Tradycyjny chleb ukraiński

katisw

Member
Mar 25, 2007
37
0
0
oj no wlasnie przeczytalam o tym zakwasie ... moze byc ciezko... jutro zaczne to cos wprowadzac do domci:) maz powiedzial ze jak bedzie to smierdziec to wystawi mnie razem z zakwasem na dwor
icon_razz.gif

mam nadzieje ze mi sie uda i nikt nie otruje sie tymi zwiazkami chemicznymi
icon_razz.gif


na biezaco bede informowac jak sprawa wyglada
icon_smile.gif
mam nadzieje ze nie exmituja mnie z domu :D
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
katisw @ 27 Jun 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=528377oj no wlasnie przeczytalam o tym zakwasie ... moze byc ciezko... jutro zaczne to cos wprowadzac do domci:) maz powiedzial ze jak bedzie to smierdziec to wystawi mnie razem z zakwasem na dwor
icon_razz.gif

mam nadzieje ze mi sie uda i nikt nie otruje sie tymi zwiazkami chemicznymi
icon_razz.gif


na biezaco bede informowac jak sprawa wyglada
icon_smile.gif
mam nadzieje ze nie exmituja mnie z domu :D
To nie śmierdzi nic a nic. A warto mieć, bo w końcu można sobie samemu własne chleby produkować. Trzymam kciuki
daumen.gif
Zakwas to nic strasznego tylko się tak na poczatku wydaje :D
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
katisw... dobry zakwas ma przyjemny zapach...w ogole z maki i wody jest latwiej wyprodukowac pelnowartosciowe pozywienie niz...trucizne!!!
icon_wink.gif
 

katisw

Member
Mar 25, 2007
37
0
0
dziewczyny mam problem :/

wcioraj pierwsz raz dokarmilam moj zakwas... ladnie rosl pieknie smierdzial ... ale dzisiaj moja cora wrrr byla bardzo ciekawa i chciala zobaczyc jak to wyglada... i przewrocila mi go
icon_sad.gif
polowa sie wylala:( buuu

i teraz newiem da sie to jakos obliczyc i dokarmic ze by to roslo dalej ?? czy on mogl jakos przestraszyc sie i zaginac w akcji?? zaczac od nowa?? niewiem
icon_sad.gif


ale normalnnie plakac mi sie chcialo jak zobaczylam moj zakwas na podlodze
icon_sad.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,351
1,427
113
Dosypać mąki, dolać wody, dobrze zamieszać i będzie dalej rósł.
Jak używasz go do pieczenia to robisz przecież dokładnie to samo, co niechcący zrobiła Twoja córka.
icon_mrgreen.gif
 

katisw

Member
Mar 25, 2007
37
0
0
pytanie
wie ktos moze jak te otręby żytnie w anglii wygladaja:/
a przynajmnie zblizona nazwa po angoelsku :/

i czy wogle da sie bez tych otrebow upiec?

jezu ja to zawsze mam problem jakis
icon_sad.gif


pleees help me!!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
rye bran...otreby zytnie...nazwa bardzo bardzo bardzo zblizona...
icon_wink.gif

Powiem Ci jednak, ze jak zyje to nie widzialam w sprzedazy osobnej "rye bran"....mam ich jednak cala mase poniewaz zdarza mi sie przesiewac make zytnia razowa...
Najprosciej byloby pojsc do najblizszego Sainsbury's, Tesco etc. i zakupic kilogram Doves Organic Wholemeal Rye Flour /Stoneground i przesiac ja na sicie....to co zostanie to rye bran...
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,351
1,427
113
iwona44 @ 30 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=551659Poradżcie prosze bo nie wiem co zrobić mąka żytnia wyszła z domu ,mam tylko żytnia razową nada sie czy nie?
iwona44 @ 1 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=553606Czy nikt tu nie zagląda?
gruebel_2.gif
Ja bym zrobiła z razowej, tylko do zakwasu nie dawałabym już otrąb żytnich. Robiłam ten chleb parę razy, ale zawsze zgodnie z przepisem. Odpowiadam Ci, żebyś nie dostała syndromu...
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
zawsze mozesz uzyc zamiennie maki razowej, z tym ze:
chleb bedzie wymagal wiekszej ilosci plynow, tak ok 20% - wiec dolewaj z wyczuciem.
troche bedzie go trzeba dluzej potrzymac w piekarniku, zeby sie obsuszyl. tam jest dosc duzo otrab, wiec srodek moze byc mocno wilgotny
ja bym moze nie dawala juz otrab zytnich do zaczynu, tylko zamiast nich wlasnie make.

to bedzie juz troche inny chleb, ale o to chodzi
daumen.gif
nie nalezy sie bac eksperymentowac, oczywiscie w granicach rozsadku
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Lis 28, 2005
3,760
0
0
o rany! dopiero tutaj zajzalam! Jaki ten chleb piekny ......... moze wreszcie sie kiedys naucze ten zakwas robic
gruebel_2.gif
... motywacja rosnie
lecker.gif
 

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
Wszystkie rady bardzo cenne i wielkie dzięki za nie,ale chlebek upiekłam właśnie z udziałem mąki razowej a reszta jak w przepisie i sama jestem zdziwiona bo wyszedł i to nad wyraz dobrze. Ale ja tak mam,że na początku wszystko jest ok. a schody robią się dopiero póżniej jak zaczynam się za bardzo przykładać,więc dochodzę do wniosku,że muszę się z tym pieczeniem mniej pieścić i wtedu jest dobrze.A co do chlebka to jest super ja wogóle lubię ciemne chleby,a już z dodatkami to po prostu poezja,co prawda moi domownicy mówią,że to są plewy ale jedzą i nawet nie marudzą,gdzie przy kupnych chlebach zawsze są jakieś ale.Dziękuję za przepis i porady.
anbetung.gif
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0

adria21

Member
Cze 7, 2007
133
1
0
Chlebus jest doskonaly, w robieniu, wyrastaniu i smakowaniu. Moj rosl duzo dluzej i moze nawet nieco przerosl. W kazdym razie myslalam, ze wyskoczy z foremki kiedy wrocilam do domu
icon_smile.gif


004678938c77030d.jpg
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wyglada bardzo, bardzo pysznie!
icon_biggrin.gif