Pumpernikiel niemiecki

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
Margot @ 8 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=832198Hazo -powiedziała ,że ostatni dzwonek to zrobiłam
wczoraj w nocy upieczony ,dziś urąbany kawałek -resztę owinęłam i schowałam
Margot, z tym bialym serkiem
mniam.gif
mniam.gif

złamałam sie, chyba jutro zrobie

hazo, moj maz potrafi pokroic cienko pumpernikiel (prawie tak jak sklepowy) ale najpierw dlugo ostrzy noz, a potem jest wykonczony
rofl.gif


ja przy mrozeniu chleba przekladam poszczegolne kromki kawalkami folii alu. latwiej oddzielac nawet zmrożone
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,130
1,658
113
[quote name='Margot' date='8 Mar 2009, 10:02 ' post='832198']
Hazo -powiedziała ,że ostatni dzwonek to zrobiłam
wczoraj w nocy upieczony ,dziś urąbany kawałek -resztę owinęłam i schowałam

Margot
lecker.gif
mniam.gif
daumen.gif

aż chciałoby się zjeść!
fiesgrins.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,677
517
113
Moja siostrzenica codziennie po szkole na ten chleb przychodzi i robimy sobie podwieczorek ,aż się boje co będziemy jeść jak sie skończy
icon_mrgreen.gif


a i jest teraz taki bardzie miękki i lepiej sie ciut kroi
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
upieklam wczoraj z calej porcji czyli 3 kg ! z koniecznosci musialam calkowicie zmienic recepture i skrocic pieczenie.
bylam zrozpaczona ale.... wyszlo mu to na dobre. wieczorem wkleje moja nowa wersje.

zapach pieczenia pozostal w domu do dzisiaj.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
pumperni_no0001.JPG
pumperni_no_m0001.JPG


wczoraj upieczony, dzisiaj po 24 godz. swiezo ukrojony

Jak juz pisalam wyzej, z powodu naglej zmiany planow, musialam cos zrobic z wyrobionym ciastem na pumpernikiel. Wyszla tego ogromna micha, bo porwalam sie tym razem na cala porcje - prawie 3 kg.
Wyrabialm najpierw reka do polaczenia skladnikow, a potem po kawalku w Kiciusiu.

Poniewaz musialam wyjsc z domu, wyjelam ciasto po 1 godzinie z miski (nic nie uroslo) i potraktowalam jak zwykly razowiec. To znaczy zapakowalam go do dwoch form, ale przedtem mokrymi rekoma utoczylam z niego dwa walce.

Przykrylam szczelnie folia aluminiowa i zostawilam samego w domu, liczac ze jednak cos z niego bedzie.
Wrocilam po ok 4 -5 godzinach. Ciasto pieknie przyroslo, tak mniej wiecej 3/4 swojej objetosci (wypelnilo cale formy).

Wstawilam je do piekarnika nastawionego na 150 st C, po paru minutach obnizylam temperature do 120.
Po ok 6 godzinach od momentu wstawienia z niepokojem stwierdzilam, ze piekarnik sam sie wylaczyl. Myslalam, ze sie popsul, a ze byla gleboka noc zostawilam wszystko tak jak jest w wylaczonym, ale cieplym piekarniku.

Rano, po ok 3-4 godzinach piekarnik w dalszym ciagu byl nagrzany, a pumpernikiel w przykrytych w dalszym ciagu formach - piekny, wcale nie wysuszony.

Reasumujac:
Zmiana wyrastania - dobre drugie wyrosniecie jak przy zwyklym razowcu, wyszlo ciastu na dobre.
Pieczenie - 6 godzin w temp. 120 st C, a potem kilka godzin pod przykryciem w cieplym wygaszonym piekarniku - to zupelnie wystarczy.

Chleb jest duzo lepszy jesli chodzi o konsystencje, latwiej sie kroi, ale smak (bosssski!) pozostaje ten sam.

PS.
a najwazniejsze, ze moj kochany piekarnik wcale sie nie popsul. zadzialal po prostu termostat, ale w nocy nawet nie przyszlo mi do glowy, zeby to sprawdzac.
dump.gif
 

Załączniki

  • pumperni_no0001.JPG
    pumperni_no0001.JPG
    56 KB · Wyświetleń: 9
  • pumperni_no_m0001.JPG
    pumperni_no_m0001.JPG
    31.1 KB · Wyświetleń: 9
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,360
1,443
113
Co tu dużo gadać! Jak każdy Twój chleb, Mirabbelko, wygląd a zapewne i smak doskonały!!!
 

mafilka

Member
Gru 18, 2008
4
0
0
mój Hrabia ;)
upiekłam go z soboty na niedzielę
icon_biggrin.gif
Wczoraj uroczyście odpakowaliśmy
icon_biggrin.gif
Jest niesamowity
icon_biggrin.gif
I obawiam się, że będę musiała go piec często, bo mój M nie jada innego pieczywa ;(
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Chyba i ja się skuszę
mniam.gif
Tylko tak się zastanawiam jakiej mąki użyć. Mam żytnią 2000, 700 i mam płatki żytnie błyskawiczne, które mogę zemleć w malakserze. W jakich proporcjach najlepiej uzyć tego wszystkiego? Czy może być 750 g tej żytniej 2000, 375 g zmielonych płatków i 375 g żytniej 700, czy lepiej dać całe 750 g zmielonych płatków?