Babka drożdżowa zaparzana Anusiaczka

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
Babka drożdżowa zaparzana

To tradycyjna babka wielkanocna w moim domu. Jednak jest ona tak smaczna, że piekę ją nie tylko na Święta.

792.jpg


składniki
25 dag mąki
4 dag drożdży
3/4 szklanki mleka
4 żółtka
8 dag cukru
cukier waniliowy
8 dag masła
garść rodzynek
szczypta soli


sposób przygotowania
1. Z drożdży, 1 łyżeczki cukru, 1 łyżki mąki i 1/4 szklanki mleka sporządzamy rozczyn i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
2. Pozostałe mleko gotujemy i wrzącym zalewamy połowę mąki. Mieszamy dokładnie i czekamy aż przestygnie.
3. Gdy rozczyn wyrośnięty, a ciasto przestygnięte mieszamy je dokładnie ze sobą i odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce, aby trochę podrosło – trwa to ok. 15 minut. W tym czasie ucieramy żółtka z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę oraz roztapiamy masło.
4. Do ciasta dodajemy żółtka, szczyptę soli i bardzo dokładnie wyrabiamy, dosypując stopniowo pozostałą mąkę. Wlewamy wystudzone masło i jeszcze wyrabiamy, na końcu wsypujemy rodzynki. Ciasto znów musi rosnąć ok. pół godziny. Po tym czasie przekładamy je do średniej formy na babkę lub małej z kominkiem i pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 40 minut.
5. Po upieczeniu posypujemy babkę cukrem pudrem, lukrujemy, lub dajemy na nią polewę.

Składniki na 8-12 porcji.

pzdr
yenn
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Wydaje mi się troszkę za dużo tych drożdży jak na 25 dag mąki i chyba to dość rzadkie ciasto wychodzi prawda?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
To ja za Ewa potwierdze - pyszna jest przeokrutnie
icon_smile.gif


Drozdzy to chyba w sam raz Beato, bo przeciez to nie tylko ilosc maki sie liczy, ale dochodza jeszcze zoltka, cukier i maslo - trzeba sily, zeby to wszystko udzwignac :wink:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
a dlaczegoona się nazywa zaparzana : :shock: :roll: :mrgreen: :dump: :cheers:
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Przeczytaj przepis i zobacz co się robi z mąką... Zaparza się ją wrzącym mlekiem, nie? Stąd nazwa - baba zaparzana... :roll: :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no to maka jest zaparzana, jak kawa. A nie baba. baby nikt wrzatkiem nie zalewa w koncu. tyle mam na usprawiedliwienie swojej gooopoty
icon_smile.gif
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
mnie tez nurtuje wielkosc tej formy - na zdjeciu wcale mala nie jest, a w opisie ze mala albo srednia, w zaleznosci czy z kominkiem czy bez - wziawszy pod uwage ze nie dorobilam sie jeszcze formy babkowej i musze ja kupic, to moze ktos mi jakos przyblizy jaka powinna byc do tej babki? bo mam ja we wstepnych planach na wielkanoc.

pzdr
yenn
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
przyłączam się do Yenulki, ja tez nie mam zadnej formy, wiec poradzcie! ide do Podaj dalej zalozyc o tym watek!
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
Dziewczyny, teraz jestem w pracy, ale w domu obiecuję wymierzyć swoją foremkę i podać Wam.
Zawsze piekę w tej samej z kiminkiem.


ewa
 

reniula

Member
Gru 6, 2004
406
0
0
Dzięki Yenulko za przepis właśnie miałam do Eposki się uśmiechać o przepis bo coś Anusiaczka nie widać
icon_sad.gif

Dołączam do prośby -jaka foremka :mrgreen:
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
mój debiut babkowy wyszedł rewelacyjnie! przyłączam się do opinii moich poprzedniczek:) a co do foremek to rzeczywiscie można ją spokojnie upiec w średniej wielkości foremce.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Kształt chyba nie ma wielkiego znaczenia chyba ze chodzi o wyjątkowo konserwatywnych estetów co to babke muszą miec okrągła :mrgreen: