Wileńska polędwica*

Jolan

Member
Lis 23, 2009
3,391
0
0
Tia... Elu wzywam Cię ku pomocy
icon_smile.gif
"Przechowywać w lodówce przez 5-6 dni, obracając raz dziennie." Od wczoraj zrobiło się sporo płynu, (schabik trzymam w silikonowej foremce, wypełnia ją całą, przykryty folią al.). Wyobrażam sobie, że będzie tego płynu coraz więcej, wylewać przez tydzień?
Bardziej przemawia do mnie Marynowe trzymanie w papierze, wyjąć z foremki? Znajomy nic tylko straszy mnie jadem kiełbasianym, ale proszę żyjesz i mam nadzieję, że w dobrym zdrowiu. Reszta robiących też
icon_smile.gif
Miejsce na suszenie mam super - przewiewny strych, ale obserwacji nie będzie, bo wyjadę na czas suszenia i przyjadę na gotowe. Z góry dziękuję.
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
Zyje
icon_smile.gif
a jesli mam dolegliwosci zdrowotne, to napewno nie z powodu takich poledwic
icon_smile.gif
No i reszta rodziny tez :D
Jolan, nie jest to problem. Jesli Ci sie wydaje, ze plynu jest za duzo, prosto nadmiar odlej, ale nie wszystko. Niech troche zostanie i bedzie mokro
icon_smile.gif
. Obracaj poledwice co jakis czas, by bylo mokro ze wszystkich stron. Powinna sie solic
icon_smile.gif
. Moja tez lezy troszeczke mokro :D a karkowka juz wisi od niedzieli.

Jolan, mozesz robic tak, jak Maryna, wtenczas po prostu plyn bedzie wsiakac w papier.
Mam nadzieje, ze Ci sie spodoba
icon_smile.gif
 

terjon

Member
Lip 22, 2007
767
0
0
Moja szynka już zrobiona i zjedzona.Prawie równie dobra jak schab.Prawie bo schab jednak lepszy moim zdaniem. Szynka taka bardziej ciągnąca przy jedzeniu.A moze to też zależy od jakosci miesa. No nie wiem .Tak mi wyszła.Podobnie jak schab przekroiłam szynkę wzdłuż na pół aby przypominała schab z,,kota,,.Podczas suszenia powiedziała bym ,że mięso się zaokrągla i nie widać tego ciecia i nie ma to też wpływu na smak.Przy schabie bardzo mało mi sie wydzielało wody natomiast przy szynce musiałam powstały płyn odlewać przez trzy dni a nawet trochę odciskałam.Po każdym odlaniu dosalałam 1 kg szynki 1 łyżeczką soli(10 g).Dla mnie słoność była akurat a dla męża ciut za słona.Eli dziękuje za przepis a niezdecydowanych zachęcam .
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Ja teraz eksperymentuję z baleronem. Od soboty leży w lodówce, soku mało, w sumie odlałam tylko 2-go dnia. Obawiam się tylko czy ta karkówka nie za szeroka...
gruebel_2.gif
. Jutro zaczynamy szuszenie.
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
Terjon, ja tak mysle, ze jednak szynka byla troche za szeroka, dlatego zostala ciagnaca. Albo nie zawsze udaje sie szynke pokroich stricte poprzek wlokien, to tez moze miec wplyw
icon_smile.gif


Agato, jesli od soboty, to niech jeszcze posoli sie do soboty (jesli masz czas, oczywiscie). Z tymi karkowkami tak jest, ze troche dluzej z nimi trzeba i solic, i suszyc
icon_smile.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
czy w kuchni przy oknie moze wisieć? bo w ścierce w lodówce to mi smak ścierki przeszkadzał ;))
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
Agato, bedzie dobrze
icon_smile.gif
a u mnie z ziolami prowanskimi
icon_smile.gif

agha - zwykla, pokojowa. Ja tez czesto otwieram okno, wiec troche i zimnego sie dostaje
icon_smile.gif
 

Jolan

Member
Lis 23, 2009
3,391
0
0
Ja swoją obracam jednak w foremce. Pachnie nadal pięknie. "Suszyć w pokojowej" nie mogę na wyjazd zostawić otwartego okna. A zimny strych, bardzo przewiewny nada się?
 

docia

Member
Lis 11, 2007
142
0
0
Czy ta poledwica uda sie z miesa,ktore bylo mrozone? Mam zamrozone poledwiczki wieprzowe i zastanawiam sie czy z nich uda sie zrobic taka wedline.
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,809
518
113
gosiu
icon_smile.gif
trzeba-trzeba
icon_smile.gif


Jolan, no nawet nie wiem, co powiedziec. Nigdy nie probowalam... W sumie suszac w lodowce tez jest zimno, tylko ze tam ciagle zmienia sie sciereczke, jak zmoknie. Temperatura na strychu nie minusowa? Raczej sklaniam sie do tego, ze jesli tam jest sucho to musi udac sie
icon_smile.gif


dociu, nie, mrozone mieso juz ma inna strukture, wiec do suszenia lepiej uzywac swiezego, a nie mrozonego miesa.
icon_smile.gif
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Obróciłam.
czy to normalne, że wyciekła z tego schabu woda? Wylać ja czy zostawić? Bo jak wylewać to trzeba uzupełnić sól i przyprawy.
 

Jolan

Member
Lis 23, 2009
3,391
0
0
Normalne, że wycieka. Nie wylewałam, moja już wisi w chłodzie, czyli prawie tak jak w lodówce (chyba). Jak mróz minie będzie wisiała w przewiewnym chłodzie.