Chleb wieloziarnisty

Lara_Croft

Member
Gru 29, 2008
80
0
0
u mnie ostatnio pojawił się mały problem
otóż, chleb zaraz po upieczeniu jest świetny w smaku

natomiast po dwóch dniach, nie nadaje się do jedzenia
icon_sad.gif
można coś z tym zrobić
nie wiem, dodać czegoś, aby był ciut dłużej świeży?
icon_sad.gif
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
no ja ci niestety nie pomoge. dzis rano pieklam znowu i znowu klapa. wkleje zdjecia moze to pomoze i powiecie co robie nie tak. nie wyglada zeby urosl, choc przed pieczeniem urosl na pewno. a w srodku taka klejaca sie glina. HELP......

img0603.jpg
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,373
1,466
113
Elmagra, a czy robisz go dokładnie wg przepisu? Z krupczatki? Dodajesz wszystkie ziarna? Nie przekraczasz podanych czasów wyrastania?
Jeśli tak - to nie wiem czemu Ci nie wychodzi. Piecze go moja córka, która poza tym chlebem potrafi jeszcze upiec najprostsze ciasto marchewkowe i bananowe i NIC WIĘCEJ nigdy nie upiekła. A ten chleb jej wychodzi piękny, ale ja jej kupuję wszystkie składniki i ona robi dokładnie wg przepisu.

Lara_Croft, u mnie też ten chleb jest najlepszy świeży. To nie jest wg mnie taki "najprawdziwszy" chleb. Spróbuj zrobić zakwas i upiec z nim jakiś chleb. Zobaczysz różnicę.
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
tak, robilam pierwsze dwa razy wg przepisu, potem zasugerowalam sie tym, ze kazda z was zmienia rodzaje mak, teraz pieklam ze zwyklej pszennej i raz dalam pol szkl. zytniej. a ziaren nie daje tyle ile trzeba, troche mniej, bo mi po prostu szkoda, (skoro i tak chlebek do wyrzucenia)
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,373
1,466
113
elmagra @ 25 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=839174tak, robilam pierwsze dwa razy wg przepisu, potem zasugerowalam sie tym, ze kazda z was zmienia rodzaje mak, teraz pieklam ze zwyklej pszennej i raz dalam pol szkl. zytniej. a ziaren nie daje tyle ile trzeba, troche mniej, bo mi po prostu szkoda, (skoro i tak chlebek do wyrzucenia)
I tu masz, według mnie, przyczynę dlaczego Twój chleb jest do wyrzucenia. W tym chlebie jest dużo dodatków (w połowie porcji 8,5 łyżki ziaren i 1/2 szklanki otrąb) i jeśli je pomijasz zmienia się jego struktura.

Przejrzałam wszystkie Twoje posty w tym wątku i tak się zastanowiłam: po co tyle razy pytasz o radę skoro za każdym razem robisz chleb niezgodnie z przepisem?
gruebel_2.gif
Raz dajesz inne drożdże, innym razem inną mąkę, włączasz termoobieg, zastępujesz drożdże zaczynem, no i na koniec nie dajesz tyle ziaren ile trzeba. Kombinować można mając duże doświadczenie. Ten chleb jest tak prosty w wykonaniu (nawet nie wymaga użycia żadnego sprzętu mechanicznego do wyrabiania), że trzeba być naprawdę zdolnym, żeby go zepsuć.
icon_wink.gif

Jeśli naprawdę, jak piszesz, chcesz zrobić ten chleb, postaraj się kupić wszystkie dodatki i trzymać się przepisu. Na pewno Ci się uda.
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
no nie wiem czy az tak kombinuje. po prostu czytam to co wszyscy inni pisza, ze tez nie daja jakichs tam ziaren. albo ze zmieniaja make (robiac chleb pierwszy raz z tego przepisu) i kazdemu wychodzi. jesli chodzi ci o termoobieg, to w przepisie nie ma mowy o tym, ze nie wolno, a ja najczesciej wlasnie tak wszsytko pieke. jesli chodzi o drozdze to robilam i wg przepisu z normalnych i wg tego co przeczytalam u innych z suchych, bo takie mialam, zeby wyprobowac. co do ziaren, to mam wszsytkie oprocz sezamu, zamiast ktorego dodawalam ciut wiecej slonecznika lub siemienia. az tak mniej ziaren nigdy nie mialam.
teraz w piecu jest chleb kolejny, juz chyba 6 moj, scisle wg przepisu, z krupczatki tylko (pol porcji) i na razie wyglada ok.

hazo, wiem ze moze chcialas pomoc, ale odczulam, ze mnie po prostu opieprzasz za to ze mi ten chleb nie wyszedl.
icon_sad.gif
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
a ten mi wyszedl.
icon_smile.gif
smaczniutki nawet bez sezamu. ino taki delikatny jest, ciezko sie go kroi, co zrobic zeby byl bardziej zbity? wiecej maki czy wiecej ziaren?

nastepnym razem zrobie wreszcie z calej porcji.
icon_smile.gif
)
do odwaznych swiat nalezy - warto sie bylo tyle razy meczyc.
icon_smile.gif
 

Bellefleur

Member
Cze 8, 2009
99
0
0
Jupppi!!!
banana.gif
Upieklam pierwszy w zyciu chlebek!! Jest przepyszny a wyglada tak:
 

Załączniki

  • P7080566.jpg
    P7080566.jpg
    274.6 KB · Wyświetleń: 0
  • P7080564.jpg
    P7080564.jpg
    299.8 KB · Wyświetleń: 0

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
kuehl.gif
No to gratulacje. Zachecily mnie twoje zdiecia do powtornego pieczenia. Dawno nie mialam tego chlebka w domu. A zjadloby sie... No to do roboty
 

marta1982

Member
Kwi 18, 2009
43
0
6
Ten chleb o absolutny numer jeden według mojego męża dla mnie też jeśli chodzi o szybkość wykonania. Kiedyś zbrakło mi świerzych drożdży i wsypałam dwie paczki suszonych i też wyszedł super.
 

Załączniki

  • 2009_0721czerwieclipiec20090063.JPG
    2009_0721czerwieclipiec20090063.JPG
    476.2 KB · Wyświetleń: 0

eremiw

Member
Wrz 1, 2007
259
0
16
Udało się ! To pierwszy chleb który nie jest zakalcem. Zrobiłam dokładnie według przepisu, piekłam na dolnej grzałce bo zagapiłam się, może dlatego tak pięknie wyrósł?
icon_smile.gif
)
 

Lara_Croft

Member
Gru 29, 2008
80
0
0
i ja po długim milczeniu dodam swoje 5gr
icon_smile.gif


chlebek od jakiegoś czasu piekę regularnie co 2 dni (kupnego już w domu nikt nie zastanie)

i trochę luźno trzymam się przepisu
icon_smile.gif
owszem ilość wody, mąki, drożdży nie ulega zmianie

ale np zamiast otrąb dodaję jak mi się sypnie mąki pszennej, takiej grubo mielonej, innych ziaren nie
wsypię mniej lub więcej maku

i tyle

za każdym razem wychodzi perfekcyjnie :D
 

antiba

Member
Paź 15, 2009
41
0
0
Mój pierwszy chlebek, bałam się, że nie wyjdzie. Pięknie wyrósł, łatwy w przygotowaniu a co najważniejsze jest przepyszny
lecker.gif
 

Flo

Member
Maj 7, 2009
1
0
0
Ten chlebek dosłownie PRZERÓSŁ moje oczekiwania:)
Cała rodzina zachwycona, co po wielu pozytywnych opiniach nikogo nie zdziwi;)
Nie musze dodawać, ze połowy już nie ma...