Fefernuski kociewskie.*

Neit

Member
Mar 14, 2006
116
0
0
Wyszły mi wielkie pacany. Fakt, że nie chciało już mi się bawić, ale założyłam że jak urosną o 100% to będzie dobrze. A one urosły jeszcze bardziej. Ale nie szkodzi, nie zależy mi na maleństwach :D

Gorzej, że dałam domowa przyprawę w sporej ilości i aż w jęzor pali, takie pieprzne. Co prawda próbowałam na ciepło więc jakaś nadzieja chyba jest, że trochę ta pieprzność osłabnie. No i bez lukru mało słodkie zdecydowanie i takie nijakie. Liczę bardzo na ten lukier, jak tylko ostygną zaczynam akcję :D
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Ano właśnie, to rośnięcie. Moje tym razem i moje prawie nie znały granicy. Jakoś nie przypominam sobie tego rok temu. Próbowałam nadać im kształt wykrawaczką dość prostą - pierniczkiem 4 'ramiennym', ale one miały na siebie inny pomysł, co do kształtu. Ostatnia porcja, gdy już udało mi się wałkować na 2 mm, odkształcała się na blasze, czekając na pieczenie.

bl_fefernuski_2015.JPG
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Upiekłam dziś tegoroczną porcje, czyli dwie blachy (z 1/3 składników) - jedną krojonych jak kopytka, drugą wykrawanych.
Oblałam je pomarańczowym lukrem (sok z jednej średniej pomarańczy plus ok. 1,5 szklanki cukru pudru).

fefernuski_z_lukrem_pomara_czowym.jpg fefernuski_z_lukrem_pomara_czowym1.jpg
 

Załączniki

  • fefernuski_z_lukrem_pomara_czowym.jpg
    fefernuski_z_lukrem_pomara_czowym.jpg
    85 KB · Wyświetleń: 12
  • fefernuski_z_lukrem_pomara_czowym1.jpg
    fefernuski_z_lukrem_pomara_czowym1.jpg
    85.2 KB · Wyświetleń: 12
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Upieklam wczoraj z polowy porcji. Tzn porcje ciasta zrobilam cala ale czasu mialam jedynie na wypieczenie polowy. Dzis dokoncze
icon_biggrin.gif

Janko, fefernuski sa rewelacyjne. Dolaczam sie do podziekowan
cvety.gif
cvety.gif
cvety.gif
 

Załączniki

  • 20161213_125459_600x800.jpg
    20161213_125459_600x800.jpg
    130.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

miss.didi

Member
Wrz 15, 2008
29
1
0
Dziewczyny ratujcie, robię swoje pierwsze pierniki z amoniakiem (wiem że trochę późno ale tak wyszło). Ciasto było jeszcze trochę ciepłe jak dodałam amoniak z sodą.... Właśnie doczytalam za amoniak rozpada się już w 36 stopniach a w momencie jak zaczęłam mieszać ciasto to zaczęło śmierdzieć
icon_sad.gif

co teraz? Poczekać aż całkiem wystygnie i dodać amoniak jeszcze raz? Sodę też?! Chyba nie, soda rozgląda się od razu w mokrym z tego co kojarzę... Robię z całej porcji, szkoda mi tego ciasta:(
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Ciasto z amoniakiem zawsze śmierdzi, jak jest surowe i gorące. Po upieczeniu i ostudzeniu straci ostry zapach.
Czyli - rób dalej zgodnie z przepisem, wszystko jest OK.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

miss.didi

Member
Wrz 15, 2008
29
1
0
aklat @ 17 Dec 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1618860Upieklam i wyszly rewelacyjne
icon_smile.gif
u mnie w wersji z maslem i maka bezglutenowa. Az żaluje ze zrobilam mniejsza porcje ciasta
icon_smile.gif
Ja kupuję takie (zdaje się bardzo podobne) pierniczki w Tesco i znikają momentalnie, dlatego właśnie się nie rozdrabnianiałam i zrobiłam z całej porcji. Część upiekę przed świętami, część po i już :D oby tylko wyszły ;p
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Spokojnie możesz piec z całej porcji na raz, za jedną robotą i lukrowaniem. Nie ma tu certolenia z wykrawaniem to szybko się robią, a poleżeć spokojnie mogą dłuuugo po świętach. Piekłam w zeszłym roku i nie bardzo nam podeszły, bo jako jedyne zostały w sporej ilości długo po świętach - ciągle były zjadliwe.

W tym roku nie piekę, ale jakieś inne bym chętnie zrobiła. Kiedyś upiekłam takie pierniczki, czekoladowe z wyglądu, puchate, bez leżakowania pieczone od razu - były pyszne i zapomniałam które to :-/
 

aklat

Member
Gru 10, 2007
1,309
0
0
orelia @ 18 Dec 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1618877Możecie mi powiedzieć czy jest jeszcze sens zarobić ciasto dziś i piec np we środę czy czwartek wieczorem?
Ja zrobilam wieczoram ciasto a pieklam i jedlismy nastepnego dnia, one sa dobre od razu po zrobieniu choc mysle ze gdyby dluzej lezakowaly pewnie byly by jeszcze lepsze
icon_smile.gif

Dzis wieczorem planuje dorobic ciasta zeby na Świeta cos dotrwalo:)
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,402
4,605
113
Zrobiłam z połowy porcji, tak na próbę, ale coś mi się wydaje, że jeszcze upiekę, bo został mi amoniak. Pyszne są, a im dłużej leżą, tym są lepsze. Tylko strasznie niewyględne mi wyszły, ale co tam, smak to rekompensuje.
 

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0
Dziewczyny czy któraś z Was mogłaby mi pomóc, z rozpędu dołożyłąm prawie drugie tyle miodu jak w przepisie i teraz nie wiem czy co robić dalej???
Dołożyć choć z połowę pozostałych składników czy robuić dalej z normalnej porcji??Tylko czy to nie będzie jakiś ulepek nie do zjedzenia??

Fefernuski miały być na kiermasz do szkoły
cry_1.gif
cry_1.gif