Zakwas pszenny na kartoflu

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
mnie też
bussi.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Jolan @ 24 Feb 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1404071No wiesz co qd? Czuje sie zazdrosna. Doris chlebki chwaliłaś, Roman też, a moje na zdjęciu? Na Twoim zakwasie z ziemniakiem?

rofl.gif
Bije sie w piersi ! ! ! że też nie ma stosownego emotka...
icon_smile.gif


Śliczne chleby i na pewno smaczne! Jolan, tak trzymać!

Coś Wam opowiem przy okazji.
Przyjaciolka zapragnela upiec sobie chleb żytni razowy, taki jak u mnie jadla. Wysłałam jej ususzony zakwas i dwa przepisy: jak prowadzic zakwas i jak upiec chleb.
Odzywa sie z pretensjami, ze nie wyszlo, że nie uroslo nawet o milimetr. Swinie zjedza.
Jak ja wypytalam, to okazalo sie, ze poszla na skroty. Dodala lyżeczke zakwasu matki ( jak lyzeczke drożdży
rofl.gif
) do mąki z wodą, sypnęła dwie łyżki soli ( bo ile to 15 g? pytala poniewczasie) i odstawila na 2 godziny, po czym wsadzila do pieca. W złości wywaliła zakwas razem ze sloikiem.

Podrzuciłam jej przepis na ten zakwas na kartoflu.
Ale ja chce żytni, nie pszenny!
No to dodaj mąki żytniej zamiast pszennej i będziesz miała żytni!

AAAAAAAAAAAAAAAA - tak skwitowala
Ciekawam, jak jej pojdzie, czy znowu na skróty?
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
hi hi ciekawe jak wyjdzie chleb tym razem:)
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Mam zamowienie na chleb bezglutenowy, zastanawiam sie nad zakwasem z maki z ciecierzycy na kartoflu gotowanym. Trzymajcie za mnie kciuki!
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
qd powodzenia
daumen.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Zakwas zrobiłam na gotowanym ziemniaku i mące z ciecierzycy, zakisł jak należy.
Ciasto chlebowe zmieszałam na zakawsie jw z dodatkiem maki ryzowej z brazowego ( nie dzikiego) ryżu.
Właśnie rośnie w foremce.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Czekam na zdiecia i opinie jak smakuje
wink.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Roman @ 21 Mar 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1412927Czekam na zdiecia i opinie jak smakuje
wink.gif
Na świeżo: zrobiłam bardzo płaski ten chlebek bezglutenowy, za płaski zdecydowanie. W smaku zbyt kwaśny wyszedł, trzeba zmienic proporcje jednak ( dałam zakwas niemal 1: 1,2 z mąka ryżową i orzechami). Urósł niewiele, ale zdecydowanie nie jest to zakalec. Jutro zrobie zdjęcie i posmakuję raz jeszcze.

Oprócz tego upiekłam pszenny chleb z tego samego zakwasu. Wczoraj wieczorem nastawilam zaczyn ( zakwas ziemniaczano - besanowy+ mąka pszenna i woda, wyrobione na gęste ciasto), dzisiaj dodalam makę wodę i sól. Fantastycznie mi wyrósł. Zdjęcie też jutro.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Melduje sie ze zdjeciami:

bgl_ryz_orzech_cc.jpgbgl_ryz_orz_cc.jpg

Tak wygląda ryżowo - orzechowy ( mąka z brązowego ryzu i orzechy włoskie drobno siekane).
Po 24 h w chlodzie jest mniej kwaśny, natomiast struktura jest nieco trocinowata. Nie wiem, czy to kwestia orzechów czy mąki ryżowej. Przypomina trochę chleb razowy z mąki pełnoziarnistej żytniej ze zbyt mala ilością wody. Może i ja dałam za mało wody?

pszenny_na_zakwasie_ryzowym_cc.jpg

Oto pszenny na tym samym zakwasie i dalej jak pisalam w poprzednim poście.
Pięknie wyrośnięty i swietny w smaku, nie kruszy się i nie ma tej ciężkości co maoryski ( mniej ziemniakow:).
Pieczony jak widac w garnku rzymskim ( kocham garnek rzymski do chleba, no koooocham!)
 

Załączniki

  • pszenny_na_zakwasie_ryzowym_cc.jpg
    pszenny_na_zakwasie_ryzowym_cc.jpg
    32.7 KB · Wyświetleń: 0
  • bgl_ryz_orz_cc.jpg
    bgl_ryz_orz_cc.jpg
    393.1 KB · Wyświetleń: 0
  • bgl_ryz_orzech_cc.jpg
    bgl_ryz_orzech_cc.jpg
    37.9 KB · Wyświetleń: 0

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Jak na chleb bezglutenowy wyglada naprawdę całkiem nieźle.Fajnie ze zakwas udało się wyhodować tą ziemniakową metodą.

Ta trocinowatość może być nie tylko z braku wody ale i z mąki ciecierzycowej. Wg moich doświadczeń dobre efekty jesli chodzi o konsystencje ciasta daje dodatek mąki gryczanej.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
mirabbelka @ 22 Mar 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1413229Jak na chleb bezglutenowy wyglada naprawdę całkiem nieźle.Fajnie ze zakwas udało się wyhodować tą ziemniakową metodą.

Ta trocinowatość może być nie tylko z braku wody ale i z mąki ciecierzycowej. Wg moich doświadczeń dobre efekty jesli chodzi o konsystencje ciasta daje dodatek mąki gryczanej.
Dziękuję, mirabbelko mój guru!
Metoda ziemniakowa jest niesamowita, kisnie w oczach, co zima jest szczegolnie cenne
icon_smile.gif
.
Ja strasznie jestem ciekawa jak sie bedzie zachowywac maka jaglana, ale wymiotlo w normalnej cenie, jak zobaczylam 16,50 za 450 g to odpuscilam.
I żując te trociny mam wrażenie, że ryż nie namókł, nie napęczniał. Następnym razem namoczę ryżową mąkę poprzedniego dnia, nastawiając zaczyn w drugim naczyniu. Rano pomieszam, dodam reszte składników.. zobaczymy.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Mam przepis ma chleb GF z wieloma ziarnami i orzechami ale nie wiem gdzie go wstawic bo nie chce zasmiecac
tego watka. Jest bez uzycia zakwasu i drozdzy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Roman @ 22 Mar 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1413365Mam przepis ma chleb GF z wieloma ziarnami i orzechami ale nie wiem gdzie go wstawic bo nie chce zasmiecac
tego watka. Jest bez uzycia zakwasu i drozdzy.
Rozpocznij watek "Chleb bezglutenowy" i wstawiaj !!!
Ja jak dopracuje swoja recepture to tez wstawie.
A moderatora poprosimy o wydzielenie wsrod pieczywa wątku bezglutenowego i jusz.
 

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
Qd, bezglutenowe mi takie sypiące wychodziły i zarzuciłam pieczenie. Gluten szkodzi ale trudno zastąpić jego właściwości "budowlane". Twoje chlebki wyglądają zachęcająco.
 

Roman

Member
Sty 11, 2010
1,528
0
0
Jutro to znaczy u Was dzisiaj dodam ten przepis bo musze przetlumaczyc .
Czytajec wiele przepisow na GF spotkalam sie ze dodaja luski nasion psyllium i ciekawa
jestem czy jest dostepny w Polsce. qd moze jesli dodas je do Twojego chleba to poprawi to
smak i strukture, mysle ze 3 lyzki wystarcza tylko trzeba zwiekszyc ilosc wody.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: