Krajanka piernikowa z marcepanem i powidlami

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
W piecu... czy wam też to ciasto takie twarde wychodziło? Mąki dałam za dużo czy co? Bojam się że będzie do niczego
icon_sad.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
twarde i w kawalkach
taka kruszona olbrzyma
fiesgrins.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Klapa totalna
icon_sad.gif
Zakalec. Już nie pamiętam kiedy udało mi się zrobić zakalec. No cóż - wyrzucić szkoda więc pewnie zjemy go na dniach i spróbuję zrobić ją jeszcze raz ale z innego ciasta.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
ups... zakalec? wspolczuje... to jest zawsze moj najwiekszy stres jak robie ciasto 'na rozdanie', bo jak tak bedzie potem zakalec w srodku???
mnie niestety przytrafia sie to co jakis czas...
icon_frown.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No niestety - dolna część ciasta dopiekła się w miarę tylko na brzegach a cała reszta spodu to glinasta tafla... coś sknociłam, chyba mąki było za dużo i tak się zastanawiam czy te 3 i 1/3 szkl mąki to 250 ml szklanki czy 200... bo tej mąki było strrrasznie dużo jak na tę ilość płynów, wyszedł mi twardy kawał pokruszonego ciasta w który cudem było wmieszać jajko - wgniatałam a nie mieszałam, o podsypywaniu mąki wogóle nie było mowy. Ręce mało mi nie odpadły. A i tak przezornie dodałam 125 gr masła bo pół kostki to teraz zazwyczaj u nas 100 gr. Dlatego na tę mąkę stawiam. Marcepan był gęsty do wałkowania a powideł dałam minimalnie... więc nie za mokro.
Zjadamy górną część + marcepan, spód wyrzucamy i tak sobie myślę - za słodkie to dla mnie... po 1 kawałeczku mam dość więc jak zrobię tę krajankę jeszcze raz z innym ciastem (a mam już upatrzone) to napewno z mniej słodkim. I będzie "ideolo"
icon_wink.gif
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
Zrobiłam 3 krajanki dwie z masą migdałowa i jedną z masa orzechowa(orzechy włoskie). W pierwszej ciasto to horror -twarde, w drugiej i trzeciej zmniejszyłam makę do 3 szklanek, dałam tylko 2/3 cukru. Ciasto idealne zrobiłam przy 3 próbie. Mase migdałowa(sama robiłam z mielonych migdałów z LIdla) rozsmarowywuję na ciescie(gęsta i klejaca) a na to dżem "śliwki w czekoladzie". Krajanki ładnie wyrosły wszystkie i śa smaczne. Aha, dodawałam przyprawe do pierników Kamisa - nie ma maki jak inne (Prymat ...).
Nastepne za rok
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Cinko? jakie inne ciasto?
Podobaja mi sie przekladance, ktorych nie trzeba przekladac.

Porownujac do lat poprzednich nie bylo najtwardsze, ale lekko sie nie wyrabia.
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Zrobiłam drugą porcje, bo po tej pierwszej śladu nie ma. Tym razem zrobiłam z 1,5 porcji, dałam 4i troszkę szklanki maki, ciasto było miękkie, podsypałam więc trochę do wyrabiania. Wyszło jeszcze lepsze!Powideł maznęłam tym razem więcej. Teraz tylko zamki do piwnicy trzeba założyc i do świat może doczeka.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zrobiłam drugi raz. To samo
icon_sad.gif

Ciasto wyszło tym razem super (dałam 3 szkl mąki i 2/3 cukru) marcepan zrobiłam taki do smarowania, gęsty, powideł symbolicznie... i tak klapa. Do zjedzenia nadaje się jedynie rządek wokół brzegów, reszta ma spód gliniasty.
Więcej nie robię.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,372
1,466
113
Cinka @ 19 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=639245Do zjedzenia nadaje się jedynie rządek wokół brzegów, reszta ma spód gliniasty.
Więcej nie robię.
Nie jesteż osamotniona, jeśli Cię to pocieszy. Ja tak miałam w zeszłym roku. Tylko brzegi dało się zjeść. Reszta poszła do kosza. I też już więcej nie próbuję robić. Jest tyle innych fajnych przepisów.
icon_wink.gif
Widać to ciasto nas nie lubi.
icon_mrgreen.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Cinka @ 19 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=639245Zrobiłam drugi raz. To samo
icon_sad.gif

Ciasto wyszło tym razem super (dałam 3 szkl mąki i 2/3 cukru) marcepan zrobiłam taki do smarowania, gęsty, powideł symbolicznie... i tak klapa. Do zjedzenia nadaje się jedynie rządek wokół brzegów, reszta ma spód gliniasty.
Więcej nie robię.
hazo @ 19 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=639249Nie jesteż osamotniona, jeśli Cię to pocieszy. Ja tak miałam w zeszłym roku. Tylko brzegi dało się zjeść. Reszta poszła do kosza. I też już więcej nie próbuję robić. Jest tyle innych fajnych przepisów.
icon_wink.gif
Widać to ciasto nas nie lubi.
icon_mrgreen.gif
szczerze wspolczuje...
icon_neutral.gif

pytanie pewnie goopie, ale czy jest jakies 'wytlumaczenie' na takie zakalce??
gruebel_2.gif


mnie sie najczesciej robia jak mam jakies ciasto z mlekiem w skladzie, wiec unikam jak ognia, choc sama nie wiem czy to dlatego czy nie...
icon_rolleyes.gif
icon_frown.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Bea73 @ 19 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=639263szczerze wspolczuje...
icon_neutral.gif

pytanie pewnie goopie, ale czy jest jakies 'wytlumaczenie' na takie zakalce??
gruebel_2.gif
Dzięki
bussi.gif


Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to tłumaczyć... robiłam wszystko tak jak zazwyczaj... mając poważne wątpliwości co do pierwszego tego twardego ciasta wrzuciłam nawet kawałeczek do gorącego piekarnika żeby zobaczyć czy wogóle ruszy... urosła puchaaata podusia.
To skoro wyszedł zakalec myslałam że marcepan zrobiłam zbyt ciężki - wałkowałam go - więc drugim razem zrobiłam taki do smarowania i też klops...
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Może za krótko w piekarniku? Nie mam pojęcia. Pierwszy raz ciasto było zwarte i urosło. Drugi, jak pisałam zrobiłam z rozmysłem luźniejsze i też urosło jak głupie.