Chleb wieloziarnisty

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
Po wymieszaniu mąki, nasion i wody powstał ciągnący glutowaty klej. To nie mogło się udać... a jednak. Nie wierzę, upiekłam chleb, świetny, kilka dni po wypieku nadal wilgotny, piękna skórka, najpierw chrupiąca, teraz już zmiękła. W zestawieniu z niebywałą wręcz prostotą wykonania - to rewelacja!!
 

kleinschatz

Member
Cze 20, 2010
403
0
0
Jak myslicie, doswiadczone
anbetung.gif
?
Czy jesli wezme make tylko orkiszowa to sie uda??
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,342
1,601
113
Piękne wasze chleby i aż pachną przez monitor! Ja piekę na zakwasie, ale skuszę się kiedyś na ten. Mam tylko pytanie. Chce Wam się piec po jednym chlebku zamiast upiec np 3 bo tyle blaszek pewnie wejdzie do piekarnika i chleby zamrozić? Ja piekę po 3, kroję na połowy, mrożę i mam na jakiś czas spokój. A smaczne są po rozmrożeniu nadal. Można na chwilę wsadzić do piekarnika ale ja tego nie robię.
 

amy111

Member
Mar 9, 2011
58
0
0
Mnie z tej porcji wychodzą 3 małe keksówki. Jeden chlebek dla mnie, drugi dla siostry, trzeci dla rodziców i już nie ma... Większej ilości nie piekę, bo już ta porcja ledwo mieści mi się w misie od miksera.
lecker.gif
 

Ryjek

Member
Gru 26, 2010
44
0
0
Mi wyszly 2 chleby, jeden byl do podzialu dla rodziny, drugi zostal w domu i zostala z niego koncowka na sniadanie. Ja jednak lubie swieze chleby.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
Ryjek @ 19 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1422497Dziewczyny jestem na diecie Sb, czy ktoras robila chlbe z inna maka niz krupczatka?
Gdy przeczytasz komentarze, zobaczysz jakie eksperymenty z maką były robione i to z sukcesem.

Przy okazji:
Nie chcę sie za bardzo mądrzyc, ale wg mojej wiedzy użycie mąki krupczatki do chleba czy nawet ciasta drożdżowego jest błędem. To mąka niskoglutenowa, uzywana do ciast kruchych. Jej zaletą jest to, że ciasto po upieczeniu pozostaje sypkie. A w chlebie raczej nie o to chodzi
gruebel_2.gif

Chleb z tej maki nie ma prawa byc dobry następnego dnia. Raczej bedzie sie kruszył. Oczywiście duża ilość ziaren i otrab sprawia, że jego struktura jest lepsza.
Ale po co używac niewłaściwej mąki i poprawiac ją dodatkami?
Zamiast dodawac otreby do maki krupczatki, mozna użyć do chleba część maki z pełnego przemiału, juz z otrębami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

amy01

Member
Gru 17, 2012
54
0
0
Mirabbelko, to jaka mąkę radziłabyś użyć do tego chlebka?
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
Myślę, że spokojnie można użyć mąkę pszenną taką jak dodajemy do ciasta drożdżowego, czyli w Polsce typ 550 lub nawet mąkę chlebową typ 750 (trudna do zdobycia u nas).

Dziewczyny pisały, że dodawały bez szkody dla wypieku również mąkę pszenną razową a nawet trochę żytniej.

Oczywiście nie mogę wziać odpowiedzialności za efekt końcowy takich eksperymentów, ale uważam, że eksperymentować warto.
Szczególnie jesli sie nie ma pod ręką mąki krupczatki
icon_mrgreen.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Chce zrobic jeden bochenek z polowy porcji. Nie mam krupczatki ale mam make orkiszowa i gryczana. Czy jesli dodam 7g drozdzy suchych zamiast swiezych to powinno byc ok? I czy przygotowanie bedzie takie samo czy musze robic rozczyn? Przepraszam ale drozdze mnie bardzo nie lubia i juz dziesiatki ciast wyrzucilam, bo nigdy mi nie wyrastaja :/ Z gory dziekuje za pomoc
bussi.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Zrobilam. Uzylam 100g maki pelnoziarnistej i 400g orkiszowej. Dodalam tez troszke wiecej wody. Reszta jak w przepisie. Bardzo smaczny, dziekuje.
 

Załączniki

  • DSCF1303.JPG
    DSCF1303.JPG
    399.4 KB · Wyświetleń: 0

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
I w przekroju.
 

Załączniki

  • DSCF1317.JPG
    DSCF1317.JPG
    398.3 KB · Wyświetleń: 0

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Robilam ponownie. Dalam pol na pol make ciemna chlebowa i orkiszowa a na koniec obsypalam calosc makiem. Wyszedl jeszcze lepszy niz ostatnio
icon_smile.gif




P.S. Chlopak wycofal swoje cotygodniowe zamowienie na chleb orkiszowy z pobliskiej piekarnii i poprosil o pieczenie tego chlebka w kazdy weekend
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
Tym razem użyłam samej mąki orkiszowej i to typ 2000, czyli poszłam na całość. Chlebek bardziej zwarty, cięższy, ale jak takie właśnie lubię. Jak najbardziej udany.
A jak pomyślę ile w nim skarbów, mniam, delektuję się każdym kęsem. Rodzinie takoż smakuje.

Jak myślicie, czy cukier jest potrzebny, można dać go mniej (wcale), zastąpić miodem, czy to już przesada?
 

Justee

Member
Wrz 22, 2010
185
0
0
chlebek pyszny!!!nie dodaję cukru,dodaje ciut wiecej soli. Mąkę krupczatkę zastąpiłam pól na pół pełnoziarnistą ze zwykłą mąką pszenną..pycha!!!mój ulubiony chlebek ostatnich paru tygodni..pozdrawiam!