Wiśnie w syropie

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ufff... stoją zasypane cukrem, jutro pierwsze gotowanie soku
fiesgrins.gif
kilka woreczków wiśni zamroziłam do ciasta a calusieńki największy jaki mam gar wiśni będzie zrobiony w syropie - jestem w 7 niebie
icon_lol.gif
bo kocham wiśnie.
Wcale się nie spodziewałam takiego "prezentu", nie mam słoiczków - muszę jutro kupić!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
3 - 4 razy wystarczy zagotować. Ja ostatnio zagotowywałam co 12 h np. wieczorem, rano, wieczorem i rano pakowałam w słoiki i zagotowywałam czwarty raz do zamknięcia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
dziekuje Cinka, bo juz sie przestraszylam tego gotowania (a zrobilambym wg przepisu, jezeli tajemnica tych wisni tkwilaby wlasnie w tym gotowaniu...
icon_lol.gif
)
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Jak ich spróbujesz po tym np 2 czy 3 zalaniu wrzącym sokiem, to zobaczysz jaką konsystencję będą miały gotowe, bo wiele sie juz nie zmienią. Po otwarciu słoika wiśnie są praktycznie takie jak te które wkładasz do słoika zamykając - czyli zwarte i jędrne
lecker.gif
 

Vanilka

Member
Sie 9, 2010
546
0
0
Czy te wiśnie wkładamy do słoika takie gorące czy muszą przestygnąć i dopiero wkładać? Zrobiłam je i po trzecim zalaniu gorącym sokiem od razu pakowałam w słoiki i zagotowywałam.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ja ostatnie zalewanie robię już w słoikach. Sok mi się gotuje a ja tymczasem pakuję wiśnie w słoje, po czym zalewam je wrzącym sokiem i zamykam.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Możesz wiśnie upchnąć maksymalnie ciasno (ale bez przesady
fiesgrins.gif
) i zalać sokiem tyle żeby powietrza nie było pomiędzy owocami, tylko wtedy koniecznie pasteryzować bo ta odrobina soku nie zagrzeje wiśni na tyle żeby się zamknęło bez pasteryzacji.
Ja nie upychałam za mocno a soku zostało mi duuużo i mam zamknięty nadmiar w słoiku i butelce po Kubusiu dużym. No i ten sok spomiędzy wiśni też do wykorzystania przy okazji pożytkowania wiśni
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Moja mama nie pasteryzowała tylko zalewała wrzącym sokiem i zakręcała i do góry nogami pod kocyk i już. I ja też kiedyś tak zamykałam i pozamykały się bardzo dobrze.
Teraz pasteryzowałam 20 min w piekarniku... tzn po swojemu trochę - zalałam wrzącym sokiem, wstawiłam z niedokręconymi całkiem nakrętkami i jak widziałam że już bąbelki jakies zaczynają iść do góry to wyjęłam, dokręciłam szybko i do góry nogami pod kocyk - wszystkie ładnie się zamkneły, ten słoik z sokiem również. A w butelce - zagotowałam jeszcze raz sok i wrzący wlałam, zakręciłam i też postawiłam do góry nogami.
 

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
dzięki, bo ja tak jakoś nie lubie pasteryzować
fiesgrins.gif

i raczej wszystko gorące wkładam do słoików i nie pasteryzuję
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Drylowanie wiśni to też mój sposób na nudę...

Na razie mam za sobą 1 dzień.
 

ania29247

Member
Mar 24, 2010
39
0
0
A próbowałyście może robić w ten sposób czereśnie? Wiem, że są słodsze od wiśni stąd chodzi mi po głowie pytanie ile cukru dodać ?
 

ania29247

Member
Mar 24, 2010
39
0
0
Powiedzcie mi, czy ten 1 kg. cukru to nie za mało na 5 kg. kwaśnych wiśni?
Z reguły na 1 kg. wiśni stosuje się 700 g. do 1 kg. cukru, i to jest bardzo popularny przepis, a nigdy nie robiłam wisien i nie chcę, żeby był jakaś wpadka ?
wink.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Cały urok wiśni polega na tym że są kwaskowe
fiesgrins.gif

W tym przepisie nie idzie 1 kg na 5 kg wiśni tylko 1 kg cukru na 1 litr powstałego soku - to te proporcje mogą wyjść inne.
Poza tym - zawsze można dosłodzić sok po drugim gotowaniu gdyby się komuś wydał mało słodki - ale nie sądzę.
Ja często np używam do pieczenia wiśni mrożonych, króre sa przecież w ogóle bez cukru - w wypiekach są idaelne
daumen.gif


1 kg cukru na 1 kg wiśni wg mnie to zdecydowanie zbyt dużo.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ania29247

Member
Mar 24, 2010
39
0
0
Ok, dziękuję, moje wiśnie już się moczą w cukrze
icon_smile.gif

A powiedzcie mi jeszcze - czy tego soku skoro w sumie będzie niewiele z tego co wnioskuję, wystarczy do zalania słoiczków aż z 5 kg. wiśni?
 

ania29247

Member
Mar 24, 2010
39
0
0
Ok, dziękuję, moje wiśnie już się moczą w cukrze
icon_smile.gif

A powiedzcie mi jeszcze - czy tego soku skoro w sumie będzie niewiele z tego co wnioskuję, wystarczy do zalania słoiczków aż z 5 kg. wiśni?