Pumpernikiel niemiecki

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Poczekam do północy, ale wtedy raczej nikt mi już tu nie pomoże więc profilaktycznie zapytam, czy go upiec, jeśli nie przyrośnie?
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
trudna decyzja
gruebel_2.gif
tyle godzin pieczenia i mialoby byc na marne ?
tak jak pisalam on nie rosnie jakos szalenie, tylko minimalnie. po upieczeniu konsystencja jest dosc scisla, jak to pumpernikiel.

z drugiej strony nie wiem jak by wygladal po upieczeniu gdyby w ogole nie wyrosl. pamietam, ze jak pieklam drugim razem, to przyrosl dosc duzo, a potem w czasie pieczenia jakby troche sie skurczyl.

Vill, jak nie ruszy nic a nic, to moze szkoda maki i energii (Twojej i piekarnika
icon_wink.gif
)
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
mirabbelka @ 6 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=577893trudna decyzja
gruebel_2.gif
tyle godzin pieczenia i mialoby byc na marne ?
tak jak pisalam on nie rosnie jakos szalenie, tylko minimalnie. po upieczeniu konsystencja jest dosc scisla, jak to pumpernikiel.

z drugiej strony nie wiem jak by wygladal po upieczeniu gdyby w ogole nie wyrosl. pamietam, ze jak pieklam drugim razem, to przyrosl dosc duzo, a potem w czasie pieczenia jakby troche sie skurczyl.

Vill, jak nie ruszy nic a nic, to moze szkoda maki i energii (Twojej i piekarnika
icon_wink.gif
)
Właśnie mnie przeraża te 10-12h pieczenia, jak wyjdzie na nic. Z drugiej strony tyle mąki
gruebel_2.gif
Zobaczę jeszcze.

Mimo wszystko dziękuję za radę. A na przyszłość byłabym wdzięczna gdyby ktoś robił, to prosiłabym o zdjęcie ciasta.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Do rana wyrósł o połowę. W związku z tym zaryzykowałam i po wszystkich niezbędnych czynnościach włożyłam do piekarnika.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Narazie pachnie jak na pumpernikiel przystało, jest popękany z wierzchu, ale to przez to, że mi się wałek taki uformował i po lekkim podrośnięciu uwydatniły się jego niedoskonałości
icon_wink.gif


Uświadomcie mnie jak sprawdzić czy już jest gotowy tzn. że nie jest wilgotny w środku albo przypalony od spodu? Wbić w niego dłuuugą wykałaczkę godzinę przed końcem pieczenia?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
wyjmij z formy, poogladaj i jesli ci sie nie wyda dobry, to go jeszcze troche potrzymaj. przypalic sie nie powinien w zadnym wypadku, chyba nie pieklas go w wysokiej temperaturze ?
on po wyjeciu jest lekko elastyczny, dlatego trzeba go szczelnie zawinac i odstawic najlepiej na kilkanascie godzin. nie moze byc zbyt wysuszony, bo go nie pokroisz.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Niby wszystko ok, ale czemu on taki twardy?! Piekłam w rommertopfie, środek ładny, ale piekielnie twardy jest. Można nim zabić. Zawinęłam wprawdzie po tym godzinnym stygnięciu w piekarniku i poczekałam chwilkę aż wystygnie, bo się mama piekliła żeby jej takiego ciepłego nie wkładała do lodówki. Później siup do lodówki i sobie tam tak siedzi szczelnie zawinięty, ale ciągle i suchy tak, jakby niedostatecznie zwilgotniał. Nie wiem, co mogę z tym jeszcze zrobić. W smaku, jak się już uda coś odłamań nożem, jest w porządku. Zapach też ok.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
oj, pisalam Ci przeciez, ze raczej nie radze w garnku, bo on sie musi zaparzac, a nie obsychac, tez za pierwszym razem popelnilam ten blad.

".........tak, pierwszy raz pieklam w garnku glinianym, pisalam o tym na pierwszej stronie:

po pierwsze) nie chcialo mi sie isc do piwnicy po stare metalowe formy i upieklam w garnku (to byl blad, bo skorka wyszla zbyt chrupiaca) w metalowej bedzie sie lepiej zaparzal. ..... "

drugi pieczony w formie metalowej wyszedl duzo lepszy.

zbyt dlugo tez pewnie trzymalas go w piecu. nie chce Cie martwic, ale on juz raczej nie zmieknie.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Trudno spróbuję następnym razem.

Mirabelko, a co myślisz o foremce silikonowej? Niestety nie mam metalowej...
icon_frown.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
zdecydowanie silikon nie!
tez nie mam metalowych, ale do pumprnikla kupilam sobie jednorazowki z grubej folii aluminiowej po 0,90 zl. trzeba je szczelnie z gory przykryc folia aluminiowa, dokladnie zawijajac na brzegach. swietnie spelniaja swoja role. ten chleb musi sie zaparzac nie piec !
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

elzusia

Member
Cze 25, 2007
435
0
0
moj siedzi wlasnie w piekarniku od 6 godzin,maz jest przerazony,ze moj piekarnik chodzi od rana(zrobilam wczesniej musake i ciasto na podwieczorek),ma nadzieje,ze wytrzyma,a ja za bardzo nie wiem co znaczy" wyjmij i poogladaj",czy jest juz gotowy?przetrzymam go do 8 i zobaczymy,pachnie ladnie,ale czy wyjdzie?