Chleb Pita

amy01

Member
Gru 17, 2012
54
0
0
Mam prośbę do osób, którym dobrze wychodzą te chlebki. Czy mógły ktoś napisać z ilu konkretnie gramów mąki i wody je robi i jaką maja średnicę po uformowaniu?
Zrobiłam dzisiaj te pity, ale moim zdaniem ciasto było kompletnie za rzadkie. Parę razy dosypywałam mąki, ale i tak, gdy przyszło do lepienia kulek, to wyszły takie dyski. Nie mówiąc o tym, że ciasto koszmarnie lepiło się do rąk i znowu musiałam sporo podsypać mąką. Wałkowanie, ze względu na konsystencję, nie wchodziło w grę.
Wyszło mi 8 kawałków, ale zmieściły się na dwóch blachach (tak miało być czy na jednej?).
W sumie smacze, choć namęczyłam się z tą konsystencją.
Niestety, ale, jesli chodzo o przepisy kulinarne, to mi trzeba napisać dokładnie krok, po kroku, jak krowie na rowie.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,308
1,603
113
Hmm, nigdy nie miałam takich kłopotów. Teraz nie mam możliwości zważyć, ale skoro i mąka i woda są na kubki, to nawet drobne różnice w wielkości naszych kubków nie spowodują istotnych zmian w konsystencji. Poza tym w moim mieszkaniu może być inna wilgotność niż w Twoim, więc jedna będzie potrzebowała mniej mąki, druga więcej. Jakiej mąki użyłaś? Radzę wziąć taką, która ma ponad 10 g białka (na 100 g mąki). Najczęściej używam mąki typ 650 z Lidla.
 

amy01

Member
Gru 17, 2012
54
0
0
Użyłam mąki 650 z Biedronki.
I ciasto naprawdę było po prostu lejące. Ja wsypałam mąkę do szklanek, a może trzeba było jeszcze ubić?
Niestety cienka jestem w wypiekach, jak mam jakiś przepis to trzymam się go bardzo dokładnie, bo sama niewiele sobie pomogę.
Pytam o dokładną wagę, bo chciałabym te chlebki robić już stale, a ta konsystencja bardzo mi utrudniała pieczenie.
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
amy01 @ 10 Jun 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1441304Użyłam mąki 650 z Biedronki.
I ciasto naprawdę było po prostu lejące. Ja wsypałam mąkę do szklanek, a może trzeba było jeszcze ubić?
Niestety cienka jestem w wypiekach, jak mam jakiś przepis to trzymam się go bardzo dokładnie, bo sama niewiele sobie pomogę.
Pytam o dokładną wagę, bo chciałabym te chlebki robić już stale, a ta konsystencja bardzo mi utrudniała pieczenie.
ciut więcej niż szklanka wody na 3 szklanki mąki i wyszło ci lejące ciasto?
chyba coś pomyliłaś z płynami albo masz jakąś wyjątkową wodę
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (amy01 @ 10 Jun 2013, 20:08 ) index.php?act=findpost&pid=1441304Użyłam mąki 650 z Biedronki.
I ciasto naprawdę było po prostu lejące. Ja wsypałam mąkę do szklanek, a może trzeba było jeszcze ubić?
Niestety cienka jestem w wypiekach, jak mam jakiś przepis to trzymam się go bardzo dokładnie, bo sama niewiele sobie pomogę.
Pytam o dokładną wagę, bo chciałabym te chlebki robić już stale, a ta konsystencja bardzo mi utrudniała pieczenie.
Na 500g maki chlebowej wez 300g wody i 4-5 lyzek oliwy z oliwek, 3g drozdzy instant lub 10g drozdzy swiezych, 10g soli. Z tego ciasta z powodzeniem uzyskasz 8 sporych (nieco ponad 100g wagi) chlebkow lub 10 x ok.85g

Ciasto ma byc dobrze wyrobione, gluten dobrze rozwiniety. Zostawic na godzine. Podzielic na porcje, zawinac w kulki, ulozyc na omaczonym stole zlepieniem w gore, przykryc, zostawic na 15-30 minut. Nastepnie kazda kulke obtoczyc w mace ulozyc na stole (rowniez omaczonym spojeniem w dol i rozwalkowac na 5mm. Walkowac po jednej (gladkiej stronie tylko, inaczej pitty, naany, ciapatti nie napuszaja sie). Zsuwac na goraca blache, kamien i piec kilka minut w bardzo goracym piecu, az sie napusza, ale nie zbrazowieja. Brazowe pecherze na wierzchu pity mozna uzyskac podpiekajac ja krotko pod goracym grillem.
 

amy01

Member
Gru 17, 2012
54
0
0
Bardzo dziekuję.
 

izma

Member
Mar 6, 2007
7
0
0
Ja pitolę, co za pita
icon_eek.gif
W życiu nie jadłam tak pysznego chlebka pita! A jadłam i razowe i ekologiczne i z różnych sklepów i straganów.
Co prawda moje bardziej z wyglądu przypominają bułki, bo je na siłę upchnęłam na jedną blachę, ale i tak są pulchniutkie i pięknie wyrośnięte a smak normalnie powala na kolana.
No i moja propozycja nadzienia dla tych co nie mają czasu żeby coś tam wysmażać: biały ser, trochę majonezu, pomidor pokrojony w kostkę i ciut soli. Uwierzcie że bardzo mi smakowało choć jestem mięsożercą.
 

liszm

Member
Mar 22, 2023
1
0
1
Aniu, nie wiedzialam jaka grubosc ma miec to ciasto przed pieczeniem, i dosc mocno je splaszczylam(nawt bardziej niz ta klauska slaska), ale efekt koncowy niewiearygodny.Nie myslalam ze az tak sie nadymaja))).
Wogole to chcialm powiedziec ze twoje przepisy sa the best, I :anbetung:
Jest 2023 rok odnalazłam przepis Bajaderki 💪uff, jak zwykle super ,dziękuję 💖
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,319
1,585
113
Zrobiłam z połowy porcji. Wyszły super, tylko nie zrobiły się kieszonki. Ale i tak dwie zjadłam, bo smaczne. Do środka dałam pieczarki z cebulą i żółtym serem. Do tego sos majonezowo-jogurtowo-keczupowo-czosnkowy. Palce lizałam 😃.
 
  • Haha
Reakcje: janie

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,308
1,603
113
Gracha, ja zauważyłam, że kieszonki robią się w tych, które przy wałkowaniu nie przylepią się do wałka.
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,319
1,585
113
Ja wcale nie wałkowałam, kurde. Ręką ukształtowałam i uklepałam.
Nie lepiły się, podsypałam mąką. Ale i tak się cieszę. Kiedyś kupowałam marne gotowce. Jeszcze tortille muszę sama zrobić.
 
  • Like
Reakcje: janie