chleb na zakwasie ze słonecznikiem (krok po kroku)

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Dziś upiekłam ten chlebek.Pyszny
mniam.gif
Smakiem i wyglądem bardzo przypomina mojego faworyta z siemieniem i słonecznikiem.

DSCF0781.JPG
DSCF0791.JPG
DSCF0793.JPG
 

Załączniki

  • DSCF0781.JPG
    DSCF0781.JPG
    67.1 KB · Wyświetleń: 1
  • DSCF0791.JPG
    DSCF0791.JPG
    84.7 KB · Wyświetleń: 1
  • DSCF0793.JPG
    DSCF0793.JPG
    87.8 KB · Wyświetleń: 1

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
sionia @ 1 Apr 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1274630Neteczko,
impreze jakas szykujesz? Tyle kromek nakroilas...
Męża nie ma,wpadaj poimprezujemy
daumen.gif

A tak na serio,to ja zawsze zamrażam chleb pokrojony w kromeczki,bo tak łatwiej mi później wyciągnąć odpowiednią ilość.U mnie nikt nie chce jeść chleba wczorajszego-sama takie francuskie pieski sobie wychowałam
dump.gif
 

Ewusiek

Member
Lut 18, 2007
3,488
0
0
Piekłam wczoraj, wyszły przepyszne chlebki
icon_smile.gif
. O dziwo pierwszy raz udało mi się uformować, przełożyć na blachę i upiec tak okrągłe bochenki
icon_smile.gif
. Tylko są co nieco przypieczone, mój piekarnik od góry szaleje...
pzslon8.jpg
 

Załączniki

  • pzslon8.jpg
    pzslon8.jpg
    117.3 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Ewusiek, pięknie wyglądają. Gdybym miała wybierać to zdecydowanie te pierwsze z przypieczoną skórką i ile piętek by mi wyszło
icon_mrgreen.gif
 

Beata19

Member
Lip 20, 2010
183
0
0
Mirabbelko proszę o radę. Od kilku lat z powodzeniem piekę chleby na zakwasie. Najczęściej " codzienny", ale również "polski". Skusiłam się na chleb ze słonecznikiem. Zakwas rano był wyrośnięty - wszystko zrobiłam wg przepisu ( jedyną zmianą było: mąka pszenna 550 g + 120 g pszennej razowej i z braku mąki żytniej 720 dałam 30 g mąki żytniej razowej).Wyrabiałam w maszynie, odgazowałam ( rósł) ponad 5 godz. , w koszyku ( 1 bochen) ok.4 godz. i w sumie mało wyrósł tak ,że po upieczeniu mam gniota. W związku z tym mam pytanie - dlaczego? Co mogło być powodem tak słabego rośnięcia ( w kuchni temp.ok. 25 st.).
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Slaby zakwas.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hmmm, z pewnoscia nie zamiana mak, bo niezaleznie od rodzaju uzytej maki chleb powinien wyrosnac. Moze byc bardziej razowy, ciezszy, ale na wyrosniecie nie powinno miec to generalnie wplywu. Napisalas, ze rosl 5 godzin i potem jeszcze 4 godziny w 25 stopniach a to bardzo bardzo dlugo, szczegolnie w takiej temperaturze; wnioskuje zatem, ze masz oslabiony zakwas (z jakiegos powodu). Sugerowalabym reanimacje.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Beato, ja miałam kiedyś podobny problem jak Ty i zauważyłam, że znacznie lepiej rosną mi chleby, gdzie zaczyn przygotowuje się na mące razowej (np. taterrowiec), tutaj w przepisie masz jasną pszenną. Ja chleb ze słonecznikiem piekę regularnie, ale zaczyn zawsze przygotowuję na mące razowej. Wszystkie przepisy modyfikuję pod tym kątem i u mnie zaczyn zawsze jest na mące razowej. Swojemu zakwasowi nie mam nic do zarzucenia, jest bardzo aktywny, ale drożdże po prostu lubią sobie pojeść (w jasnej mące zwyczajnie nie mają co robić
zahnlos.gif
), mąka razowa ma to do siebie, że chłonie więcej wody i dzięki temu zaczyn jest sztywniejszy, co nie wiedzieć czemu też drożdże lubią. Mój zakwas trzymam "na gęsto", takie rzadkie zawsze miały u mnie krótki żywot.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Beata19

Member
Lip 20, 2010
183
0
0
tatter @ 29 Jan 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1603196Hmmm, z pewnoscia nie zamiana mak, bo niezaleznie od rodzaju uzytej maki chleb powinien wyrosnac. Moze byc bardziej razowy, ciezszy, ale na wyrosniecie nie powinno miec to generalnie wplywu. Napisalas, ze rosl 5 godzin i potem jeszcze 4 godziny w 25 stopniach a to bardzo bardzo dlugo, szczegolnie w takiej temperaturze; wnioskuje zatem, ze masz oslabiony zakwas (z jakiegos powodu). Sugerowalabym reanimacje.
Czy mogę prosić o wskazówki jak go " ożywić"? i z góry dziękuję za odpowiedź.
cvety.gif