Czekolada plastyczna do wykonania róż

morqana

Member
Wrz 21, 2011
1
0
0
Pomocy! Wczoraj chciałam ozdobić swój tort czekoladą plastyczną i wyszła totalna tragedia!! Robiłam wszystko wg przepisu: rozpuściłam czekoladę, dodałam miodu, wylałam następnie na papier i odczekałam 5h, włożyłam do lodówki. Na następny dzień była tak twarda, że nic praktycznie nie dało się z nią zrobić. Nie poddawałam się i ogrzałam ją na tyle, żeby można było zacząć wałkować ale i tu pojawił się kolejny problem :/ zaczęła się bowiem przyklejać do blatu i wałka. Wpadłam więc na pomysł, że będę ją przez papier śniadaniowy wałkować... niby trochę lepiej ale jedyne co udało mi się osiągnąć to placek o grubości 0.5cm który po nałożeniu na tort wcale nie chciał się do niego "dostosować" i przy zagięciach po prostu się kruszył nie mówiąc o tym, że przykleiła się do papieru i przy jego ściąganiu części czekolady odklejały się razem z nim tworząc nieestetyczne placki ;( powiedzcie proszę co robię nie tak! na ten będę piec piętrowy tort urodzinowy i bardzo bym chciała pokryć go czekoladą zamiast masą cukrową, która okazała się bardzo wdzięcznym materiałem do tego celu ale całkowicie niejadalnym ze względu, że jest aż tak słodka...
p.s. chciałabym zaznaczyć, że do robienia ozdób czekolada sprawdza się w 100%!
Z góry dziękuję za pomoc!
 

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
morqana,
ja okladalam tort masa czekoladowa. Zrobilam ja tego samego dnia co mialam obkladac tort - rozpuscilam mase w rondelku, dodalam miodu i wymieszalam. Potem na godzine odlozylam calosc na papier. Po tym czasie odrywalam po kawalku mase i zagniatalam, wyciskajac przy tym wiekszosc tluszczu. Gdy polaczylam spowrotem wszystkie kawalki to podgrzalam czekolade w mikrofalowki tak ze byla mocno miekka i szybko ja rozwalkowywalam. Pozostaly tluszcz, ktory zostal w masie spowodowal ze masa nie przywierala mi do blatu. A miekkosc czekolady pozwolila na rozwalkowanie jej bardzo cieniutko.
Co do masy cukrowej - ona bardziej sluzy do dekorowania niz jedzenia i bez problemu kazdy moze sciagnac ja ze swojego kawalka. Dziewczyny maja trik, ze przy zagniataniu masy cukrowej dodaja odrobine soku z cytryny.

Jesli chodzi o Twoja mase z czekolady to wydaje mi sie, ze:
a) moglaby to byc wina czekolady niestety
b) moze za slabo odgrzalas czekolade i dlatego sie kruszyla.
 

Załączniki

  • sss.jpg
    sss.jpg
    82.9 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataM

Member
Mar 12, 2011
146
0
0
Ja robiłam czekoladę dzień wcześniej, dałam jej jakieś 2 godzinki na papierze na odtłuszczenie, a potem jeszcze nadmiar odcisnęłam ręcznie, owinęłam w folię spożywczą i schowałam do lodówki. W dniu dekorowania tortu wyjęłam czekoladę z lodówki jakieś 20 minut wcześniej, jak odrobinkę zmiękła zaczęłam rozwałkowywać. W czasie wałkowania zmiękła jeszcze bardziej i ładnie się rozwałkowała na cienki placek. Położona na tort ładnie się układała nie łamiąc się. Nadmiar obcięłam, do lodówki i jak już się schłodziło znów pod wałek i z cienkiego placka wycinałam kółka do różyczek. Najlepiej jednak wyciąć tyle ile potrzeba na jedną różę, a resztę trzymać w lodówce bo ciepła czekolada bardzo nie lubi. Różyczki uformowane po jakimś czasie w lodówce (ja już trochę stwardniały) jeszcze troszkę poprawiałam, zwłaszcza zewnętrzne płatki, które poopadały trochę za bardzo, wymagały lekkiego podniesienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dzulana

Member
Lis 1, 2010
5
0
0
Witam,
Wasze prace są poprostu rewelacyjne to prawdziwa sztuka. Tak się na nie napatrzyłam że postanowiłam spróbować swoich sił z czekoladą plastyczną zrobiłam ją według przepisu ale z połowy porcji i chyba poszło coś nie tak bo moje różyczki wyglądają tak jakby za chilę miały się połamać. Czekolada troszkę się kruszyła ale udało mi się coś z niej wylepić
icon_smile.gif
Mam pytanie co robicie że Wasze różyczki są takie błyszczące i nie widać na nich żadnych śladów paluszków?
 

Załączniki

  • SAM_1575.JPG
    SAM_1575.JPG
    327.3 KB · Wyświetleń: 0

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
witaj dzulana
icon_biggrin.gif

z tego co zdazylam zauwazyc to nie kazda czekolada wspolpracuje przy przerabianiu. U mnie czekolada blyszczy poniewaz nie do konca ja odtluszczam i formuje ja gdy jest jeszcze ciepla ale i tak palce sie odbijaja
icon_biggrin.gif

A Twoje rozyczki maja sliczny kszalt
 

dzulana

Member
Lis 1, 2010
5
0
0
Dziękuję bardzo starałam sie dorównać Mistrzom
icon_smile.gif
ale i tak jeszcze mi do Was daleko. Tak wygląda końcowa praca. Normalnie zakochałam się w portalu oj żeby człowiek miał więcej czasu...
lecker.gif
 

Załączniki

  • SAM_1605.JPG
    SAM_1605.JPG
    463.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

paulakosc

Member
Mar 13, 2012
2
0
0
podglądam forum od pewnego czasu, pierwsze próby z różyczkami mam za sobą podobno w ocenie innych wyszły całkiem całkiem, mam jednak pytanie chciałąbym czekoladą plastyczną obłożyć tort- zrobiłam ją z gorzkiej czekolady więc da się przełknąć. Tylko nie wiem co pod spód żeby "przykleić" ją do ciasta. Proszę o podpowiedź bo już w piątek będę robić tort a pomysłów brak
 

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
czekolada gdy zastygnie sama sie przyklei i ulozy na torcie. Ja pod czekolade nic nie dawalam. Ewentualne nierownosci mozesz wyrownac kremem
icon_biggrin.gif
 

subtelna30

Member
Sty 1, 2012
192
0
0
hej ! podziwiam , wasze dzieła i sama tez bym chciał takowe wyrabiać , więc mam pytanie ... jak się wyciska tłuszcz z tej czekolady? bo nie do końca rozumiem
 

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
rekami
icon_biggrin.gif
jak sciere ale bez wykrecania. Ja klade czekolade na papierze i daje jej chwile polezec. A potem biore w dlonie po kawalku i sciskam az zacznie kapac tluszcz
icon_biggrin.gif
i tak kawalek po kawalku
icon_biggrin.gif
potem zagniatam wszystko razem i znowu daje odpoczac
icon_biggrin.gif
i znowu wyciskam
icon_biggrin.gif
az uznam ze albo nie mam juz wiecej sily albo czekolada jest w porzadku
icon_biggrin.gif
 

Samson1500

Member
Cze 29, 2012
72
0
0
Witam koleżanki, to moje wczorajsze wypociny
icon_smile.gif
To prawda że trzeba mieć dużo siły żeby wycisnąć nadmiar tłuszczu z tej czekolady
DSCN4852.JPG
DSCN4859.JPG
 

Załączniki

  • DSCN4852.JPG
    DSCN4852.JPG
    242.3 KB · Wyświetleń: 0
  • DSCN4859.JPG
    DSCN4859.JPG
    235.3 KB · Wyświetleń: 0

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
Samson - Ty zdolna bestio!
icon_biggrin.gif


Faraulo - tluszcz sam sie wytraci i podczas zagniatania bedzie wyplywal. Jego nadmiar dobrze jest wycisnac przed robieniem ozdob
icon_biggrin.gif

nie wiem czemu autorka nie wspomina o wyciskaniu tluszczu - wszystkie przepisy jakie ja znam mowia o tej czynnosci
dontknow.gif