Pikantny krem z dyni z kluseczkami a la czipetki

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Ani arcydzieła, ani śmietana. Jogurcik po prostu.
icon_biggrin.gif


Dziś będzie w ulubionej rozgrzewającej wersji z kuminem i chili.
mniam.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Joanno dynie udały się średnio, ale kilka sztuk zebrałam, w pewnym momencie zawiązane dynie zaczęły obumierać, pewnie to była wina pogody, ale mam dwie dorodne hokkaido i trzy butternut squash, jak na moje dwuosobowe gospodarstwo w zupełności wystarczy
icon_smile.gif
, pamiętam o Tobie, jak już rozpołowię moją okazałą hokkaido, to wysuszę pestki i Ci podeślę
icon_smile.gif
.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Jak na tak niesprzyjącą aurę miałaś bardzo dobre zbiory. Miło mi, że pomyślalaś o nasionach dla mnie.
bussi.gif

Oby przyszły sezon ofiarował lepszą pogodę, bo przygotowałam pod dynie spore poletko...
icon_biggrin.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Dziś do zwykłego zestawu przypraw (kumin, kolendra itd) dołożyłam jeszcze madras curry i garam masala.
Z lenistwa posłużyłam się kupnymi zacierkami, ale i tak zupa wyszła bardzo smaczna.

krem_dyniowy.jpg
 

Załączniki

  • krem_dyniowy.jpg
    krem_dyniowy.jpg
    24.3 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Joanno, piekne zdjecie no i wspaniala zupa! Dzieki za przepis!
Zrobilam te zupe z hokkaido juz po raz drugi i naturalnie z kluseczkami, choc musze przyznac, ze to byla dlubanina wszechczasow, ale nie zaluje! Warto bylo, bo kocham takie kluseczki i wlasciwie ze wzgledu na nie, a nie na dynie, zrobilam te zupe. Ale smak mnie przekonal i bede powtarzac, bo dyn wszelakich u nas mnostwo.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
To jedna zmoich ukochanych zup wiec dobrze, ze mi o niej przypomniano.

Joanno, z madras masala musi smakowac wybornie. Mam wrazenie, ze wszystkim zimowym warzywom pasuje takie polaczenie aromatycznych przypraw orientalnych. Mam kilka ciekawych przepisow na zupy z Bliskiego Wschodu, moze wpisze gdy tylko zrobie.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Tym razem ugotowałam z dyni bananowej, pachnie w całym domu, czekam aż T. wróci z pracy, truuudne to czekanie
lecker.gif
.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Dzisiaj walczyłam z dynią... Macie jakiś patent na obieranie jej ze skóry? Bo prawie straciłam palce...
I jeszcze jedno - jaki smak ma mieć ta zupa? Moja jest delikatna, ale mam wrażenie, że czegoś jej brakuje...
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Moniak ja robię zupę z takich odmian, których nie trzeba obierać (butternut, hokkaido, bananowa też się nadaje), moja zupa jest lekko kwaskowa od pomidorów, aromatyczna od przypraw (daję 1 łyżkę kminu i 1 łyżkę kolendry) i lekko pikantna od chilli, ją trzeba mocno przyprawić, żeby nie była mdła, ja przynajmniej taką lubię.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Aaa, czyli tajemnica tkwi w nieobieranej dyni... Ja niestety miałam taką, jaką dostałam i to z wielkiej łaski, bo sprzedawca nie chciał kroić, a przecież nie potrzebuję na raz 20 kg dyni! I skórę miała twardą jak....
Niby doprawiałam, ale smakuje ona jak zmiksowane leczo z cukinii. Może jeszcze czymś doprawię, albo smak skórki nadaje dodatkowej głębi ?
gruebel_2.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
No nie wiem... Ja lubię zupy - kremy, np. brokułową, marchwiową... I miałam straszną ochotę na tę zupę. Ale właśnie sobie uświadomiłam, ze parę lat temu robiłam dyniową i wtedy też chyba jakoś nam nie po drodze było...
No nic, mąż zjadł, choć też zachwycony nie był, a on uwielbia zupy
zahnlos.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Moniak, myślę, że za słabo ją doprawiłaś. Ta zupa musi być dość pikantna.
Ja ją najbardziej lubię z czosnkiem, kuminem, kolendrą, świeżym imbirem, chili i nawet curry, z kleksem dobrego jogurtu dla złagodzenia ostrości.
Dużo zależy też od rodzaju dyni - nie ma co się oszukiwać, zwykła dynia "marki dynia" jest najmniej smaczna ze wszystkich.

Osobiście do zupy dynię obieram, zwłaszcza, jak robię ją z butternutów. Kroję na małe kawałki i strugam do deski (rzadziej do ręki).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,889
210
63
Czyli powalczę jeszcze ze smakiem
icon_smile.gif
No i u mnie nie ma wyboru dyń, to znaczy, ja żadnych innych nie widziałam, ewentualnie te małe - dekoracyjne, ale one chyba się do jedzenia nie nadają?
Tak próbowałam strugać, ale i tak było ciężko
icon_wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Niestety, te dekoracyjne do jedzenia się nie nadają.
Myślę, że dla ułatwienia "obsługi" dyni można ją pokroić w plastry ze skórą i przyprawioną upiec w piekarniku.
Od pieczonej łatwiej odciąć skórkę, a i smak będzie pełniejszy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Kręciołek

Member
Mar 3, 2010
625
0
0
Joanna @ 14 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1037063Ja ją najbardziej lubię z czosnkiem, kuminem, kolendrą, świeżym imbirem, chili i nawet curry, z kleksem dobrego jogurtu dla złagodzenia ostrości.
tak, dokładnie, ja jeszcze dodaję pieprz ziołowy i jest fajny smak.
A z obieraniem to problem owszem, ja najpierw kroję w duże kawały ze skórą i potem dopiero obieram.