Pumpernikiel niemiecki

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,070
441
83
zajrzalam tutaj, bo myslalam, ze moze nie wytrzymalas i juz "go" pokazalas
gruebel_2.gif


strasznie jestem ciekawa jak Ci wyszedl
denknach.gif
l
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Mirabbelko, jutro ukroję kawałek na pewno
fiesgrins.gif
Nadal był dość miękki i wilgotny jak go pakowałam, ale już nie tak bardzo gdy był ciepły. Pachnie bardzo dobrze, jak to pumpernikiel
icon_mrgreen.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
o 7 rano wyrobiłam, teraz "rośnie" w misce. Ale czy z tej glinowatej masy coś wyjdzie? to wcale nie chciało mi się odklejać od miski -wyrabiałam hakami spiralnymi od miksera, wciąż było po prostu takim gęstym błotem. No cóż, czekam. Zamiast wypoczywać na "chorobowym" to ja się stresuję
icon_rolleyes.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Tak to ciasto właśnie wygląda, jak gęste gliniaste błoto, kolor tez podobny
icon_wink.gif
Idę swój ukroić w końcu
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No i ukroiłam jak widać
icon_smile.gif


pump1.JPG
pump2.JPG pump3.JPG

Kolor dośc jasny jak na ten chleb, myslę że to 'wina' melasy, może trzeba buraczanej raczej uzyć. Smak świetny, ale słodki, ciut za słodki, pewnie znów ta melasa
icon_rolleyes.gif
Konsystencja zbita i mało ziarnista, trzeba jednak mieć naprawdę grubą mąkę. Jest nadal bardzo wilgotny i nie miałam kłopotów z krojeniem, ale jest juz dużo twardszy niz wczoraj. Następnym razem chyba będę piekła w 130*C, poza tym dodałam trochę więcej wody do ciasta, może to spowodowało tak dużą wilgotność.
Ale ogólnie jest pyszny, na pewno do powtórki bo ten szybko się rozejdzie
icon_wink.gif
 

Załączniki

  • pump1.JPG
    pump1.JPG
    40 KB · Wyświetleń: 6
  • pump2.JPG
    pump2.JPG
    61.5 KB · Wyświetleń: 5
  • pump3.JPG
    pump3.JPG
    72.4 KB · Wyświetleń: 5

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Jacieee, serio
icon_question.gif

To ja bym chciała
icon_redface.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
moje błoto na razie nic a nic nie "przyrosło" a już 2,5 godz. A twarde jakieś się zrobiło, wydaje mi się, że twardsze niż na początku, kiedy do miski wkładałam ...i po co mi to było...

A rzeczywiście Dziuniu Twój jasny jest, niemniej jednak piękny, no i lepiej widoczny niż te wszystkie czarne
icon_lol.gif
Znów mi ślinka cieknie
lecker.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,070
441
83
BeataSz @ 25 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=838935o 7 rano wyrobiłam, teraz "rośnie" w misce. Ale czy z tej glinowatej masy coś wyjdzie? to wcale nie chciało mi się odklejać od miski -wyrabiałam hakami spiralnymi od miksera, wciąż było po prostu takim gęstym błotem. No cóż, czekam. Zamiast wypoczywać na "chorobowym" to ja się stresuję
icon_rolleyes.gif
chyba juz za pozno
gruebel_2.gif
ale powinnas zrobic to pierwsze wyrastanie krotkie, jak przy zwyklym razowcu. Potem mokrymi rekoma zrob z tego podluzny walek (lepi sie, ale trudno) wloz do formy, dobrze przykryj i odstaw na kilka godzin. tu naprawde nie ma co sie stresowac, bo wykonanie tego chleba jest najprostsze na swiecie.
moje pierwsze pumpernikle prawie wcale nie wyrastaly, byly scisle, ale za to zle sie kroily. wiec temu ostatniemu pozwolilam wiecej wyrosnac (zostawilam ciasto w formie na kilka godzin). Jest lepszy do krojenia, ale za to mniej "sklepowy". w smaku nie widze roznicy.

Dziuniu, kolor Twojego to na pewno melasa. Ta buraczana jest zdecydowanie ciemniejsza. Poza tym im wiecej maki zytniej z pelnego ziarna, tym chleb ciemniejszy. Ja do niego uzywam albo wlasnorecznie zmielonych całych ziaren, albo maki żytniej ekstremalnie grubej, ktora jest do kupienia czasami w marketach. niestety zapomnialam firmy. sprzedawana w woreczkach foliowych po 450g, żolte napisy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,377
1,468
113
Jaśniejszy czy ciemniejszy to mało istotne. Ważne, żeby nam smakował.

mirabbelka @ 25 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=838971Dziuniu, kolor Twojego to na pewno melasa. Ta buraczana jest zdecydowanie ciemniejsza. Poza tym im wiecej maki zytniej z pelnego ziarna, tym chleb ciemniejszy. Ja do niego uzywam albo wlasnorecznie zmielonych całych ziaren, albo maki żytniej ekstremalnie grubej, ktora jest do kupienia czasami w marketach. niestety zapomnialam firmy. sprzedawana w woreczkach foliowych po 450g, żolte napisy.
Ja do swojego dałam melasę z trzciny cukrowej, ale moja jest czarna. Taka. Może rzeczywiście to wpływa na kolor?
Mąkę dałam 2000 z Bogutyna i chyba tę, o której pisze Mirabbelka. Oni sprzedają w takich samych opakowaniach inne mąki i "mąki" z orzechów i migdałów. Nie są tanie, niestety.
Moje ciasto było bardzo gęste. Wyrabiałam KA krótko, bo bałam się, że mi się spali. Trochę wygniotłam je ręcznie.

Edytuję, bo znalazłam opakowanie mąki z firmy Asterix, o której pisała Mirabbelka. Może komuś się przyda. Akurat w domu mam arachidową, ale inne mają takie same opakowania, a żytnia razowa czasami bywa bardzo gruba (choć nie zawsze jest taka)
DSC02974.JPG
 

Załączniki

  • DSC02974.JPG
    DSC02974.JPG
    69.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,377
1,468
113

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Ano tak, teraz juz wiem, że ma być ciemna i ostra melasa
fiesgrins.gif
Ale ten tez jest bardzo smaczny, słodkawy dość ale nadal jak chleb smakuje
icon_smile.gif
Pewnie jego smak jeszcze się polepszy jak poleży w zimnie
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Siedzi od 3 godzin w piekarniku, już zapach się wydobywa przez co nie mogłam wytrzymać
icon_redface.gif
i poszłam zajrzeć pod folię ( parą rękę sparzyłam-kara boska ! ) podrosło trochę co mnie uspokoiło, kolor na razie taki jak dziuniowy jest, mam nadzieję, że ściemnieje
gruebel_2.gif

Nie będę więcej zaglądać, nie będę! ...ale nie mogę się skupić na czytaniu książki, bo ten zapach tak mnie rozprasza mocno...