Pyszny tort orzechowy

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
przepiekny Beato! przyznaje, ze nigdy jeszcze nie odwazylam sie na wersje tortowa...
icon_redface.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Słowo daję, że nie odgapiłam od Beaty przybrania
icon_mrgreen.gif
Po prostu w moim sklepie były tylko te serduszka, i juz nie miałam siły na wymyslanie czegoś innego. Mój wyglada tak:

tort_001.jpg

Przełożony 3 razy, a jaki w środku jeszcze nie wiem.
 

Załączniki

  • tort_001.jpg
    tort_001.jpg
    280.8 KB · Wyświetleń: 6

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,684
2,973
113
Tym bardziej podziwiam.
anbetung.gif
Beatko, a ta masa na powierzchni tortu to też z marshmallow's? Ja swoj posmarowałam kremem i obsypałam wiórkami orzechowymi.
Tort pojechał wczoraj do jubilata i tam został zjedzony. Całość naprawde warta grzechu. Zdjęcia wnętrza ciasta nie mam, bo zapomniałam wziąć aparat, a na miejscu nie mieli.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Beatko, zapomnialam podziekowac za ten przepis! Kolezanka upiekla Twoj torcik i zrobila do niego mase z bita smietana i kawa. Ten biszkopt jest przepyszny i aromatyczny! Chyba nigdy nie jadlam lepszego. Tortow to ja wlasciwie nie lubie i dla mnie idealem byloby to ciasto bez masy, a moze z polewa czekoladowa, ale reszta gosci byla zachwycona caloscia.
Tak wiec dziekuje i na pewno bede korzystac z przepisu przy kazdej rodzinnej uroczystosci. No moze nie kazdej, bo co za duzo to nie zdrowo, ale przy kilku nastepnych
icon_smile.gif

daumen.gif
 

Evva

Member
Kwi 27, 2008
44
0
0
Witajcie,
Szukam, szukam, szukam i chyba znalazłam! - zrobię ten tort! ale jako że jestem łamagą tortowym to proszę jeszcze o radę co do kremu - jaki najlepszy?

orac czy smarujemy czyms tortownicę? dół tylko czy boki też?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja spód tortownicy wykładam papierem do pieczenia, boki smaruję masłem i obsypuję tartą bułką. Co do kremu, to nie mogę powiedzieć, który najlepszy, bo każdemu co innego smakuje. Ja do tego tortu robię masę budyniowo maślaną, najczęściej białą lub kawową.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
o kurcze! Na oko robię jak większość rzeczy ale myślę, że tak z pół litra... niestety nie mogę dać precyzyjnej odpowiedzi, następnym razem postaram się zwrócić na to uwagę i dopisać do przepisu, ale tym razem to albo rób na wyczucie, albo może ktoś jeszcze się wypowie...
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Beato, sliczny ten Twoj tort ale pol litra plynu do nasaczenia, to bardzo duzo chyba.
Taki sam Tort jak Twoj robie zawsze na urodziny meza raz w roku w grudniu. Biszkoptu orzechowego nigdy nie nasaczam, jest z natury swojej wilgotny. Mase daje rowniez orzechowa, czasem kawowa, ktora sie tez bardzo dobrze z takim biszkoptem kombinuje.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja orzechowy również nasączam, może rzeczywiście mniej niż biszkoptowy, ale jednak. Na prawdę nie mam pojęcia ile jest tego ponczu, bo robię sobie w takim większym naczyniu i z wyczuciem nasączam ciasto, jak mi poncz zostaje, to albo wypijam albo wylewam. Orzechowy nienasączony zupełnie dla mnie nie byłby zjedliwy, ot byłoby to zwykłe ciasto z kremem. No ale co kto lubi, ja lubię dość wilgotne torty, również orzechowy. Poza tym poncz dodaje również smaku.
 

Evva

Member
Kwi 27, 2008
44
0
0
Tak się obawiałam, że jak ktoś robił coś wiele razy to nie zawsze zwraca uwagę na miarki po prostu wie jaki ma być efekt i już, .. ech będę kombinować z tym ponczem.
I jeszcze jedno, może głupie pytanie ale ja naprawdę nie wiem jak powinno się zrobić żeby ciacho nie opadło: po wyłaczeniu piekarnika ciasto zostawiamy jeszcze tam na chwilę, od razu wyjmujemy czy np. uchylamy drzwiczki? a może nie ma to znaczenia?
do tego tortu lepiej sie komponują masy jakies maślane czy lżejsze?
Margarete możesz podać linki do tych mas (jeśli takowe są)? (ciasto będę robić jutro - dam znać czy coś wyszło ;) )
 

Evva

Member
Kwi 27, 2008
44
0
0
Zrobiłam
icon_smile.gif
niestety z masą z gotowca (czekoladową i orzechową) powiedzieli że pyszny ale trochę za słodki - ale to wina tych mas nie ciasta.
NIe obyło się bez problemów i białka nie chciały się ubić ale ciasto i tak było smaczne i wysokie.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Mam nadzieje, ze kiedys sie odwaze zrobic tai tort.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
raspberry69 @ 12 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=788973Mam pytanie, w czym namaczacie ciasto? chodzi mi o ten poncz
icon_redface.gif
Eee, nie masz się co rumienić
icon_wink.gif

Każdy pewnie robi inny poncz, każdemu co innego smakuje. Ja robię do różnych tortów różnie
icon_wink.gif


Najprostszy poncz to woda z cukrem i sokiem z cytryny-ma to być dość wyraziste w smaku, dobrze kwaskowate.

Jeśli nasączam zwykłe blaty biszkoptowe to do ponczu dodaję jeszcze jakiś aromat.

Można zamiast wody użyć naparu z herbaty lub kawy + oczywiście cukier i sok z cytryny.

Do tortu orzechowego robię często : woda+cukier+sok z cytryny ( bez aromatu) lub kawa+cukier+sok z cytryny ( bez aromatu)

W każdym przypadku można dodać alkoholu do ponczu, dobrze robi
icon_mrgreen.gif
lecker.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Bardzo dziękuję za przypomnienie tego przepisu. W tym roku obrodziły orzechy a mąż wieczorami wyłuskuje ziarnka. W ramach rekompensaty
icon_wink.gif
zrobię coś pysznego... Pozdrawiam