Pierniczki toruńskie

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Tak, jak pisalam zdawkowo w innych watkach.

Smak faktycznie typowo torunski , jednak ciasto pochlonelo prawie polowe porcji wiecej maki. Mialam spore problemy z walkowaniem nie z powodu klejenia sie, ale z powodu dosc duzej elastycznosci samego ciasta.
Powiem szczerze, ze z czasem stawalo sie to drazniace. :twisted:

Wyszly mieciutkie, smakowo... trounskie, ale bez nuty piernikowego zapachu i koloru
icon_sad.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
A czy można masło zastąpić margaryną? I tak sie zastanawiam, skoro one takie blade wg dziewczyn to moze dodam z łyżeczke kakao??
icon_smile.gif
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Masło mozna zastąpić margaryną. Co do kakao myślę, żre można dodać tylko, że one już nie będą takie toruńskie
 

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
Najpierw zrobiłam ciasto z 1 porcji, ale po wyjeciu z pieca pierwszych pierniczków szybko dorobiłam jeszcze 2 porcje. Sa pyszne!
Ciekawe jak długo mogą lezec??
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Moje leżakują już 9 dzień, a czy do świąt doleżakują to już inna sprawa, bo co chwilkę łapię córkę z pierniczkiem w łapkach i mocno już nadgryzionym. Narazie leżą niepolukrowane a lukrować je będę w przyszłym tygodniu
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Jejku a dla mnie to wcale nie są takie pyszne
icon_sad.gif
za mało słodkie!!! zdecydowanie!!! Następnym razem czyli wkrótce :mrgreen: dodam z 0,5 szkl cukru- co najmniej. Ale samo ciasto jest świetne, bo takie fajne gumiaste :wink: (dałam 3,5 szkl mąki) i do tego wychodzą takie cudne pulchniaczki! Wycięłam szklanką kółeczka, włozyłam do piekarnika i wyjęłam małe piernikowe bułeczki :shock: :shock: :shock: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: na razie nie smakują za dobrze ale może jak poleżą i polukruję to będzie ok. zobaczymy


ale na świetny pomysł własnie wpadłam!!! Tylko że nie mam szprycy... ale mogłabym te bułeczki napełnić jakąś słodką marmoladką...
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
ale na świetny pomysł własnie wpadłam!!! Tylko że nie mam szprycy... ale mogłabym te bułeczki napełnić jakąś słodką marmoladką...
To ja ci podpowiem troszkę inaczej. weż ciasto podziel na dwie części obie rozwałkuj cienko, na jednej w odstępach poukładaj takie niewielkie kupki marmolady przyłóż drugim ciastem, weź kieliszek taki z górą pasującą do wielkości pierniczka jakiego chcesz uzuskac i wielkości kupki marmolady i wykrawaj za pomocą tego kieliszka pierniczki, jak będzie sz wykrawać to oba brzegi ciasta się złączą i powstana takie pierniczki z marmoldką w srodku, t6lko sprawdzaj czy się dobrze skleiły. Mam nadzieję, że dobrze to wyjaśniłam
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Dobrze, i tak zrobię następnym razem, ale teraz rozmyślam, jakby to uratowac te które dziś upiekłam... bo dla mnie ciasteczka muszą byc naprawdę słodkie
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Zapuszkowane juz na drugi dzień tak jakby zwilgotniały, a te na wierzchu co zostawilam to takie suchawe Gusiu, one są takie pyszne, tylko czemu tak mało słodkie :mrgreen: :dump: :mrgreen:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Paulinko bo one pownny być smało słodkie a słodycz mają złapać od lukru :mrgreen: Mam wrażenie, że fajny byłby do nich lukier na bazie koniaku albo jakiegoś innego alkoholu, ale ty Paulinko powinnaś zrobić na bazie białka kurzego :mrgreen:
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ja zrobię z białka... ale bez dodatków sie nie obejdzie :mrgreen: i tak sobie teraz myślę, ten lukier chyba musi być gęsty żeby gruba warstwa została na pierniczku :wink: ide zaraz lukrowac
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Moje widac sie pogniewaly.
Te Nutinki (jak z Kopernika) zmiekly, a te sobie jaja zrobily. :mrgreen: