Pierniczki jak z Kopernika

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Piekłam już co najmniej 8 porcji tych pierniczków, czasem z podwójnej, i jeszcze będę musiała. Jakoś gdzieś wsiąkają :twisted: . No ale ja w tym roku nie mam aganiokowych.

Ostatnie robiłam znacznie grubsze, ale nie zwiększyłam czasu pieczenia i wyszły od razu bardziej miękkie. Twardawe są od dołu, tam, gdzie bardziej się spiekły (mam grzanie tylko od dołu).
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
chyba zrobię z połowy porcji, bo te aganiokowe mi się kończą (porozdawałam), a na wtorek potrzebuję na wigilię w przedszkolu.
Chyba nie skończę pierniczyć do Wielkanocy.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Malinna, z pół porcji to będziesz miała najwyżej do spróbowania. Ja robię z podwójnej :twisted:. I z podwójnej poszło prawie wszystko do biblioteki, gdzie było raptem kilkanaście osób do poczęstowania. Bo wiesz, to się bierze nie po jednym ani po dwa na łebka :mrgreen:.
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
56.gif
mam pytanie, pierniczki z tego przepisu chce zrobić moja koleżanka , ale ona mieszka w Stanach tam nie ma (podobno) drożdży zwykłych tylko są w proszku... w takim razie ile tych drozdzy proszkowych dać do takiej porcji ciasta? :roll: za odpowiedź z góry dziekuje acha, a jest tu gdzieś przepis na sprawdony lukier do pierniczków? jestem tu nowa i gubie sie strasznie, nawet nie wiem, gdzie wejść by sie z całym forum przywitać :oops: taka gapa ze mnie :oops: :oops: :oops:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
56.gif
mam pytanie, pierniczki z tego przepisu chce zrobić moja koleżanka , ale ona mieszka w Stanach tam nie ma (podobno) drożdży zwykłych tylko są w proszku... w takim razie ile tych drozdzy proszkowych dać do takiej porcji ciasta? :roll: za odpowiedź z góry dziekuje acha, a jest tu gdzieś przepis na sprawdony lukier do pierniczków? jestem tu nowa i gubie sie strasznie, nawet nie wiem, gdzie wejść by sie z całym forum przywitać :oops: taka gapa ze mnie :oops: :oops: :oops:
Drozdze swieze sa w kazdym supermarkecie na stoisku dairy
icon_smile.gif

Ja robilam z suszonymi drozdzami i dalam lyzeczke z czubkiem.

Ladnie wysychajacy likier podawalam w przepise na imbirowe gwiazdki
icon_smile.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
o
26.gif
w takim razie już tam biegnę
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
dzięki bajaderko przekażę jej to info
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
dziewczyna napatrzyła sie na moje pierniczki z tego przepisu i teraz chce je piec :mrgreen: piekła w tamtym roku z jakiegoś innego źródła miała przpis i pierniki były twarde jak kamienie i gorzkie :roll: chyba je przypaliła hihi
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
Upiekłam twoje pierniczki nutinko i są pyszne, i mięciutkie, i takie pierniczkowe (i niestey juz ich ubywa :mrgreen: )

Polecam je wszystkim, od razy były mięciutkie i pyszne, tylko trzeba je piec więcej niż z jednej porcji :mrgreen: :mrgreen:
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Też mam. Puszkę kamieni. :mrgreen:
Robilam z polowy porcji na przedzskolną wigilię i ciasto wyszlo mi bardzo rzadkie i się lepiło, nie chcialo się wałkować.
To podsypywalam mąką. Mam nadzieję, że zmiękną do wtorku.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Nieznaczna różnica w numerze mąki powodowała konieczność dołożenia czegoś płynnego. Nie wiem, jakiej mąki używałaś, ale przepis jest na mąkę tortową typ 450 (dopiszę do przepisu) - bliższe wyjaśnienia u góry 2 strony.
Pozwolę sobie zacytować samą siebie :mrgreen:. Bardzo ciekawe te ostatnie posty: jeden, że są mięciutkie, drugi, że masa za sucha, trzeci, że za mokra :|. I co ja mam wam powiedzieć :dontknow:. Może ten cytat wyżej coś wyjaśni, a jeśli nie, pytajcie dalej.
Aha, na twardość BARDZO wpływa zbyt długie pieczenie, a że każdy piekarnik może piec inaczej... U mnie jest ten problem, że grzanie mam tylko od dołu, więc góra pierniczków jest pulchna i mięciutka, a dół nieco twardawy. Już się do tego przyzwyczaiłam.
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
a może to przez miód... za mało płynny :roll: ja robiłam z maki luksusowej (pszenna 550), miodu z pasieki płynnego i ciasto ładnie sie lepiło, ładnie wałkowało, ładnie wykrawało i ładnie pierniczki upiekły
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Nie wiem, miód trzeba i tak rozpuścić, więc do ciasta zawsze wchodzi płynny. Czasem, jak mam za mało pudru, daję zwykły cukier, ale wtedy rozpuszczam go z miodem - o dziwo nie ma różnicy w konsystencji ciasta, za to dłużej trzeba ten miód podgrzewać.
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
hmmm ja dałam do swoich też zwykły cukier... pudru nie miałam :roll: acha i dałam tylko jedną porcje choć robiłam podwójną porcje pierniczków :roll: ...z gapiostwa oczywiście... zorientowałam sie dopiero jak pierniczki czas było wkładać do piekarnika :oops: :oops: :oops: i nie rozupuszczałam cukru hihi dodalam do mąki i wymieszałam 8)
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Owieczko, dobrze przeliczasz, ma być 25 gram. Więcej tłuszczu spowoduje, że będą bardziej kruche. Jak lubisz, możesz dać. Maksymalnie dawałam 50 gram (5 dag), gdy używałam mąki 480.

Cukier zwykły, jak to mówi mój mąż, fajnie chrzęści przy jedzeniu pierniczków. Nie rozpuszcza się zupełnie, a mnie to trochę przeszkadza, wolę bez cukrowych kropeczek i chrzęszczenia :mrgreen:.