Pierniczki Tatter :-)

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ciesze sie ogromnie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Na 99% się w tym roku skuszę na nie...
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ja na 100% ...bo sa wysmienite!
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Przyznaję się... nigdy w życiu nie piekłam pierniczków!
icon_redface.gif
zwinker2.gif
zajrzałam tu (i nie tylko...) dlatego że nie daje mi to spokoju... to moje "dziewictwo" pierniczkowe
fiesgrins.gif

Ja nie znoszę twardych pierniczków, nie lubię robić czegoś dziś "na za miesiąc" i dojrzewanie ciasta odpada - tu 24 h.... myślę że tyle dam radę poczekać
icon_biggrin.gif

Najprawdopodobniej zrobię te pierniczki na święta
icon_lol.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Tak, te pierniczki spelniaja chyba wszystkie Twoje kryteria, Cinko
icon_biggrin.gif


Nie walkuj ciasta zbyt cienko, grubsze pierniczki sa pulchniejsze i miekkie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Czytam przepis i glupieje... To jak z ich miekkoscia ? Bo nie chce twardych nawet po kilku dniach...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
dobre pytanie... 'tutejsze' pierniki tez nalezy smarowac mlekiem aczkolwiek nigdy sie nie zastanawialam dlaczego...
icon_redface.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Chyba chodzi o polysk ...Przyznam, ze o mleku zapomnialam i upieklismy pierniczki, po raz pierwszy zreszta. Wybralam ten przpepis z uwagi na toi, ze nie trzeba dlugo czekac na dojrzewanie ciasta i nie ma w nim kakao. Ciasto swietnie sie walkuje i jest bardzo plastyczne. Dzieciaki byly zachwycone wykrawaniem pierniczkow - zabawa trwala cale przedpoludnie. Cieple sa miekkie, potem troche twardna, ale to zalezy czy sa grubiej czy cieniej wykrawane. 2 spore puszki juz schowane, sporo ciasteczek musialam jednak zostawic do bezposredniej konsumpcji - dzieci nie spoczely poki nie zobaczyly dna pudelka. Nawet bez lukru.
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
Czy można już upiec te pierniczki, czy lepiej przed samymi świętami
icon_question.gif
Korci mnie żeby już upiec ale nie wiem czy one mogą leżakować
I czy ciasto odpoczywać ma w lodówce?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Mnie to sie wydaje, ze chyba zawsze mozna wykrawac ciensze pierniczki i je jakos zlozyc, czy inaczej sie to robi ?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Nie nadziewalam tych piernikow, przyznam szczerze, ale gdybym miala - to ciasto podzielilabym na dwie czesci, kazda osobno rozwalkowala, ale nieco cieniej nic normalnie, wykroila pierniczki (foremkami bez malych detali, np. serduszka, gwiazdki itd.). Potem na jeden z wykrojonych ksztatow nalozylabym na srodku nadzienie, np. geste powidla lub marmolade wieloowocowa, przykrylabym takim samym wykrojonym ksztaltem, lekko zlaczyla brzegi, odrobine powiekszajac pierniczek i jeszczeraz wyciela foremka. Troche pracochlonne to zabiegi ale mysle, ze efekt moglby byc calkiem fajny
icon_biggrin.gif


Niewykluczone, ze sprobuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Wyczytałam 2 sposoby - pierwszy tak jak piszesz - wałkuje się cieńsze, nakłada na środek nadzienie, przykrywa drugim identycznym i lekko dociska brzegi.
Inny sposób to taki że na rozwałkowanym placku układa się w odpowiednich odstępach nadzienie w kupkach, przykrywa się drugim płatem ciasta, wszystko lekko dociska wyłapując miejsca z nadzieniem i po ustaleniu wszystkich kupek nadzienia foremką wycina się pierniczki dokładnie tak by nadzienie było w środkach - prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie jakoś tego sposobu bo wydaje mi się że na bank powycinałabym źle i wszystko by powyciekało...

Ja znalazłam nadziewane pierniczki na blogu Arabeski - czyżby naszej?
icon_smile.gif
http://arabeskawaniliowa.blogspot.com/2007...z-marmolad.html
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Wczoraj wyciagnelam jednego pierniczka po tygodniowym lezakowaniu. Byl raczej kruchy, a do nadziewania to chyba takie bardziej pulchne bylyby odpowiedniejsze. Robilam rzeczywiscie troche ciensze, ale jakos trudno mi sobie wyobrazic ich nadziewanie, nawet 2 powyzszymi metodami.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Na razie zagniotlam ciasto. Pieke jutro, ale chyba tez bez nadzienia.
Czy one maja zegarek i odczuja skrocony czas lezakowania ciasta ?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ines @ 14 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=637563Wczoraj wyciagnelam jednego pierniczka po tygodniowym lezakowaniu. Byl raczej kruchy, a do nadziewania to chyba takie bardziej pulchne bylyby odpowiedniejsze.
Myślę że świetnie sprawdziłoby się do nadziewania ciasto pierniczkowe z przepisu Bea na szybkie i miękkie pierniczki - bo one są naprawdę i szybkie i mięciutkie i porcyjka taka że do eksperymentu nadzieniowego jak znalazł
icon_smile.gif


JotHa - zegarków napewno nie mają ale instynkt to już chyba tak... a z tym bym nie kombinowała
icon_lol.gif