Chleb Pita

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Yrsa wielkie dzięki
anbetung.gif

no ślinię się do nich strasznie tylko mnie ta wizja skiepszczonego efektu z powodu zbyt niskiej temperatury hamuje.a jak tak, to se pędem nabędę świeże drożdże ,bo dziś resztkę zużyłam , i zrobię.
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Z ta kieszonka to roznie bywa jak sie staram to nie wychodzi a jak byle jak to mam
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Tina86

Member
Lut 1, 2009
3,200
8
38
Zrobiłam i mi nie wyszły, na 8 tylko w 4 zrobiły się kieszonki, a pozostałych nie dało się rozciąć, oprócz tego od spodu mi się przypaliły, piekłam 8 minut, ale to chyba wina mojego gazowego piekarnika, na pewno jeszcze spróbuję, ale jak będę miała nowy piekarnik, a to już niedługo.
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Tina86 @ 15 Apr 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1119716Zrobiłam i mi nie wyszły, na 8 tylko w 4 zrobiły się kieszonki, a pozostałych nie dało się rozciąć, oprócz tego od spodu mi się przypaliły, piekłam 8 minut, ale to chyba wina mojego gazowego piekarnika, na pewno jeszcze spróbuję, ale jak będę miała nowy piekarnik, a to już niedługo.
Też mam gazowy piekarnik, grzejący tylko od dołu i miałam problem z pitami. Ja rozwiązałam to w następujący sposób: piekarnik mocno rozgrzewam, pity układam na kratce (wyłożonej papierem), a nie na blasze i wstawiam do piekarnika zarówno blachę jak i kratkę z pitami. I kratkę z pitami układam dość wysoko, by się nie przypaliły.
 

xnd

Member
Kwi 29, 2013
5
0
0
Mam pytanie, autorka pisała o 2 łyżeczkach suchych drożdzy , ile to jest w przeliczeniu na normalne drożdze z kostce (opakowanie 10dag) , i pisała jeszcze :
"Przelozyc ciasto na stolnice i podzielic na 8 rownych czesci. Kazda czesc uformowac w kule, splaszczyc i rozwalkowac lub uformowac rekami w ksztalcie krazka", czy można jaśniej wiedzieć jaką śrenicę mam mieć ciasto i jaką grubość ? (nie jestem mistrzem w gotowaniu hehe)
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
2 łyżeczki suszonych drożdży to 25g świeżych, a grubość placka zależy od Twoich preferencji, tak ja pisała bajaderka, rozwałkowane cieniutko będą chrupiące (takie trudniej się nadziewa), ja osobiście preferuję grubsze, bardziej pulchne, wtedy powstaje fajna kieszonka. Moje chlebki mają koło 15 cm średnicy.
 

xnd

Member
Kwi 29, 2013
5
0
0
Więc zaciekawiony jak to będzie wziąłem się do pracy postępując według poradnika i Twoich rad, wszytkie składniki zmiejszyłem o 3 razy i zrobiłem ciasto (podzieliłem na 2 częśći) odczekałem i przyszło najtrudniejsze a mianowicie piekarnik, ustawiłem na 260 C piekarnik mam gazowy z donym grzaniem , początkowo w piekarniku grzałem blachę do ciasta, jak się nagrzała zacząłem piec chlebek. Niestety efekt nie był super, co prawda podrosło, ale niezawiele. Od spodu było zarumienione (pieczone 10 min) lecz góra była blada więć można powiedzieć że blacha nie wiele zdziała bo nie daje swobodnego podmuchu gorąca przez chebek. Trochę zirytowany, postanowiłem zrobić coś innego, drugi placek dałem na samą kratkę ustwiona na 2 poziomie od dołu (z pięciu poziomów)i odrazu lepiej. Chlebek zaczął rosnąć i cały się przyrumieniać, po 5 min przewróciłem go na górę aby równomiernie go opiec i oto rezultat:
1.jpg
To jest duży talerz a plackiem można się już nieźle najeść
icon_mrgreen.gif

2.jpg
Po odkrojeniu części witać kieszonkę
3.jpg
A tutaj już wypatroszony chlebek gotowy na nadziewanie - wyszło bardzo ładnie
lecker.gif


Ogólnie jednak proponowałbym do ciasta używać jakieś przyprawy bo jest trochę bez smaku (jak ja robię pizzę to do ciasta daję sól, pieprz, zioła prowalsalskie - chyba nie można z ziołami przedobrzyć).
Ogólnie jestem zadowolony.
 

Załączniki

  • 1.jpg
    1.jpg
    114.8 KB · Wyświetleń: 9
  • 2.jpg
    2.jpg
    78.8 KB · Wyświetleń: 9
  • 3.jpg
    3.jpg
    191 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ja wolę ten chleb bez przypraw, do środka za to ładuję mocno przyprawioną shoarmę, warzywa i sos czosnkowy
lecker.gif
. Xnd świetnie Ci poszło jak na pierwszy raz
daumen.gif
.
 

xnd

Member
Kwi 29, 2013
5
0
0
Shoarmę ? , chodzi ci o przyprawę kamisa czy jakieś danie ?, a wracając do tych chlebków, jak pisałaś masz piekarnik elektryczny grzejący góra-dół czy próbowałaś robić chlebki na samej kratce ? , bo zastanawia mnie fakt że piekarnik umnie był gorący 260C (gazowy z dolnym grzaniem) , nie używałem pergaminu tylko nasmarowałem glache olejem aby nie przybrały (blacha nagrzana) i jak pisałem, od spodu były upieczone a z wierzchu jeszcze surowe , a na samej kratce wyszły elegancko więc może to rośnięcie to zasługa górnego grzania przede wszystkim ?
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Chodzi mi o kurczaka podobnie przyprawionego jak ten ścinany nożem w budkach z kebabem:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=24455&hl=

W temacie piekarnika niestety nie pomogę, bo od dawna używam tylko elektrycznego, nigdy nie robiłam pity w gazowym, ani nie piekłam na samej kratce, w swoim piekarniku do wszystkich chlebów, bułeczek używam kamienia do pizzy, ale wydaje mi się, że górne grzanie powoduje, że ścina się górna warstwa ciasta i tą drogą już nadmiar pary ze środka się wydostać nie może, wtedy pita zaczyna się nadymać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

xnd

Member
Kwi 29, 2013
5
0
0
Być może o to chodzi, ale żeby mieć pewnym trzeba by mieć doktorat z chemi albo fizyki , w każdym razie teraz kebab z barów się chowa.