Torcik serowo - śmietankowy

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Ten torcik to niebo w gębie, ale ja mam problemy z żelatyną , więc stale mam w zapasie jej większą ilośc . Jak mi się za pierwszym razem nie uda (bo np. żelatyna za szybko się zetnie, albo przy domieszaniu odrobiny masy powstaną "gluty" ) to wyciągam kolejną porcję i znowu próbuję ...
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Mam też pytanie (najlepiej do Anusiaczka) . Jaką konsystencję powinien mieć ten torcik ? Bo te torciki na zimno kupione w sklepie posiadają konsystencję "zbitą" i baaardzi gładką - jak twarda galareta . Natomiast Twój torcik ma konsystencję: bardziej luźną i porowatą wręcz . Nie wiem , czy to wynik tego , że daję za mało żelatyny czy jednak tego , że nie potrafię tak do końca z nią postępować i jedank zawsze trochę mi się "zbije" w grudki i nie da razem z masa serową utrzeć na gładko .
Ale na smak to chyba nie wpływa , bo jak dla mnie smak ma najlepszy ze wszystkich torcików na zimno jakie w zyciu jadłam ...
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
idę to robic ale umieram z niepokoju........ JAk mi nie wyjdzie to sie potne i nigdy nie osioagne tych 3000
icon_sad.gif
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,392
848
113
Torcik jest wspaniały, stale musze drukować przepis co raz to innej koleżance. Mnie wychodzi taki bardziej kremowy, nie taki jak sernik na zimno. Dodatkowo, do tej warstwy galaretkowej dodaję malinki (nie za dużo) lub czerwone łezki granatu, których teraz tak dużo w sklepach. Dzieki Anusiaczku, ja też dawno powinnam napisać opinię.
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
Mi tez wyszedl!!! ja sie tak balam bo ja sie boje zelatyny a to sie okazalo pyszne i bezproblemowe. I tez uwazam ze taki bardzo smietanowo kremowy jest a ser czuc malutko. No i czas robienia jest super. Ide teraz piec muffinki anusiaczkowe.
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Strasznie się cieszę Lidqa, że torcik wyszedł

On nie ma być taki jak serniki na zimno. Jest kremowy, delikatny, miękki. Z tego, co piszecie właśnie taki jak Wam wychodzi :mrgreen:
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
No to odetchnęłam z ulgą . Bo mój mąż mamrocze (nie kwestionując oczywiście niebiańskiego smaku) , że jego kuzynka robi na zimno ciasta , które mają konsystencję galaretki , a ten takiej nie ma .
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
niedlugo bede miala urodziny( 31.12 ) i sobie tak mysle ze mama moze mi zrobi taki torcik... bo ja strasznie nie lubie tych z cukierni( nienawidze kremu-ble) a ten tort jaki jest? Nie zawiera ''tlustego'' slodkiego kremu, prawda??
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Oczywiście , że nie !
Tłuste słodkie kremy - to najczęściej kremy budyniowo-maślane . Ten zawiera ser i bitą smietanę!
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
a czym zastepujecie ser mescarpone? ja na pewno go w sklepie nie dostane.prosze o szybka odpowiedz
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
No właśnie... To taki temat-rzeka , już kiedyś był poruszany na forum mniama .
Prawda jest taka , że mascarpone trudno czymkolwiek zastąpić . Jest to ser baaaardzo tłusty (chyba coś ok. 70-80 % w suchej masie) i zupełnie "obojętny" w smaku , przy tym jedwabiście gładki .
Z polskich serków nie dostanie sie ani tak tłustego , a jeżeli już to są to zwykle serki zawierające sól (która w słodkich deserach jest nie do przyjęcia) . Mascarpone w tiramisu (którego jest głównym składnikiem) w ogóle trudno czymkolwiek zastąpić, żeby smak był nadal OK (chyba ktoś kiedyś przebąkiwał - ze względów cenowych - o serku "ricotta" , ale to też nie-polski wyrób i przez to nie wszędzie dostępny - osobiście nie znam tego sera)
W tym torciku - trudno powiedzieć , z uwagi na inne składniki mascarpone chyba nie odgrywa tu decydującej roli. Gdybym musiała , to próbowałabym zastąpić go jakimś twarogowym serkiem nie zawierającym soli - jakaś Campina czy Turek (do wypeków) czyli po prostu dałabym więcej serka śmietankowego , który także jest w przepisie i już.
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
No i tak tez zrobilam. Niestety mialam problemy z zelatyna i troche powstaly grudki ale moze jak bede miala wprawe to wyjdzie mi lepiej( to byl moj pierwszy raz kiedy jej uzywalam)W sumie to torcik jest bardzo smaczny- dziekuje za przepis! :wink:
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
raaany.... będę torcik robiła ponownie ale normalnie nie pamiętam jakiej śmietany kremówki używałam :dump: a gdzieś tu wyczytałam że różnie z tymi śmietanami bywa i nie każda jest taka dobra. No więc powiedzcie jakiej używałyście i czy musi to być taka płynna w kartoniku czy może być ta gęsta w kubeczku? Nie wiem jak mogłam zapomnieć :mrgreen:
 

jo_anna

Member
Paź 28, 2004
578
0
0
Anusiaczku, torcik super!!
Był na Elki 8 urodziny, zdjęcia rozkrojonego torta nie miałam najmniejszej szansy zrobić
icon_smile.gif
Zniknął.
A że nie miałam ani wiórków, ani bezów posypałam go podprażonymi migdałami, a do środka włożyłam jeszcze kilka pokrojonych brzoskwiń z syropu, ale reszta bez zmian ;)

DZIĘ-KU-JE-MY!!
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Jo_anna, śliczny torcik :lol:
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Będę robić torcik jutro.
Na jaką tortownicę to wyłożyć? Rozmiarowo oczywiście.
icon_smile.gif