Bialy chleb na zakwasie z San Francisco

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
Cingiscan @ 23 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=640750Pytanie: czy po 30 godzinach leżenia zaczynu w lodówce mogę go używać, czy raczej nie. Bo nie wiem, czy jak go użyje, to nie będzie to pewna strata mąki.
poniewaz ten zaczyn moze byc przechowywany w lodowce, to wydaje mi sie, ze nie powinno mu robic roznicy czy trwa to jedna noc czy cala dobe. wazne chyba by go doprowadzic do temperatury pokojowej przed dalsza obrobka.
gruebel_2.gif
tak sobie gdybam teoretycznie, bo nie probowalam jeszcze trzymac go dluzej
 

Cingiscan

Member
Wrz 2, 2007
26
0
0
Co do chleba, to zrobiłem go z zaczynu po 30paru godzinach, potem z 8 godzin łącznie dałem mu na wyrastanie w cieple, i wyszedł trochę kwaśno-gorzki, tak jak kilka moich żytnich nieudanych. Chociaż ponoć smakował komuś. ;) Być może za dużo wyrastał, może ten zaczyn za długo leżał, a może coś z mąką...
 

moniara

Member
Gru 6, 2006
5
0
0
Mam pytanie czy te 450 gram zakwasu to jest ciasto zakwaszone metoda 3 stopniowa. Mam w lodówce zakwas ale nie taka ilość.
Bardzo chcę upiec ten chlebek na święta. Prosze o szybka odpowiedź.
 

daglo

Member
Sty 1, 2008
450
0
0
mirabbelka @ 20 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=678131jesli nie masz takiej ilosc zakwasu to po prostu dokarm go swieza maka i woda, zeby otrzymac taka ilosc.
hmm nie bardzo juz rozumien
dump.gif

450 gram zakwasu mam zrobic z dwoch lyzek zakwasu i 400 gram maki i zakwaszac to metoda 3- stopniowa, czy
450 gram zakwasu mam odlac ze sloika ktory siedzi w lodowce???
Juz sie troche pogubilam
icon_redface.gif

Prosze o odpowiedz
wink.gif


elzusia - chlebek brak slow
eek2.gif
przepiekny!
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,356
1,436
113
daglo @ 30 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=698461hmm nie bardzo juz rozumien
dump.gif

450 gram zakwasu mam zrobic z dwoch lyzek zakwasu i 400 gram maki i zakwaszac to metoda 3- stopniowa, czy
450 gram zakwasu mam odlac ze sloika ktory siedzi w lodowce???
Juz sie troche pogubilam
icon_redface.gif

Prosze o odpowiedz
wink.gif
Ja do tego chleba biorę zakwas ze słoika i dodaję mąkę, żeby otrzymać zaczyn, tak jak w przepisie. Jak masz mniej zakwasu, to radzę zrobić tylko 1 chleb dzieląc wszystkie podane w przepisie ilości na połowę.
 

elzusia

Member
Cze 25, 2007
435
0
0

daglo

Member
Sty 1, 2008
450
0
0
Upieklam go dzisiaj z polowy porcji- to moj pierwszy bochenkowy chleb na zakwasie.
Ma mocono chrupiaca skorke i jest pyszny ale mysle ze powinien wiecej urosnac. Kiedy rosl na blaszce pokrytej pergaminem rozlal sie odrobine na boki a po wlozeniu do pieca podniosl sie nieco, mimo to nie jest taki puszysty jak oczekiwalam, moglby miec wieksze dziury, musze jeszcze na nim popracowac moze powinien dluzej rosnac? Zakwas mam w porzadku, ciasto w misce roslo jak oszalale, szybko podwoilo swoja objetosc. W lodowce stoi juz zaczyn na jutrzejszy wypiek
zahnlos.gif

I fotorelacja:
PICT0073.JPG
PICT0075.JPG
 

Załączniki

  • PICT0073.JPG
    PICT0073.JPG
    1 MB · Wyświetleń: 2
  • PICT0075.JPG
    PICT0075.JPG
    1 MB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

daglo

Member
Sty 1, 2008
450
0
0
Dzisiaj ciasto okazalo sie tak rzadkie ze po wyjeciu z miski nijak nie dalam rady uformowac bochenka, rozlewalo sie szybko na boki. Wzielam sie na sposob i przelozylam do tortownicy, bo keksowki byly akurat zajete. Juz sie nie moge doczekac jak ostygnie i bede go mogla rozkroic
icon_mrgreen.gif

PICT0084.JPG
PICT0087.JPG
 

Załączniki

  • PICT0084.JPG
    PICT0084.JPG
    1,013.6 KB · Wyświetleń: 2
  • PICT0087.JPG
    PICT0087.JPG
    960.5 KB · Wyświetleń: 2

daglo

Member
Sty 1, 2008
450
0
0
Hazo masz racje, mysle ze to wlasnie w tym tkwi problem, poniewaz dokarmiam moj zakwas zawsze na oko, nic nie odmierzam, raz jest bardziej rzadki, raz mniej. Do tej pory pieklam chleby w keksowkach albo w garnku wiec nie mialo to dla mnie wiekszego znaczenia czy ciasto jest luziejsze czy nie, ale teraz musze zwrocic na to uwage! Wiele jeszcze sie musze nauczyc oj, wiele
icon_smile.gif
Ale bakcyla juz polknelam na dobre
fiesgrins.gif


Fajnie ze tutaj awsze mozna liczyc na taka pomoc! Dziekuje!
anbetung.gif
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Nie powiem tutaj nic nowego - pyszny chlebek i serdecznie dziękuję Mirabbelce za przepis
cvety.gif


chleb_na_zakwasie_z_sf1.JPG

chleb_na_zakwasie_z_sf2.JPG
 

Załączniki

  • chleb_na_zakwasie_z_sf2.JPG
    chleb_na_zakwasie_z_sf2.JPG
    271 KB · Wyświetleń: 3
  • chleb_na_zakwasie_z_sf1.JPG
    chleb_na_zakwasie_z_sf1.JPG
    252.8 KB · Wyświetleń: 2

iw_ona

Member
Wrz 15, 2008
10
0
0
Zrobiłam!!!!
mój pierwszy chleb na własnym prywatnym samodzielnym zakwasie ;)
Robiłam z polowy porcji...
Piekłam w garnku rzymskim...
po osiągnięciu 250 zdjęłam pokrywkę...chlebek wyrósł i prezentował się całkiem nieźle...
wróciłam po 20 minutach i z przerażeniem odkryłam, że się prawie spalił!!!
Teraz stygnie...zobaczymy jak w środku jak będę mogła go przekroić!
Dziwny ten mój piekarnik!
Następnym razem nie będę garnka odkrywać...
Tak czy owak chyba miałam głupie szczęście początkującego bo chleb wygląda cudnie, pachnie bosko a na przypaloną skórkę przymykam oko!!!
Cieszę się jak wariatka
icon_smile.gif

Dziękuję serdecznie za przepis i wszelkie rady których się naczytałam w ciagu ostatnich dni...
 

aklat

Member
Gru 10, 2007
1,309
0
0
bardzo smaczny, choć jak na mój gust trochę za słodki, jesli beda piec go jeszcze raz to zmniejsze ilość cukru
icon_smile.gif

nie jestem pewna, ale chyba znowu wyszedł mi trochę zbyt ścisły miąższ, i po spekaniach przypuszczam, ze kolejny raz za krótko wyrastałam chleb, zgadza się?
gruebel_2.gif
ale na swoje usprawiedliwienie powiem tylko , ze był już na prawde duży, wyrósł mi ponad naczynie i wygladało ze to odpowiedni moment na pieczenia
icon_smile.gif

DSC06708.JPG
DSC06705.JPG
 

Załączniki

  • DSC06708.JPG
    DSC06708.JPG
    72.3 KB · Wyświetleń: 3
  • DSC06705.JPG
    DSC06705.JPG
    76.2 KB · Wyświetleń: 3