Wielkanocna baba rosyjska, czyli kulicz

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Margot, masz zdjecie srodka? Pandoro mi strasznie smakowala, czy ta jest tez taka 'mgielka' czy bardziej 'konkretna' ?

 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
mam tylko kiepskie
icon_neutral.gif

ona dość leciutka jest
wielkanocne_234.jpg


Ja bez tej baby nie uznaje Wielkanocy
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • wielkanocne_234.jpg
    wielkanocne_234.jpg
    158.5 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lanesa

Member
Sty 30, 2008
41
0
0
Popelnilam raz jeszcze z drugiego przepisu i wyszla o stokroc lepsza niz w zeszlym roku, chociaz jedna opadla wierutnie ;)
Zaparzona make zmiksowalam blenderem - polecam, zero grudek, idealna masa i cudowny puszek.
 

Lanesa

Member
Sty 30, 2008
41
0
0
Dodam, ze zrobila mi sie modyfikacja - ubilam piane z 3 jajek i dwoch zoltek, co moze mialo wplyw na ciasto (robilam z polowy porcji)? I dodalam kurkumy zamiast szafranu :D Efekt,koniec koncow, znakomity
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Mam pytanie, chcę zrobić w mniejszych puszkach, ale wszystkie puszki mają od środka taki mały rancik i boję się, ze przez niego będę miała problemy z wyciągnięciem babek. Co robić kochana redakcjo?
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
Podłóż papier do pieczenia ucięty w formie prostokąta tak, żeby tworzył tubę. Trzeba go posmarować tłuszczem z obu stron. Na dno wsadziłam kółeczko z papieru, też posmarowane.
Osobiście uważam, że pieczenie w puszkach to zły pomysł. Piekłam w zeszłym roku. Ciasto udało się pięknie, ale piekarnik śmierdział lakierem z puszek, początkowo ciasto też, potem wywietrzało ale ja serca do niego nie miałam. Może puszki były felerne, słabe jakościowo.
Najlepsze są jednak babeczki z tego samego ciasta pieczone w mniejszych babkowych foremkach .
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
kawazmlekiem @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517968Mam pytanie, chcę zrobić w mniejszych puszkach, ale wszystkie puszki mają od środka taki mały rancik i boję się, ze przez niego będę miała problemy z wyciągnięciem babek. Co robić kochana redakcjo?
Zamiast puszek uzyj blaszanych kubkow chinskich ze sklepu po 5 zl. Wysmarowac, wysypac, sama baba wyjdzie
icon_mrgreen.gif
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,392
845
113
O, kulicze.
freu.gif
freu.gif
Dobrze, że sa na tapecie, bo ja też je rokrocznie piekę na prezenty w postaci smukłych grzybków.
Używam puszek po masie makowej Helio, ananasach, ew. brzoskwiniach. Rancik mój M. maksymalnie spłaszczył kombinerkami, ściskając brzeg miejsce po miejscu.
Hmm, zapachu nijakiego, poza pięknym, kuliczowym nie było. Pewnikiem jest tak, jak Maryna pisze - zalezy od puszek. Z wyjęciem problemu nie ma, używam długiego waskiego paska z papieru do pieczenia, a na dno też kładę kółko z papieru.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Tak szukam jakiegoś prostego przepisu na babkę, a trafiłam na ten kulicz, no i co zrobić, chyba będę piec z tego drugiego przepisu
icon_lol.gif
Powinnam się chyba wyrobić w sobotę z całością
gruebel_2.gif
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,392
845
113
Ja też swoje zrobię dopiero w sobotę, aby przez całe święta były świeże. Mam ogromna ochotę na przepis Rosy Rugosy.
Do tej pory był Lawender dream.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
dziunia @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517982Tak szukam jakiegoś prostego przepisu na babkę, a trafiłam na ten kulicz, no i co zrobić, chyba będę piec z tego drugiego przepisu
icon_lol.gif
janie @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517983Mam ogromna ochotę na przepis Rosy Rugosy.
Róbcie, róbcie, będziecie naprawdę zadowolone.

janie @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517981Używam puszek po masie makowej Helio (...)
Hmm, zapachu nijakiego, poza pięknym, kuliczowym nie było.
To tak jak u mnie.

o.baby06 @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517992Czy można pominąć koniak w tym drugim przepisie i jakie w ogóle jest jego zadanie?
Można go pominąć lub zastąpić innym alkoholem, nalewką waniliową lub rumem.
Służy głównie do aromatyzowania ciasta. Ja czasem namaczam w nim rodzynki.
Mam wrażenie, że drożdżowe z alkoholem nie tylko ładniej pachnie, ale też dłużej jest świeże.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Maryna @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517975Podłóż papier do pieczenia ucięty w formie prostokąta tak, żeby tworzył tubę. Trzeba go posmarować tłuszczem z obu stron. Na dno wsadziłam kółeczko z papieru, też posmarowane.
O, dobry pomysł, dziękuję.



qd @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517977Zamiast puszek uzyj blaszanych kubkow chinskich ze sklepu po 5 zl. Wysmarowac, wysypac, sama baba wyjdzie
icon_mrgreen.gif
No nie, nie będę teraz kupować, ale przy okazji zerknę i kupię.

janie @ 16 Apr 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1517981Rancik mój M. maksymalnie spłaszczył kombinerkami, ściskając brzeg miejsce po miejscu.
Nie mam kombinerek.
icon_lol.gif



A jeśli upiekłabym w foremkach muffinkowych, czy czas pieczenia nie powinien być mniejszy?
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Boję się, że to będzie totalna klapa. Po pierwsze, kiedy wyrastała mi połowa masy jajecznej z mąką, po pół godzinie miałam w cieście alkohol. Szkoda mi było wywalić, więc ciągnęłam to dalej, ale ciasto okazało się strasznie rzadkie, musiałam dodać co najmniej 150 g mąki i ciągle odnoszę wrażenie, że jest ciut za rzadkie.
Nie wiem, co z niego będzie po piątym wyrastaniu.
pinggrins.gif