Pumpernikiel niemiecki

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
dziunia @ 3 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=951175Bardzo ładny wyszedł
icon_smile.gif
Kiedyś kupowałam taki niemiecki pumpernikiel paczkowany, chyba 7 plastrów było zawsze w paczce i on w zasadzie składał się z samych ziaren. Nie wiem czy nadal jest dostępny ale bardzo smaczny był. Mirabbelko, chyba można dodać do tej receptury np. namoczoną pszenicę czy żyto? Tylko czy wtedy np. zmniejszać ilość mąki lub zwiększac ilość wody?
ja nie mirabbelka, ale powiem: poprzednim razem ( czyli w drugim wypieku pumpernikla) dodalam namoczone lekko zmielone platki zytnie. W efekcie bylo stanowczo za duzo plynu, ciasto bylo za rzadkie, chleb wyrosl za mocno i choc nadal byl smaczny, to konsystencja byla zbyt pulchna.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
dziunia @ 3 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=951175Bardzo ładny wyszedł
icon_smile.gif
Kiedyś kupowałam taki niemiecki pumpernikiel paczkowany, chyba 7 plastrów było zawsze w paczce i on w zasadzie składał się z samych ziaren. Nie wiem czy nadal jest dostępny ale bardzo smaczny był. Mirabbelko, chyba można dodać do tej receptury np. namoczoną pszenicę czy żyto? Tylko czy wtedy np. zmniejszać ilość mąki lub zwiększac ilość wody?
ja nie mirabbelka, ale powiem: poprzednim razem ( czyli w drugim wypieku pumpernikla) dodalam namoczone lekko zmielone platki zytnie. W efekcie bylo stanowczo za duzo plynu, ciasto bylo za rzadkie, chleb wyrosl za mocno i choc nadal byl smaczny, to konsystencja byla zbyt pulchna.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
qd @ 2 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=951178ja nie mirabbelka, ale powiem: poprzednim razem ( czyli w drugim wypieku pumpernikla) dodalam namoczone lekko zmielone platki zytnie. W efekcie bylo stanowczo za duzo plynu, ciasto bylo za rzadkie, chleb wyrosl za mocno i choc nadal byl smaczny, to konsystencja byla zbyt pulchna.
Płatki też dawałam, też je mieliłam, wprawdzie nie do końca ale jednak i zastępowałam nimi część mąki, wody więcej nie dodawałam ani nie moczyłam płatków wcześniej. Ziarno jednak trzeba namoczyć tylko nie mam pewności czy mogę dodać je ekstra, czy też zastąpić nim część mąki
gruebel_2.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
Margot @ 3 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=951265jej , jak ładnie wygląda z tymi ziarnami
A jak smakuje! Dzisiaj poprobowalam - dodatek slodu zytniego i cale ziarna daly zupelnie nowa jakosc. Ziarna chyba jednak nalezy namoczyc ( wode potem starnnie odcedzic) zamiast je pakowac do mlynka od kawy, bo te zupelnie biale na oko niestety sa nieproporcjonalnie twarde w miekiszu chleba.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
namoczyc koniecznie, a nawet ugotowac. pamietam moje przejscia z chlebem alzackim z ziarnami. tam moczylo sie ziarna dosc dlugo w winie lub soku jablkowym, ale tez byly twardawe. od tego czasu zawsze ziarno gotuje na miekko albo miazdze przed dodaniem do ciasta chlebowego.

na pewno trzeba troche zmniejszyc ilosc maki jesli dodamy ziaren duzo. po prostu na wyczucie

chleb niemiecki w typie pumpernikla, o ktorym mowi dziunia, pamietam swietnie

 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,127
1,643
113
Właśnie siedzi w piekarniku
icon_mrgreen.gif
- pieką się aż trzy
rofl.gif
pięknie urosły
icon_razz.gif


Pumpernikiel2.jpg

Chyba jednak za długo pieczone
gruebel_2.gif
 

Załączniki

  • Pumpernikiel2.jpg
    Pumpernikiel2.jpg
    437.4 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
mój tak pięknie nie wyrósł jak Guciowy ale jest pyszny-wczoraj piekłam i dziś właśnie przed chwilą napoczęłam na kolację, z samym masłem
lecker.gif

I znów wepchnęłam do tej formy co ostatnio ( za dużej) i wyszedł płaski, ale nic to
pumpernikiel_012.jpg
 

Załączniki

  • pumpernikiel_012.jpg
    pumpernikiel_012.jpg
    40.5 KB · Wyświetleń: 2

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
Ostatni wypusk pumpernikla mialam z przygodami.
Przygotowalm prawie wszystko jak w przepisie, platki zytnie namoczylam i odsaczylam, uzylam srutowanej maki zytniej ( dzieki Guciu za BM), nawet slodu dalalm i melasy buraczanej, ze o zakwasie i mace razowej nie wspomne. Wymieszalam, odlozylam, podrosl, podzielilam na bochenki, wlozylam do foremek, przykrylam folia, odstawilam.
Wstawilam do piekarnika, nastawilam niska temperature, zaprogramowalam na 10 godzin i poszlam spac.
Rano ostudzilam, zdjelam folie alu i... zobaczylam plaskie jaznobezowe cos. Przekroilam jeden "bochenek" i przywital mnie zakalec koloru nijakiego brazu? bezu?
Coz, popsuc nie popsuje i zawinawszy chlebki w sama fole alu znowu umiescilam je w piekarniku, na samym ruszcie, w temperaturze 150 stopni.
Po godzinie zaczelo pachniec jak nalezy. Po dwoch wyjelam, odwinelam - nabraly barwy wlasciwej, ciemnobrazowej. Pozostawilam zeby obeschly, a potem znowu w folie i do lodowki.
Donosze, ze pachnie i smakuje jak trzeba! Ani chybi temperatura pierwotna, w granicach 120 byla jednak za niska.
Co ku przestrodze i doswiadczeniu - wpisuje.
pumpernikel_cc.jpg

qd
 

Załączniki

  • pumpernikel_cc.jpg
    pumpernikel_cc.jpg
    39.7 KB · Wyświetleń: 2

bo66

Member
Kwi 4, 2008
370
0
0
mirabbelka @ 6 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1057948melasa przyciemnia i daje charakterystyczny smak slodyczy w pumperniklu

nie wiem, moge sie tylko domyslac, jak smakuje melasa z daktyli
Melasa daktylowa jest słodka i ma kolor karmelowo-czekoladowy(brazowa).Moze jak dodam zamiast wody sok z buraków i melasę daktylowa uzyskam ciemny kolor chleba.Co o tym myslisz?
 

bo66

Member
Kwi 4, 2008
370
0
0
mirabbelka @ 6 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1058112ja bym dodala sama melase. pod warunkiem ze masz make zytnia razowa. to dlugie zaparzanie razowej maki daje tez ten ciemny kolor. buraki chyba niepotrzebne

chetnie bym sprobowala taki daktylowy pumpernikiel
mniam.gif
Bardzo dziękuje za odpowiedz.Przed chwilka wyjęłam z pieca chleb codzienny z Twojego przepisu.Pumpernikiel niestety musi poczekać do przyszłego tygodnia .Dziś się dowiedziałam,ze w sobotę jest bazar Bożenarodzeniowy wiec pierniki w pierwszej kolejności.Jeżeli tylko będę miała możliwość to wyślę Ci melasę daktylowa:)
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,765
1,166
113
Ostatnią edycję dokonał moderator: