JTs Landbrot à la zorra

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Jak zwykle pyszny, ze sporym dodatkiem maki orkiszowej chlebowej, wyrastal w lodowce, bo mi sie po nocy nie chcialo piec, jeden wydany sasiadce, a drugigo polowe juz zjadlam
zahnlos.gif


A i wersja orkiszowa mi chyba bardziej smakuje niz sama pszenna.
 

jswm

Member
Lut 3, 2007
373
0
0
mój też był pyszny, jeszcze raz dzięki za przepis!


000_1691.jpg
 

Załączniki

  • 000_1691.jpg
    000_1691.jpg
    353.3 KB · Wyświetleń: 2

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Jwsm, a jaki elegancki! Ta skóreczka w regularną kratkę!
 

jolka8

Member
Paź 2, 2008
129
0
16
Po zakupie maszyny i gotowych mięszanek, zaczęłam eksperymenty.
Padło na ten chlebek.
Bardzo ściśle przestrzegam technologię, ale maki rózne.
W kazdej konfiguracji wychodzi fantastyczny.
Wieczorem wykonuje zgodnie z pierwszym postem 3 zaczyny.

Rano poolish z reszta produktów w maszynie do chleba.
Po pół godzinie reszta wyrabiana tez w maszynie. Z dodatkowa łyzką kminku.
Wyrastanie w misce 1,5 godziny.Czasmi dłużej
Potem w foremkach, bo jakoś bochenki jeszcze mi nie wychodzą.
Piekę 20 minut w maksymalnej temp z termoobiegiem, potem 13 minut w mniejszej.

Ostatnio podałam przepis i zakwas znajomym.
Prowadza dietę makrobiotyczną z powodu powaznej choroby. Jedzą ciemne pieczywo kupowane za dużą kasę w budach na bazarze.
Upiekli ten chleb z ciemnej maki żytniej 750 . Byli zachwyceni.
U mnie jutro z orkiszem, jak wyjdzie dodam zdjęcia,
Ale chleb jest wspaniały
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
jak w pierwszym poście pisałam -cała noc może stać w lodówce czyli do ok 8-9 godzin
Nie po wyjęciu trzeba go doprowadzić do temperatury pokojowej , zajmuje to ok 1-1,5 godziny ,ale może być dłużej i dopiero można naciąć i do pieca
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Margot, przetestuję dzisiaj [tzn dzis nastawie 3 miski, piec bede w pon o 8 rano] i dam znać. Zależy mi na fermentacji lodówkowej, bo po prostu nie mam jak upiec tego chleba w tygodniu - lodówka może pomóc i to znacznie. Umówmy się, że zrobię zdjęcie, w tym przekroju, a Ty mi powiesz czy jest ok. Podejmuje gosci, sporą ilość i upieczenie 10 bochenków chleba jest zadaniem trudnym logistycznie, dlatego muszę sobie jakoś poradzić... czuję,że ten chleb jest wart upieczenia
icon_smile.gif


Podejmę to ryzyko, trudno ;)

Pamiętasz pierwsze zadanie z WPPG? Tamten chleb leżakował bardzo długo w lodówce, może analogicznie [choć tamten był tylko na drożdżach] i ten się dobrze zachowa.
 

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
zrobiłam ciasto właściwe, odstawiłam do leżakowania, za 20 i 40 minut będę składać [wybiorę metodę do ciast o dużej ilości wody]

Margot, moje ciasto jest bardzo lepkie, przykleja się do rąk itd. i to pomimo tego, że nie dodałam 70g wody, którą każą dać w przepisie. Wam też to się zdarzyło?

edit:

strukturę ciasta poprawiłam Bertinetem - czterokrotnie złożyłam, jeszcze jedno składanie przed formowaniem bochenka. Jednak nadal nurtuje mnie pytanie dlaczego moje mąki są tak mało chłonne
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Caritka @ 31 May 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=983491Do ciasta dodalam dodatkowo rowne 100 g maki, bo ciasto mialam bardzo lejace.
teraz dopiero doczytałam, że nie tylko u mnie ciasto było lejące; problem jednak zażegnany - trzeba sobie radzić jakoś - mniej wody/więcej mąki.
Chleb rośnie jak szalony, jest tak duży, że podzielę go na dwa bochenki [lubię dużo skórki ;) a duży chleb daje jej 2x mniej]

Margot - dziękuję Ci za wszelkie rady
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
jest pyszny!

a więc: przebywał w chłodzie [5 stopni C] 17,5h

jeden piekłam po godzinie, drugi po półtorej. Pominęłam etap wyjmowania i dopiekania kolejne 10min. A to dlatego, że chleb popukany od spodu wydawał głuchy odgłos po 30 minutach