Chleb - mój najbardziej podstawowy przepis

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
mirynko...mysle, ze powinnas zaczac od dokladnego postepowania tak jak zalecaja przepisy, na eksperymenty przyjdzie czas pozniej...
Jesli podoba Ci sie chlebek Nutinki, to zrob go wlasnie wg przepisu, oczywiscie wyprobuj tez inne. Poczytaj sobie o chlebie tutaj na forum...gdy juz nabedziesz doswiadczenia i dowiesz sie o tym i owym wtedy zacznij eksperymentowac - tajk bedzie najbezpieczniej
icon_biggrin.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Zrobiłam ten chlebek wczoraj.

Dałam 2 szkl mąki pszennej i pół żytniej żurkowej
icon_mrgreen.gif
bo tylko taką mam. Robiłam go w wersji z cebulką i czosnkiem i ziołami - powiem krótko - mniaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam
mniam.gif

Jedynym minusem była ciut za mała ilość soli (z serkiem na wierzchu już się tego nie czuje) bo dałam skromną płaską łyżeczkę - bałam się żeby nie przesolić następną razą dam odrobinę więcej - a tak poza tym to chlebek cud miód i baaardzo prosty i szybki i mięciutki, lekko wilgotny z chrupiącą skórką, no pycha i już.
Drożdży dałam 1,5 dkg a on rósł jak na drożdżach
gruebel_2.gif
no - w każdym bądź razie rósł jak gooopi
icon_smile.gif
a się bałam.

Powiedzcie mi znawczynie za jaki następny mogę się wziąć skoro ten mi się udał
icon_mrgreen.gif

Taki był:
chlebek.jpg
 

Załączniki

  • chlebek.jpg
    chlebek.jpg
    113 KB · Wyświetleń: 4

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
dorota_s1 @ 12 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=601329...do zakwasowych ciągle jeszcze dojrzewam..
Mnie zakwas przeraża jakoś i odstrasza a wrodzone lenistwo nie pozwala zagłębić się w lekturze co jak i dlaczego tak... zbyt skomplikowane to dla mnie
icon_redface.gif
a i systematycznie piec chleba to ja nie będę bo to z moim zapałem niemożliwe do zrealizowania
rofl.gif


A taki chlebek drożdżowy to całkiem smaczny O! muszę poszperać za innymi równie prostymi i pysznymi
icon_smile.gif
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Cinka @ 12 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=601344Mnie zakwas przeraża jakoś i odstrasza a wrodzone lenistwo nie pozwala zagłębić się w lekturze co jak i dlaczego tak... zbyt skomplikowane to dla mnie
icon_redface.gif
a i systematycznie piec chleba to ja nie będę bo to z moim zapałem niemożliwe do zrealizowania
rofl.gif


A taki chlebek drożdżowy to całkiem smaczny O! muszę poszperać za innymi równie prostymi i pysznymi
icon_smile.gif
handclasp.gif
to moje lenistwo z Twoim się bardzo koleguje i bardzo proszę chwal się doświadczeniami ;)
 

trini

Member
Paź 13, 2007
488
0
0
a mój skubaniec po wierzchu nie wyrósł...
robiłam go w maszynie i wyszedł idealnie kwadratowy - bez zakalca, ale nie wygrzbiecił się...
nic - pierwsze koty za płoty, następnym razem musi się udać
icon_smile.gif
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
IMG_4515.JPG
tak mi wyszła kompilacja tego przepisu z razowcem, pycha, czuję, że będę go piekła raz w tygodniu co najmniej.
Poprzednim razem był ze słonecznikiem, tym razem z sezamem i płatkami owsianymi. Jest oczywiście z dodatkiem mąki razowe i łyżeczką miodu. Cinko próbuj koniecznie.
 

Załączniki

  • IMG_4515.JPG
    IMG_4515.JPG
    522 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Skusiłam się i ja
icon_mrgreen.gif
I wyszedł pycha mniamuśny
mniam.gif
Dodałam tylko słonecznika i ze zwykłej mąki robiłam.
Upiekłam dwie sztuki, aha i robiłam tak jak w przepisie, ale dałam od razu 3 szklanki mąki na jeden chlebek.
Jeden dla nas, drugi zawiozłam rodzicom. Mama sam żarła bez niczego
icon_mrgreen.gif
A tato zapytał za ile kupiłam
fiesgrins.gif


Wyszedł mi o tak
S6300566.JPG
S6300569.JPG
 

Załączniki

  • S6300566.JPG
    S6300566.JPG
    2.7 MB · Wyświetleń: 3
  • S6300569.JPG
    S6300569.JPG
    2.7 MB · Wyświetleń: 3

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Znowu piekłam z mąką razową , miodem i ziarnami. Nutinko
anbetung.gif
dzięki tobie! Na razowiec zawsze miałam ochotę ale przepisy z zakwasem mnie onieśmielały a dzięki temu, ośmieliłam się i wychodzi tak pyszny, że aż sama siebie lubię ;)
Dodaję jeszcze łyżeczkę kawy zbożowej jako substytut słodu, poprawia smak i kolor.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

matylda

Member
Lip 5, 2006
222
0
16
Zrobilam i ja.... ale nie wyszedł.
icon_neutral.gif
Robilam zgodnie z przepisem i z suchymi drożdżami. Po pierwsze nie chciał urosnąć mimo że dałam mu jakies 3 godzinki, następnie wsypałam troche słonecznika, siemienia lnianego i sezamu. Piekł się 40 min, ładnie pachniał. Pomyślałam sobie ze mały ale moze bedzie smaczny, ale niestety w środku zakalec. Co zrobiłam źle ?
gruebel_2.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ja obstawiam suche drożdże - ja jakoś im nie wierzę
icon_wink.gif
a tak serio - sporo osób się na nie skarży... więc może to to.
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
matylda @ 2 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=614305Zrobilam i ja.... ale nie wyszedł.
icon_neutral.gif
Robilam zgodnie z przepisem i z suchymi drożdżami. Po pierwsze nie chciał urosnąć mimo że dałam mu jakies 3 godzinki, następnie wsypałam troche słonecznika, siemienia lnianego i sezamu. Piekł się 40 min, ładnie pachniał. Pomyślałam sobie ze mały ale moze bedzie smaczny, ale niestety w środku zakalec. Co zrobiłam źle ?
gruebel_2.gif
Ja piekę zawsze na suchych drożdżach i z ziarnami! Najpierw mieszam suche składniki dolewam ciepłej wody z mlekiem i oleju i stawiam na kaloryferze, żeby podrósł. Potem zagniatam chwilkę i tak jak w przepisie przekładam do foremki i w niej rośnie jeszcze do podwojenia objętości. Jakiej był konsystencji, może był za rzadki?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
O widzisz... to jednak pewnie nie drożdże... choć - może różnych firm?
Ale zbyt rzadkie ciasto to też możliwa przyczyna, nawet bardzo.
 

matylda

Member
Lip 5, 2006
222
0
16
dorota_s1 @ 2 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=614412Jakiej był konsystencji, może był za rzadki?
Ciasto nie było za rzadkie, było miękkie, takie zwykłe drożdżowe. Potem jak nie uroslo miało konstystencje bardzo zbitą.

Cinka @ 2 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=614415O widzisz... to jednak pewnie nie drożdże... choć - może różnych firm?
Ale zbyt rzadkie ciasto to też możliwa przyczyna, nawet bardzo.
Drożdże byly Dr Oetkera. Ale może faktycznie nie mam szczęścia do drożdzy instant. Następnym razem spróbuje zrobić na zwykłych.
 

matylda

Member
Lip 5, 2006
222
0
16
Zapomniałam napisać, że sie nie zraziłam tym ze mi chlebek nie wyszedł i próbowałam ponownie. Robiłam w niedziele ze zwykłych drożdży i faktycznie wyszedł pyszny i pachnący chleb. Jutro powtórka.
Pozdrawiam.