PIERNIKI

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Kochana.Nie ma to tamto,pośpieszyłaś się.Chwilowo u mnie posucha ponieważ dbam nie tylko o wygodę ,
icon_wink.gif
ale także o własny tyłek.
Długo nie pociągnę,bo moje amby mnie urabiają .
icon_lol.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Joanno, ale kusisz tymi gwiazdkami. Pierniki robilam chyba dotychczas tylko raz, ale skoro ciasto jest tak plastyczne to moze sie pobawie z dzieciaki ktoregos zimowego wieczoru. Jaki tluszcz dodac - maslo?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Bea, poczytaj ten wątek. Przepisy Tatter na cienkie pierniczki i na lukier są genialne. A, żeby wychodziły cienkie kreseczki, ja w zeszłym roku nie mając fachowego sprzętu, wkładałam lukier do torebki foliowej i obcinałam koniuszek jednego rogu. Ale naprawdę tak aby aby. I tak rysowałam na piernikach. Wychodziły cieniutkie kreseczki.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Ines @ 31 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=613051Joanno, ale kusisz tymi gwiazdkami. Pierniki robilam chyba dotychczas tylko raz, ale skoro ciasto jest tak plastyczne to moze sie pobawie z dzieciaki ktoregos zimowego wieczoru. Jaki tluszcz dodac - maslo?
Ines, pierniki pomagał mi wczoraj robić mój 9 - letni syn. Nie tylko wykrawał, ale nawet sam wałkował ciasto.
icon_smile.gif
Od tygodnia mnie już męczył codziennie pytaniami, kiedy zaczynamy "pierniczenie", stąd tak wczesna inauguracja sezonu piernikowego...
icon_smile.gif
Mały uważa , że to świetna zabawa, więc może i Twoim dzieciom się spodoba?
icon_smile.gif

Co do tłuszczu, to przez dwa lata robiłam z masłem, a w tym roku zrobiłam z masłem i smalcem, pół na pół.
icon_smile.gif
No, prawie pół na pół - więcej masła, mniej smalcu....
icon_smile.gif
Zarówno jedne jak i drugie są bardzo smaczne.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Bea73 @ 31 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=613266Joanno, a jak robisz ten lukier?? i czym te pierniczki sie 'maluje' zeby to takie cienkie wychodzilo? bo ja laik w tej dziedzinie...
icon_redface.gif
Lukier robię najprostszy w świecie - 1 białko, kilka kropli cytryny, 1 szklanka cukru - pudru.
W tamtym roku lukrowałam świeżo nabytą szprycą ( taką do wyciskanych ciasteczek).
icon_smile.gif
Bardzo szybko szło....
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
dzieki Joanno!
a jaka szpryce zakupilas?? jaka koncowka jest najlepsza do takiego ozdabiania?
icon_redface.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Szprycę mam taką:
dekorator1.jpg
A lukrowałam za pomocą tej najcieńszej końcówki ( pierwszej z lewej) :
dekorator.jpg

Ale w przypadku braku dekoratora można sobie świetnie poradzić metodą opisaną przez
Hazo.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • dekorator.jpg
    dekorator.jpg
    30.5 KB · Wyświetleń: 15
  • dekorator1.jpg
    dekorator1.jpg
    27.5 KB · Wyświetleń: 15
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
jakie fajne! tyle koncowek to chyba w tej co dzis ogladalam nie bylo.. ale jutro popartze dokladniej
icon_wink.gif

dzieki bardzo!
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Janka @ 23 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=400337Aby cukier nie skamieniał,rozpuszczam w innym garnku tłuszcz,dodaję miód i dopiero wtedy przelewam do skarmelizowanego cukru(cały czas mieszam).
Ostatnio robiłam trochę inaczej:cukier,tłuszcz i miód doprowadziłam do zagotowania,po przestudzeniu dodałam do reszty składników.
oczywiscie ze nie zwrocilam na to uwagi!!
dump.gif

i oczywiscie ze mi cukier skamienial!
baa.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Moje juz w lodowce!

Nie dalam proszku do pieczenia, bo wczoraj, przy zagniataniu krajanki z marcepanem ciasto roslo mi juz doslownie "pod reka" w zamian tego do polowy piernikowej porcji 10 Gramm natronu (sody)

Jest to pierwsze ciasto piernikowe, ktore jednak zapachem sody nie straszy! Pachnie cudownie maslem! Moznaby juz jesc na surowo ale uwaga: nie nalezy!

Juz wiem, ze pierniczki beda cudowne w smaku, bede piekla za tydzien.
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
TE_PIERNICZKI_.jpgA wiec upieklam z polowy porcji!

Ciasto walkowalam naprzod cienko, pierniczki wyszly twarde, wiec po wystygnieciu zaraz przelozylam je do puszki.

Druga polowe ciasta walkowalam grubo, wiec pierniczki mozna bylo zaraz sprobowac. Ale w sumie musza chyba troche polezec.

Bardzo pieknie pachna, bardzo dobrze smakuja!

Ciasto w stanie surowym cudownie sie walkowalo, bardzo dziekuje za przepis!!!
cvety.gif
 

Załączniki

  • TE_PIERNICZKI_.jpg
    TE_PIERNICZKI_.jpg
    199.1 KB · Wyświetleń: 15

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Ładne te Twoje pierniki.
Ja dopiero od kilku dni mam zrobione ciasto.Trzymam w skrzyni na balkonie,bo w domu nie jestem w stanie go upilnować.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
A ja się zastanawiam, czy Margarete wstawiła komentarz pod odpowiednim przepisem, bo pierniki są co prawda bardzo ładne, ale zupełnie nie przypominają wyglądem jankowych.
icon_smile.gif
I chyba w smaku też ich nie przypominają, bo po pierwsze, zawierają więcej sody niż oryginały, a po drugie mają jakieś nie przewidziane przepisem dodatki ( orzechy? migdały?). Na moje oko wyglądają zupełnie jak aganiokowe....
icon_smile.gif

https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=16796
Oprócz wyglądu, ta twardość mnie zastanawia, bo piekę te pierniki od kilku lat i nigdy nie były twarde...
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Joanno, robilam z tego przepisu, dodalam jednak bakalii. Proszek do pieczenia zamienilam na sode. Pozatym trzymalam sie przepisu.

PS: A ja po raz pierwszy pieklam takie pierniczki, wiec byc moze czegos nie dopatrzylam. Przypuszczalnie byly one za dlugo w piecu. Jestem przekonana, ze im lezakowanie w puszce pomoze.

Niestety, zdjecia juz nie moge usunac....
icon_neutral.gif


Pozdrawiam i zycze udanych pierniczkow!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Bardzo pyszne!

Wlozylam do puszki,gdzie przechowuje pierniczki pokrajana w plastry bulke, zamiast jablka.

Mysle, ze do jutra pierniki beda miekkie.
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Wałkuję ciut grubiej,a podczas pieczenia pilnuję,sprawdzam.Spód powinien być podpieczony,a wierzch delikatnie miękki.Jednego piernika naciskam paluchem ,gdy leciutko się ugina jest ok. Nie wiem czy dobrze to przekazałam,ale inaczej nie potrafię.
Pokazać...to co innego.
lecker.gif