Sernik wiedeński

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Sernik Wiedenski

Kazdy chyba ma swoj ulubiony przepis na sernik, to jest wlasnie moj - ja robie go na kruchym spodzie bo tak woli moja rodzinka, ale jest rownie pyszny upieczony tradycyjnie bez ciasta.

1 kg tlustego bialego sera
1 kostka masla
2 szklanki cukru pudru
8 duzych jajek, zoltka i bialka osobno
2 czubate lyzki maki pszennej
2 czubate lyzki maki ziemniaczanej
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii
kilka kropel olejku arakowego
rodzynki, najlepiej mieszanka jasnych i ciemnych

Ser zemlec dwukrotnie w maszynce. Rodzynki zalac wrzatkiem i zostawic na 10 minut. Odsaczyc i otoczyc lekko maka.
Maslo utrzec z 1 szklanka cukru pudru az masa bedzie lekka i puszysta i powoli, po lyzce dodawac polowe zmielonego sera. Ucierac az masa bedzie gladziutka.
W osobnej misce ubic zoltka z pozostala szklanka cukru pudru i dodawac rowniez po lyzce pozostala polowe sera az masa bedzie puszysta i gladka. Polaczyc obie masy, dobrze wymieszac, dodac obie maki, wanilie i olejek.
Z bialek ubic sztywna piane, 1/3 piany dodac do masy serowej i dobrze wymieszac, dodac reszte i bardzo delikatnie wymieszac, wsypac rodzynki.
Przelozyc mase do wysmarowanej maslem formy 33 x 23 cm i piec w temperaturze 180ºC okolo 50-60 minut, az sernik bedzie ladnie zrumieniony. Uchylic drzwiczki piekarnika i zostawic sernik w piekarniku na nastepne 10 minut. Gdyby zaczal sie za bardzo rumienic mozna wyjac go wczesniej.
Postawic na drucianej siateczce, lekko i delikatnie objechac nozem po brzegach formy, tak aby odseperowac sernik od blachy (umozliwi to rownomierne "siadanie" sernika) i calkowicie wystudzic.

Ja uzywam kruchego spodu z przepisu na moja szarlotke.

9706.jpg
 

Lunka

Member
Mar 14, 2005
7
0
0
Zrobiłam ten sernik na święta i mimo,że dałam mniej cukru , był za słodki. Wiem,że to zalezy od sera i indywidualnych upodobań smakowych, ale 2 szklanki cukru to dla mnie za dużo.
Ale i tak był smaczny i szybko zniknął. Serdeczności
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,382
835
113
Uwielbiam serniki i za tydzień na pewno spróbuję. Ja tak mam z kolei, że nie dosładzam serników (całkiem niezamierzenie) - to tym razem będzie w sam raz. :lol:
 

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Zrobiłam ten serniczek na imieniny tesciowej. Rodzina byla zachwycona, a komentarze byly takie, ze sernik jest bardzo puszysty, taki piankowy jak ptasie mleczko - pycha! (prosze mi wybaczyc za jakosc zdjec, dopiero ucze sie robic zdjecia nowym aparatem cyfrowym)


 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ja chciałam powiedzieć, że moja Mama od wieków robi taki sam tylko że bez spodu i to jest najlepsze ciasto ze wszystkich na świecie

Daga, ślicznie ozdobiłaś ten serniczek
icon_smile.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Bajaderko czy coś trzeba dodać do masy serowej jeśli nie mam sera tłustego tylko półtłusty?? i czy suszone śliwki i kandyzowany ananas będą pasowały do tej masy? z góry dziekuję za pomoc
icon_smile.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
mój sernik już się piecze strasznie dużo tej masy serowej wyszło :shock: robiłam na kruchym cieście i masa siegała prawie brzegów blachy ale już pięknie wyglada...nie mogę sie doczekać :mrgreen: jak go "wymaluję" to fotką zarzucę
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Bajaderko dziękuję gorąco za wspaniały przepis! :bussi: serniczek przepyszny wyszedł :mrgreen:

pic000015de.jpg


pic000047nx.jpg
 

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Sylwia, bardzo ladnie wyszedl Podoba mi sie wzor na polewie, tak profesjonalnie
icon_razz.gif

A z jakich ilosci skladnikow zrobilas polewe? Widac, ze nie zalowalas, tak jak lubie.
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Dago dziękuję bardzo :oops: starałam sie bo to ciacho dla ukochanego ;) Polewę zrobiłam z podwójnej porcji (polewa owcowa )
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Przez żołądek do serca ;)

A co ukochany na serniczek : 8)
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Przez żołądek do serca ;)

A co ukochany na serniczek : 8)
tak wyszło że nie miał kiedy go zjeść :lol: ale zapakowałam mu ładnie w torebeczkę i ma w domu spróbować :mrgreen: zapytam sie później jak smakowało no ale raczej nie odważy sie powiedzieć nic innego niż to że był przepyszne :lol: sobie chłopaka wychowałam ;) a tak na poważnie to sernik jest taki pyszny że innej odpowiedzi być nie może
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Już wszystko wiem 8) Bardzo mu smakował :mrgreen:
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
A spróbowałby coś innego powiedzieć ;)

:cheers:
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
i o to chodzi :mrgreen:
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
a Maćka kolegom z akademika jak smakowało! az kazali mnie pozdrowić :mrgreen:
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Hehehe - to możesz powiedzieć kumplom Maćka, że masz znajomą, która wcale niegorzej w kuchni sobie radzi ;)

:mrgreen: