Pyszny tort orzechowy

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
BeataSz @ 16 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=675770A jak już odgrzebany ten mój przepis, to dodam tegoroczny mój urodzinowy tort:
Pokaż załącznik 23378

tym razem robiony był w tortownicy 26 cm średnicy w zw. z tym był wyższy i dał się przekroić na 4 krążki. Przełożony był śmietankową masą:
Pokaż załącznik 23379
Beato, czy przed położeniem masy cukrowej na tort smarowałaś go czymś, co miałoby zapobiec wilgotnieniu i rozpuszczaniu się masy?
Bardzo mi się Twój wypiek spodobał i rozważam, czy od ponczu i masy śmietanowo-czekoladowej dekoracja mi nie spłynie
icon_question.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Nie pamiętam jak robiłam ten tort (to było rok temu a okazało się właśnie, że mam zbyt duży poziom cholesterolu stąd moja skleroza zapewne
icon_wink.gif
) Wydaje mi się, że mogłam posmarować cienką warstwą masy maślano-budyniowej i dopiero na to masę z pianek, ale mogło być też tak, że kładłam masę na niczym nie posmarowany placek ( tylko nasączony ponczem umiarkowanie)
dontknow.gif

Jeśli chodzi o masę śmietanową, to tu sądzę, że może być nie za bardzo, bratankowi kiedyś zrobiłam śmietankowy i ta masa z marshmallow's potem się trochę rozpuszczała i gdzieniegdzie zsuwała. Na szczęście do dmuchania świeczek wytrzymał w dobrym stanie a potem został szybko zjedzony
icon_biggrin.gif
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
To mój ukochany przepis i opanowałam go błyskawicznie. Mamy dwa ogromne orzechy w ogrodzie, więc surowiec jest w nadmiarze.

Przekładam go najczęściej masą maślaną z jajkami ubijanymi na parze według przepisu Dziuni a nasączam zimną mocną herbatą. Zreszta wszystkie przepisy Beaty są dla mnie bardzo dobre, chyba najlepsze na forum. Rzetelne, wypróbowane, bez udziwnień.

Przy okazji - serdecznie Ci, kochana, dziękuję za wszystki doskonałe potrawy, które robię dzięki Tobie. 

 

Carmel

Member
Lut 3, 2005
2,346
0
0
Maryna @ 18 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=836588To mój ukochany przepis i opanowałam go błyskawicznie. Mamy dwa ogromne orzechy w ogrodzie, więc surowiec jest w nadmiarze.

Przekładam go najczęściej masą maślaną z jajkami ubijanymi na parze według przepisu Dziuni a nasączam zimną mocną herbatą. Zreszta wszystkie przepisy Beaty są dla mnie bardzo dobre, chyba najlepsze na forum. Rzetelne, wypróbowane, bez udziwnień.

Przy okazji - serdecznie Ci, kochana, dziękuję za wszystki doskonałe potrawy, które robię dzięki Tobie. 
miałam to samo,
już dawno napisać
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ojej! Dziękuję za takie miłe słowa
anbetung.gif
Ale aż poczułam się szczerze skrępowana
icon_redface.gif
, nigdy bym nawet nie pomyślała, że ktoś może tak mówić o moich przepisach
icon_redface.gif
"chyba najlepsze na forum"
icon_wink.gif
, no dziękuję bardzo jeszcze raz !
anbetung.gif

A rzeczywiście ten przepis na biszkopt orzechowy jest bardzo łatwy i dobrze smakuje
lecker.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
BeataSz @ 18 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=836553Nie pamiętam jak robiłam ten tort (to było rok temu a okazało się właśnie, że mam zbyt duży poziom cholesterolu stąd moja skleroza zapewne
icon_wink.gif
) Wydaje mi się, że mogłam posmarować cienką warstwą masy maślano-budyniowej i dopiero na to masę z pianek, ale mogło być też tak, że kładłam masę na niczym nie posmarowany placek ( tylko nasączony ponczem umiarkowanie)
dontknow.gif

Jeśli chodzi o masę śmietanową, to tu sądzę, że może być nie za bardzo, bratankowi kiedyś zrobiłam śmietankowy i ta masa z marshmallow's potem się trochę rozpuszczała i gdzieniegdzie zsuwała. Na szczęście do dmuchania świeczek wytrzymał w dobrym stanie a potem został szybko zjedzony
icon_biggrin.gif
Dzięki za odpowiedź. Masa będzie cukrowa, ale bez pianek, a tort posmaruję na zewnątrz masą czekoladowo-maslaną, żeby ta smietana nie stykała się z "okryciem". Jak coś pójdzie nie tak, nie będę miała pretensji. Ostrzegałaś
anbetung.gif

Niebawem zdam relację o moim starciu z tym tortem. Z tarczą czy na tarczy
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
No i upiekłam. Pięknie wyrósł, ale nieco opadł. Winę najprawdopodobniej ponosi mój młynek do orzechów. On nie mieli orzechów na mąkę, tylko drobne wiórki. Miałam taki do ściskania w ręce, ale gupia oddałam
dump.gif
Przełożyłam masą śmietanowo-czekoladową. Miało być przybranie z masy cukrowej, ale nie było, bo wypadł mi niespodziewany wyjazd i nie wyrobiłam się. I dobrze. Beato- miałaś rację
anbetung.gif
Wysmarowałam całość resztą przełożenia. Całość była pyszna, ale chyba za dużo nasączyłam i ciasto nieco się rozpływało. Widocznie przy tak wilgotnej masie nie należy tak nasączać. Masa cukrowa zapewne spłynęłaby haniebnie
rofl.gif

W każdym razie smak jest bosssski.
 

Załączniki

  • P1070932t.JPG
    P1070932t.JPG
    61.3 KB · Wyświetleń: 1

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Moj tort (ciasto orzechowe wg Twojego wykonania)

Krem:

750 gram mascarpone
300 gram mleka zagęszczonego slodzonego (trochę więcej niz pól puszki mleka z Gostynia o wadze 533 g)

Wykonanie:przelożyc mascarpone (bezposrednio wyjęte z lodówki) do miski. Zmiksowac na puszysty krem przechodząc od nizszej do najwyzszej szybkosci miksera. Dokladac partiami mleko skondensowane nadal miksujac. Ilosc mleka nalezy dobrac indywidualnie, moim zdaniem wystarczy 300 g, krem wtedy bedzie delikatnie slodki.

Krem mozna przygotowac dzień wczesniej i przechowac w lodówce.

Skladniki do nasączenia tortu:
mocna herbata (po kilka lyzek na kazdy krążek orzechowy)

Wykonanie calosci:

Upieczony biszkopt orzechowy przekroić na 2-3 krążki. Każdy nasączyć mocną herbatą (polac na kazdy krążek kilka lyzek), przełożyć kremem - pomiędzy krążkami, boki i wierzch.
Wierzch można udekorować np. czekoladą.

Podawalam od razu, choc moim zdaniem lepszy jest następnego dnia, po 12 godzinach w lodówce.

Calosc bylam doskonala
tortorzechowy4.jpg


torturodzinowy1.jpg


 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
może być i ta masa, o której mówisz, ale przyznaję szczerze, że od dawna robię do tortów masę karpatkową ( taką gotową, z proszku).
Z przepisu, który podlinkowałaś masy może być trochę za mało na cały tort ( mnie zawsze brakuje do ładnego posmarowania wierzchu
icon_rolleyes.gif
) ale może ja za dużo dawałam do środka
gruebel_2.gif

 

Alga

Member
Paź 4, 2005
62
0
0
Właśnie wyjęłam biszkopt z piekarnika i postawiłam obok 150g cukru, które powinnam dodać do białek
cry_1.gif


Co robić? Jakieś słodkie kremy uratują brak połowy cukru w cieście?
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
e myślę ,że będzie nawet pyszniejszy z tą małą ilościa cukru , można tez go nasączyć wodą czy herbatą z cukrem + trochę alkoholu
ja robię minimalnie słodkie biszkopty , nasączam ponczem bez cukru , do kremów często daję mniej cukru i smakują bardzo dobrze
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Kusi mnie ten tort na moje urodziny. Ale... jaka masa bezmleczna do niego najlepiej pasuje? Polewę od biedy bym zrobiła z gorzkiej czekolady.
denknach.gif

I jak zrobic poncz bez soku z cytryny? (cytrusy nadal som beee
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: