Krajanka piernikowa z marcepanem i powidlami

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ale z masą jest ok - wyszedł mi klasyczny marcepan jak ze sklepu... a co do czasu pieczenia to i tak piekłam go dłużej niż w przepisie... bałam się trzymać w piecu więcej niż 10 min ponad żeby nie skamieniał.
Nic to - więcej próbować nie mam chęci ani czasu
icon_biggrin.gif
może w przyszłym roku... z innym ciastem.
 

elmagra

Member
Lis 5, 2004
574
0
0
a ja zrobilam ponownie (jak co roku) i znow nie zawiodl mnie przepis bajaderki. a mase migdalowa wlasnej roboty mialam zamrozona od... uwaga... zeszlych swiat, kiedy to ostatni raz robilam krajanke. dzis rano schowalam do puszki i gleboko schowalam. maz poobgryzal brzegi wiec nie zdazylam sie nacieszyc. czekam w zwiazku z tym na swieta... bardzo niecierpliwie.
 

Uma

Member
Wrz 11, 2007
341
0
0
Krajanka jest rewelacyjna! W tym roku musiałam zrobić trzy bo pierwsza i druga Świąt nie doczekały
icon_smile.gif

Zrobiłam zmniejszając ilość cukru, reszta zgodnie z przepisem
mniam.gif
 

filifionka

Member
Kwi 29, 2007
18
0
0
robiłam krajankę pierwszy raz i nie ostatni
icon_mrgreen.gif
zakupiłam przyprawę do piernika kotanyi (rewelacyjna
daumen.gif
), mielone migdały na pastę migdałową i zabrałam się do pieczenia
icon_mrgreen.gif
przy pieczeniu krajanki unosił się w całym domu obłędny zapach
mniam.gif
to ciasto trzeba robić w większych ilościach bo znika w zastraszającym tempie
icon_wink.gif
Rewelacyjne ciacho
mniam.gif
za każdym razem będę je robiła na święta
icon_mrgreen.gif
bajaderko dziękuję za przepis
cvety.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Mnie w tym roku karjanka nie wyszła
icon_eek.gif
a właściwie nie tyle sama krajanka co masa marcepanowa, wyszła taka twarda po upieczeniu, że aż przeszkadza w jedzeniu, nie wiem co mogłam schrzanić
denknach.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
czy ktoś piekł z masą marcepanową?/ a nei pastą? i czy jak w wekend upiekę to bedzie ok>
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Kojka, pytasz o to czy jak zrobisz w ten weekend do będzie dobra w święta, czy chcesz ją spożyć od razu? Lepsza jest jak poleży, od razu mówię, ale i bezpośrednio po zrobieniu nadaje się.

A teraz w zw. z pytaniem o pastę migdałową. Nie wiem czy czytałaś wątek ( albo chociaż kilka stron), tam jest sporo informacji odnośnie samej pasty i masy marcepanowej. Bajaderka pisała, że jeśli nie można kupić pasty ( a ja np. nie mogę) to można zrobić samemu i potem użyć jej do zrobienia masy ( jak w przepisie)



bajaderka @ 15 Nov 2004 napisał:
index.php?act=findpost&pid=23919Pasta migdalowa to produkt podstawowy do wyrobu marcepanu - u mnie kupny jest bialo-kremowy i gesty
icon_smile.gif


Ale mozna zrobic samemu w domu z drobno mielonych, zblanszowanych migdalow:

1 1/2 szklanki migdalow bez skorki 1 1/2 szklanki cukru pudru 1 bialko 1 lyzeczka ekstraktu migdalowego szczypta soli. Zmielic migdaly partiami w malakserze, wymieszac z cukrem pudrem i reszta skladnikow i wyrobic na gladka, twardawa mase. Schlodzic dobrze w lodowce, masa musi byc zimna przed kolejna obrobka. Niewykorzystane resztki swietnie przechowuja sie w zamrazalniku.
Czyli z tego co zacytowałam wyżej robisz sobie pastę migdałową ( albo można orzechową używając orzechów zamiast migdałów) bierzesz kawałek( 225g, jak podaje bajaderka) , dodajesz resztę składników i masz masę marcepanową:
225g pasty migdalowej
1/2 szklanki cukru
2 zoltka
1/3 szlanki maki
1 lyzka mleka
po 1 lyzce soku pomaranczowego i cytrynowego
1 lyzeczka olejku migdalowego
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Dzięki:) nie dałam rady całego watku
icon_sad.gif


a teraz nie miałam powiadomień.
Będę piekła w wekend , na święta ma być
icon_smile.gif


i musze sama zrobić pastę z migdałów, chyba,ze mozna gdzieś kupić u nas? we Wrocławiu np ;)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
Kojko, zrobienie samej pasty marcepanowej zabierze Ci na pewno mniej czasu, niż szukanie jej w sklepach, a zyskasz pewność, że będzie z migdałów, a nie z produktów mniej lub bardziej migdałopodobnych.
icon_smile.gif

Wg przepisu Bajaderki wychodzi pyszna, polecam.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alexandra

Member
Mar 4, 2007
128
0
0
ja dzisiaj robiłam z gotowej masy marcepanowej, a do krajanki dałam 400g tej masy + reszta składników z przepisu pomijając cukier bo ta masa jest słodka
icon_smile.gif

co do czasu pieczenia - dla mnie optymalne było 30 min.

krajanka wyszła przepyszna
banana.gif


DSC_5325.jpg
 

Załączniki

  • DSC_5325.jpg
    DSC_5325.jpg
    37.9 KB · Wyświetleń: 3

grabinka

Member
Mar 25, 2008
244
0
0
Wczoraj przygotowałam pastę orzechową ,włożyłam do lodówki w celu schłodzenia dziś będę wypiekać krajankę.
Jej ile ja się wczoraj tych orzechów na łuskałam.
icon_neutral.gif
 

polishgirl

Member
Lis 2, 2005
11
0
0
krajanka piernikowa z marcepanem, zapytania piernikowe
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1041
Jest tu napisane zeby zrobic kilka tygodni wczesniej i w zwiazku z tym mam pytania
1. kilka tygodni znaczy jak dlugo? Czy w ten weekend nadchodzacy jest OK czy juz za pozno?
2. czy to sie nie popsuje? organiczne i slodkie - bakterie to uwielbiaja
3. ciasto podobne do piernika staropolskiego. Ale ciasto na piernik robi sie wczesnie,przechowuje i piecze przed swietami--- krajanke piecze sie wczesnie i przechowuje sie upieczona. Jakies uzasadnienie??
4. jakis przepis na przyprawe do piernikow??? wyprobowana poprosze (zrobilam wg jakiegos orzeoisu z internety w zeszlym roku i piernik byl ostry

Bardzo by mi odpowiadalo upiec cos teraz na swieta, bo przed samymi swietami musze wyjechac na kilka dni. Czy sa jakies inne ciasta oprocz piernikow ktore mozna upiec wczesniej?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,427
3,745
113
polishgirl @ 4 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=784833https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1041
Jest tu napisane zeby zrobic kilka tygodni wczesniej i w zwiazku z tym mam pytania
1. kilka tygodni znaczy jak dlugo? Czy w ten weekend nadchodzacy jest OK czy juz za pozno?

Jak najbardziej OK.


2. czy to sie nie popsuje? organiczne i slodkie - bakterie to uwielbiaja

Nie popsuje się.


3. ciasto podobne do piernika staropolskiego. Ale ciasto na piernik robi sie wczesnie,przechowuje i piecze przed swietami--- krajanke piecze sie wczesnie i przechowuje sie upieczona. Jakies uzasadnienie??

Nie wszystkie ciasta piernikowe leżakuje się w stanie surowym. Niektórym wystarczy kilka tygodni po upieczeniu, a niektóre są od razu dobre do jedzenia. Wszystko zależy od przepisu.

Bardzo by mi odpowiadalo upiec cos teraz na swieta, bo przed samymi swietami musze wyjechac na kilka dni. Czy sa jakies inne ciasta oprocz piernikow ktore mozna upiec wczesniej?

Możesz upiec strucle makowe na cieście krucho - drożdżowym i zamrozić. Świetnie znoszą mrożenie.
Niedawno wklepałam też przepis na ciasto cytrynowo - pomarańczowe, które można zrobić co najmniej tydzień przed świętami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: