Pumpernikiel niemiecki

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
to jest chyba najprostszy chleb jaki dotad robilam. nie trzeba sie stresowac czy wyrosnie czy nie,bo wyrasta niewiele i jest gesty - taki jak nam wszystkim wychodzily na poczatku
icon_wink.gif


a melase zdaje sie, ze Margot juz robila, z burakow, czy sie myle
icon_question.gif

margot juz tyle rzeczy robila...
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
ale to jest dobre
wyszedł czarny ,prawdziwie czarny ,pachnie prześlicznie a jak smakuje ,jest bardzo aromatyczny i to mnie zastanowia ,jak to jest woda ,mąka ,troche melasy i ten aromat ,ten smak czy to magia?
Skórka tzn wziełam pierwsza kromkę jest trochę twarda ,ale chrupiąca Mirabelko zmięknie to w trakcie przechowywania ,jeśli prędzej nie zostanie zjedzony?
Ja zawinełam go w papier do pieczenia i tak leży,tak sie go przechowuje?
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
ja pokroilam (wlasciwie rekami meza, bo trzeba do tego troche sily) w cieniusienkie kromeczki, zawinelam w folie aluminiowa i jeszcze w szczelny worek foliowy. Trzymam w lodowce, jemy codziennie po 2 kawaleczki na podwieczorek i jest lepszy niz na poczatku i rowno wilgotny razem ze skorka.

juz sie zastanawiam, zeby zrobic nastepne podejscie, ale:

z wiekszej ilosci maki (nie oplaca sie grzac piekarnika), moze w dwoch keksowkach ?

i chyba jednak troche krocej wypiekac, zeby skorka nie byla taka twarda

Poza tym rozgladam sie za krajalnica, czy jak to sie nazywa - bo takich cienkich kromeczek nie da sie rowno ukroic nozem. Jeszcze jedna zawalidroga w kuchni
dump.gif



PS. chyba w samym papierze to moze Ci obeschnac, tak mysle ....
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
CYTATchyba w samym papierze to moze Ci obeschnac, tak mysle ....
nie mam folii aluminiowej ,wczoraj się skończyła ,zawinełam jeszcze w folię spożywczą,w cienką reklamówkę i schowałam do lodówki





CYTATjuz sie zastanawiam, zeby zrobic nastepne podejscie, ale:

z wiekszej ilosci maki (nie oplaca sie grzac piekarnika), moze w dwoch keksowkach
ja też ,czekam tylko na przepis Tatter
mniam.gif



Mirabbelko
cvety.gif
to za przetłumaczenie takiego przepisu
mniam.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
CYTATLiska ostatnio trochę się zaniedbała w eksperymentach
szybko proszę to nadrobić
icon_wink.gif

,a jak upieczesz ,a przez 8-10 godzin będzięsz wąchała te wspaniołości
icon_rolleyes.gif
,zawiniesz i na drugi dzień posmakujesz to szybko go zawiniesz i schowasz do lodówki i zaczniesz go wydzielać po kromce
icon_mrgreen.gif


a sąsiadką co to przyjdą na degustację trzeba wymyślić jakoś bajeczkę bo mi jeszcze chleb zjedzą
icon_mad.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
moj mi sie juz konczy
icon_sad.gif


upieklam sobie dzisiaj na pocieszenie skandynawski razowiec, troszke podobny do pumpernikla i bede sie nim pocieszac, ale w sobote chyba zabiore sie znowu za porzadna porcje prawdziwego - musze sobie tylko przemyslec co by tu jeszcze piec rownolegle z nim, zeby zaoszczedzic energie
dump.gif


byl kiedys przepis na schab pieczony przez 4 godziny w temp 110 st, to jest jakis pomysl
gruebel_2.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Mam pytanie odnośnie mąk. Obecnie posiadam tylko żytnią razową 2000 i zwykłą żytnią białą 7xx. Nadadzą się czy nie? A może część razowej przesiać i będzie razowa drobna?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Vill, drobna nazwalam tutaj wlasnie razowa 2000.
o pumpernikla potrzebna jest jeszcze razowa z pelnego przemialu, najlepiej samodzielnie zmielone ziarno zyta, badz tzw szrotowka, ktora czasami jest w sprzedazy. to taka bardzo grubo mielona zytnia maka. mozna razowa 2000 wzmocnic ewentualnie dodajac otrab. Wiem, ze Margot uzyla do tego chleba platki zbozowe Babalskich.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
mirabbelka @ 4 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=576212Vill, drobna nazwalam tutaj wlasnie razowa 2000.
o pumpernikla potrzebna jest jeszcze razowa z pelnego przemialu, najlepiej samodzielnie zmielone ziarno zyta, badz tzw szrotowka, ktora czasami jest w sprzedazy. to taka bardzo grubo mielona zytnia maka. mozna razowa 2000 wzmocnic ewentualnie dodajac otrab. Wiem, ze Margot uzyla do tego chleba platki zbozowe Babalskich.
Mam płaytki żytnie, otręby i żyto. Niestety nie zdążyłam jeszcze kupić tego młynka
icon_neutral.gif
Tak się zastanawiam ile by tego użyć, żeby proporcje były dobre?
gruebel_2.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Mam wrażenie mirabelko, że piekłaś go w garnku glinianym, czy mi się tylko wydaje?

I jeszcze jedno jaką temperaturę nastawiłyście. Zastanawiam się na jakąś po środku. Czy wogóle istnieje możliwość sprawdzenia go w czasie pieczenia?

Mam obecnie kulę ciasta, zwartego i miękkiego jak plastelina, ale też nie za bardzo. Tak ma być? Boję się, że jest za gęste, ale ja się na ciastach żytnich wogóle nie znam :/
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
tak, pierwszy raz pieklam w garnku glinianym, pisalam o tym na pierwszej stronie:

po pierwsze) nie chcialo mi sie isc do piwnicy po stare metalowe formy i upieklam w garnku (to byl blad, bo skorka wyszla zbyt chrupiaca) w metalowej bedzie sie lepiej zaparzal.

po drugie) zmniejszylam skladniki rowno o polowe, wiec i pieczenie nalezy skrocic - tak mniej wiecej do 8 godzin, moze nawet mniej...
to jest chleb, ktoremu zagladanie na szczescie nie zaszkodzi (najwyzej wydluzy czas) bo nie opadnie, wiec mozesz sama stwierdzic czy juz jego czas.


pieklam w temperaturze ok 120 st C z termoobiegiem

ciasto jest rzeczywiscie zwarte, mozna go uformowac w bochenek, ktory oczywiscie mocno sie klei, jak to zytni..
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Minęło 3,5h a on nic, ani nie drgną
icon_frown.gif
Potrzymać go do 22? Czy dodać wody? No nie wiem, co z tym fantem zrobić
icon_frown.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: