PIERNIKI

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Joanna @ 24 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=629135U mnie już w tajemniczy sposób wyparowała zawartość jednej puszki, więc pozostałe schowałam bardzo głeboko....
icon_wink.gif
Ja upiekłam pierniczki nutinki i już ich nie ma.Dobrze że szybko się je robi i mogę robic częste powtórki.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,680
113
Bea73 @ 25 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=629274a moje z przepisu Janki tez wyszly twarde...
icon_frown.gif

albo za cienko rozwalkowalam, albo to 'wina' miodu, bo ponoc kazdy miod daje inna twardosc piernikom
ale i tak sa pyszne
icon_biggrin.gif
Absolutnie nie powinny być twarde!
icon_smile.gif
Moje są miekkie od razu po upieczeniu i takie pozostają do końca.
icon_smile.gif

Wydaje mi się, że przyczyn niepowodzenia może być kilka - zbyt cienkie ciasto, zbyt wysoka temperatura i przede wszystkim - zbyt długi czas pieczenia. Pierniki świeżo wyjęte z piekarnika mają wyglądać na ciut niedopieczone - są jak pisała Janka miękkie i uginają się pod palcem. Dopiero w czasie stygnięcia osiągają właściwą konsystencję.
Z moich doświadczeń nie wynika, że rodzaj miodu ma jakiekolwiek znaczenie. Każdy miód szybko się karmelizuje w zbyt wysokiej temperaturze, powodując tym samym twardnienie ciasta.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
dzieki Joanno, to moze sprobuje raz jeszcze...
co do miodu, to ja czytalam, ze np. akacjowy daje zupelnie inne rezultaty niz 'lesny', ale jeszcze nie probowalam
icon_wink.gif


ps. fakt ze po wyjeciu z pieca moje nie wygladaly na 'niedopieczone'...
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Joanna @ 25 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=629322Absolutnie nie powinny być twarde!
icon_smile.gif
Moje są miekkie od razu po upieczeniu i takie pozostają do końca.
icon_smile.gif

Wydaje mi się, że przyczyn niepowodzenia może być kilka - zbyt cienkie ciasto, zbyt wysoka temperatura i przede wszystkim - zbyt długi czas pieczenia. Pierniki świeżo wyjęte z piekarnika mają wyglądać na ciut niedopieczone - są jak pisała Janka miękkie i uginają się pod palcem. Dopiero w czasie stygnięcia osiągają właściwą konsystencję.
Z moich wieloletnich doświadczeń nie wynika, że rodzaj miodu ma jakiekolwiek znaczenie. Każdy miód szybko się karmelizuje w zbyt wysokiej temperaturze, powodując tym samym twardnienie ciasta.
icon_smile.gif
Joanno dziekuje, ciesze sie, ze o tym napisalas, dowiedzialam sie waznej rzeczy. Mysle, ze nastepnym razem moje pierniczki beda takie jak trzeba.
lecker.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
bussi.gif


I pewnie bedzie ten nastepny raz, bo pierniczki, choc nie calkiem "gotowe" maja wielkie powodzenie i znikaja z puszki...
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Bardzo mnie to cieszy.
bussi.gif

Ja nadal trzymam ciasto na balkonie,ale pewnie na dniach "zmięknę".
Pozdrawiam.
 

Cachotterie

Member
Lis 27, 2007
2
0
0
A ja mam takie krótkie pytanie do tych pierniczków - czy normalne jest, że ciasto zaraz po zrobieniu jest upiornie lepkie i po przeleżeniu paru dni w lodówce w magiczny sposób ;) się uelastyczni, czy powinnam dosypać do niego więcej mąki i dopiero takie zostawić w lodówce?
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Jesli robisz według przepisu,to nie dosypuj mąki.W lodówce czy w innym chłodnym miejscu ciasto stężeje.
Moje ciasto czeka aż nabiorę chęci na wypiek,ale często piekłam już na drugi dzień.
Życzę udanych pierników.
 

Cachotterie

Member
Lis 27, 2007
2
0
0
Wielkie dzięki za odpowiedź. Faktycznie już w tej chwili czuć, że zaczyna nabierać fajnej konsystencji. To moje pierwsze pierniczki od dłuuuuugiego czasu i stąd odrobina paniki ;) Chyba też trochę się pospieszyłam z wlaniem mieszanki miodowo-cukrowo-tłuszczowej (była jeszcze trochę ciepła) i pewnie dlatego tak się to lepiło (za to jak ładnie pachniało!) - to taka uwaga do innych niedoświadczonych na przyszłość.
A po zapachu i smaku jeszcze surowego ciasta zaczynam mieć wrażenie, że błędem było robienie ciasta z połowy porcji i coś czuję, że będzie druga tura pieczenia ;)
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Wczoraj upiekłam i część została zaraz upiększona przez wnuczkę.
Zabrakło nam w domu posypki ,więc reszta musi trochę poczekać.piern.jpg
 

Załączniki

  • piern.jpg
    piern.jpg
    152.5 KB · Wyświetleń: 13
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Ciasto jest w lodówce. Proszku do pieczenia dałam baaardzo na oko, bo zmniejszyłam proporcje wszystkiego i jakoś nie bardzo umiałam obliczyć, ile to 2/5 torebki proszku <śmiech>. Podczas rozpuszczania cukru zaliczyłam wpadkę, bo mi się cukier zaczął zlepiać. Ale potem sie ładnie rozpuścił.
To teraz czekam, aż ciasto nabierze mocy urzędowej i będę się bawić <wyszczerz>
 

sunprince

Member
Gru 24, 2006
20
0
0
ja właśnie zrobiłam ciasto - siedzi już w lodówce.
i mam pytanie - trzymacie je normalnie w misce i do lodówki, czy przykrywacie folią spożyw. lub alumin.?
 

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
sunprince ciasto w lodówce miałam przykryte ściereczką,a na balkonie trzymałam w skrzyni też przykryte ściereczką.

Kawazmlekiem
icon_wink.gif
2/5 to prawie połowa,co??Będzie dobrze.
 

Cookie

Member
Lis 15, 2007
26
0
0
Wlasnie skonczylam robic ciasto. Wyladowalo w lodowce. Zrobilam z 2 porcji. Caly czas ciasto bylo bezlitosne w wyrabianiu - suche,mączne ,ewin&#092;dentnie brakowalo plynow. Wyrabialam i wyrabialam.....az wkoncu dodalam z 2 szkl. mleka.
Puk PUk
dump.gif
wlasnie sobie uzmyslowilam, ze smart Cookie podwoil liczbe skladnikow ale oczywisice zapomnial zdublowac ilosc jajek . Stad dodal ich tylko 5 na 3 kg maki zamiast 10
icon_sad.gif
. Myslicie ze mimo wszystko bedzie ok???????????????
dontknow.gif
zwinker.gif
icon_redface.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,391
3,680
113
Trzymam kciuki, by było....
daumen.gif


Moja koleżanka zapomniała kiedyś podwoić ilość mąki, a potem się dziwiła, że się jej ciasto ugotowało zamiast upiec.....
icon_smile.gif
Foremki nie dało się uratować...
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: