Wielkanocna baba rosyjska, czyli kulicz

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0
fajne te Wasze babeczki
icon_smile.gif
ja do drożdżowych nie mam odwagi :/
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Osobiście bym nie ryzykowała, bo z opisu oba ciasta wymagają rośnięcia w cieple, ale jeśli zechcesz spróbować, będę ciekawa rezultatu. Wydaje mi się, że pierwszy przepis byłby bardziej przydatny do takiego eksperymentu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Chyba wolę się nie skompromitować...
icon_mrgreen.gif
A jeśłi zaraz po upieczeniu umieszczę ciasto w plastikowym worku, to zachowa świeżość do jutra?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
tak , ja ja studzę i ona długo trzyma świeżość , piekę w sobotę,a jest jeszcze czasami jedzona dzień po świętach i nic nie traci , chowam tylko ja na noc do szafki kuchennej, bez folii
A jeden dzień to jej nic nie będzie , choć ta folia, po wystudzeniu nie zaszkodzi , tylko bez cukru pudru czy bez polewy , polałabym już po wyjęciu
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Przyznam się, że Elle mnie zaintrygowała swoim pomysłem i chyba zrobię przedświąteczny eksperyment z wyrastaniem w zimnie. Może nawet dziś.
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
No pewnie, że to zrobię.
icon_smile.gif



(Sprawdziłam właśnie, że mam w domu wszystkie składniki, więc nie omieszkam spróbować.)
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Jako się rzekło, donoszę o przebiegu eksperymentu.
Zrobiłam pół porcji ciasta z przepisu LD, tylko dałam mniej drożdży (25g). Przygotowałam dwie średnie foremki, wysmarowane masłem i wysypane cukrem.
Ciasto w lodówce spędziło 12 godzin. Baaardzo powoli w niej rosło i w sumie niewiele urosło. Już myślalam, że nic z niego nie będzie, ale postanowiłam dać mu jeszcze szansę. Powędrowało na godzinę do temperatury pokojowej i na następną godzinę do 30 stopni. Na szczęście w końcu urosło i teraz siedzi w piekarniku. Bardzo jestem ciekawa rezultatu.

EDIT:
Upieczone babki wyglądają pięknie - sa lekkie i puszyste.
Czekam z niecierpliwością, aż na tyle ostygną, by je można było kroić.
EDIT2:
Ciasto ma bardzo fajną, puszystą strukturę i wilgotną konsystencję. Dziecko jedząc, zapytało, czy to pandoro, a to duży komplement dla drożdżowego. Jak widać, wyrastanie w zimnie mu nie zaszkodziło, a może nawet pomogło?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,679
113
Margot, szczerze Ci powiem, że nie mam pojęcia, ale może ktoś się odważy spróbować?
icon_smile.gif

Nie sądziłam, że się uda, bo po pierwsze miałam jakieś leniwe drożdże, a po drugie - bardzo zimną lodówkę.
Ale jakoś ruszyły.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lanesa

Member
Sty 30, 2008
41
0
0
Zrobiłam dzisiaj babki z drugiego przepisu. Nigdy nie miałam do czynienia z tak pięknie pachnącym ciastem. Zrobiłam parę malutkich modyfikacji.
Dałam 6 żółtek i 2 białka na połowę porcji, dodałam skórkę z pomarańczy zamiast z cytryny. Dodałam imbiru zamiast innych przypraw, nie miałam szafranu ani koniaku. Wrzuciłam rodzynki, suszone owoce tropikalne w kostce i migdały.

Właśnie wyjęłam dwie śliczne babki z pieca, jestem jak na razie zaczarowana zapachem. Jutro napiszę jak smak.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Gucio @ 11 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1277574To chyba najlepsza babka drożdżowa jaką jadłem (wersja 2)
tez tak uważam , nawet pandoro z nią u mnie przegrywa , jedynie colomby się równają ,ale to pewnie przez te polewy migdałowe na wierzchu
icon_mrgreen.gif

mi ciut się przypiekła , bo ja piekłam , to robiłam tort i zapomniałam....,ale i tak ja , moja siostra i malutka Julka byliśmy zachwyceni i jak jeden mąż mruczałyśmy jak ją jedliśmy
lecker.gif

wielkanocne_189.jpg
 

Załączniki

  • wielkanocne_189.jpg
    wielkanocne_189.jpg
    121.4 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: