesi
icon_mrgreen.gif

To naczynie ma wewnetrzne rowki, w ktore zachodzi pokrywka. Podczas jej zdejmowania w czasie smazenia dwa razy sie oparzylam, na szczescie niegroznie. Ale to nie byl dobry pomysl.
Przeszukalam internet i mysle, ze Wok bylby najlepszy (???????)
Szerokich, plaskich rondli brak.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Dziś właśnie naszla mnie ochota na pączki i wykorzystałam przepis mojej mamy, prawie taki sam jak ten, drobna różnica jest proporcjach, moja mama ma trochę więcej wszystkiego, dlatego wyszło mi o 3 pączki więcej. Przyznaję, że przepis jest super!
 

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Beatko dziekuje za odpowiedz
icon_smile.gif

Mam zamiar je zrobic na urodziny synka w przyszlym tygdoniu i tez wlasnie myslalam o polukrowaniu ich
icon_smile.gif
Z tym ze to bedzie moj prawdziwy debiut w robieniu paczkow; moze kilka duzych tez zrobie... A ile czasu moze mi zajac samo juz robienie ich po wyrobieniu i wyrosnieciu ciasta z podanej przez Ciebie ilosci produktów?
 

Neit

Member
Mar 14, 2006
116
0
0
Ja się właśnie za nie biorę. Tyle, że nie mam świeżych drożdży a jedynie instant i nie wiem ile ich sypnąć.
gruebel_2.gif
 

Neit

Member
Mar 14, 2006
116
0
0
Właśnie straciłam "dziewictwo" jeśli chodzi o robienie pączków :D Pączki pyyycha. Wybitnie puchate. Oczywiście mi wyszedł każdy innej wielkości
icon_mrgreen.gif
Ale nie liczy się wygląd ale smak :D
Nadziewałam po zrobieniu.
Zdjęcie marne bo telefonem robione
 

Załączniki

  • paczki.jpg
    paczki.jpg
    1.3 MB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: