Chleb - mój najbardziej podstawowy przepis

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
wspaniały przepis ! rewelacja
banana.gif
moja 4 letnia córeczka zjadła prawie 3 kromki - jak dla niej to sporo
icon_mrgreen.gif

mam zamiar upiec z dodatkami bo mój pierwszy wypiek był tylko z dynią
icon_exclaim.gif

bardzo dziękuję za smakowity przepis
bussi.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
Cinka @ 12 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=601326Zrobiłam ten chlebek wczoraj.

Dałam 2 szkl mąki pszennej i pół żytniej żurkowej
icon_mrgreen.gif
bo tylko taką mam. Robiłam go w wersji z cebulką i czosnkiem i ziołami - powiem krótko - mniaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam
mniam.gif

Jedynym minusem była ciut za mała ilość soli (z serkiem na wierzchu już się tego nie czuje) bo dałam skromną płaską łyżeczkę - bałam się żeby nie przesolić następną razą dam odrobinę więcej - a tak poza tym to chlebek cud miód i baaardzo prosty i szybki i mięciutki, lekko wilgotny z chrupiącą skórką, no pycha i już.
Drożdży dałam 1,5 dkg a on rósł jak na drożdżach
gruebel_2.gif
no - w każdym bądź razie rósł jak gooopi
icon_smile.gif
a się bałam.

Powiedzcie mi znawczynie za jaki następny mogę się wziąć skoro ten mi się udał
icon_mrgreen.gif

Taki był:
Pokaż załącznik 18817
CINKO

1,5 dkg drozdzy oetkera czy swiezych
gruebel_2.gif
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
No popatrz! a ja wczoraj nie wiem już który raz robiłam na suszonych i bardzo sobie chwalę. Oczywiście na świeżych rośnie inaczej, jakoś bardziej puszą chyba, ale ta dostępność pod ręką suszonych, baaaardzo mnie przekonuje. Raz mi się tylko nie udało jak użyłam innych niż dr. Oetker, chyba Cykorii. Wczoraj był cebulowy, pycha!
 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
Wykorzystałam przepis i zrobiłam z tego małe chlebki, bułeczki czy jak to tam nazwać. Musiałam sypnąć odrobinkę więcej mąki, żeby się dało formować. Właśnie się upiekły, stygną w kuchni, a ja staram się sobie wytłumaczyć, że wcale nie jestem aż taka głodna i nie zacznę ich wyżerać gorących.
Jak przestygną to powiem jak smakują. Wyglądają i pachną nieziemsko.
Ale ale: do rzeczy. Znaczy - o szczegółach chciałam, bo zrobiłam tak wyszło mi 8 malutkich bułeczek: dodałam do 3 cebulkę, do 2 kminek, do 2 bazylię i oregano, a jedną zrobiłam bardzo eksperymentalną - z dodatkiem suszonej śliwki. Zobaczmy jak to będzie smakowało. A, i jakieś 1/2 szklanki mąki zmieniłam na żytnią, więcej nie miałam odwagi.
Nie mam aparatu a szkoda, wyglądają tak pięknie, że żal ich nie uwiecznić...

Nie będę jeść gorącego pieczywa, nie będę jeść gorącego pieczywa...
 

polonistka

Member
Mar 26, 2008
1,963
0
36
No dobra, już nie byo gorące. Tylko lekko ciepłe.
I taaaakie pyszne!
Nastęnym razem też dam ciut więcej soli, ale to tylko taki drobiazg. Poza tym - suuuper :D
Mam nadzieję, że mogę zamrozić, tak jak każde pieczywo? Bo w zasadzie sama mieszkam i albo kogoś zaproszę, albo bedę gruba, albo po prostu zamrożę i bedę wyciągać jak zgłodnieję :D
A, robiłam z drożdży suchych Gra Oetkera
 

Nicki1

Member
Lut 2, 2007
315
0
0
właśnie jestem w trakcie przygotowań, drożdże wkruszyłam i czekam...

mam pytanko, czy ciasto wkłada się do nagrzanego piecyka czy do zimnego?
czy bez termoobiegu chleb wyjdzie, wczoraj robiłam z innego przepisu i klapa...
i jeszcze jedno - jaką wielkość powinna mieć keksówka, żeby nie wypłynęło? na jaką wysokość powinno być w foremce przed włożeniem do pieca?
 

Nicki1

Member
Lut 2, 2007
315
0
0
Dziękuję, przepis super.
Ja zrobiłam dodając cebulkę, płatki owsiane (2 łyżki), tymianek, kminek, majeranek oraz ok. 1 łyżki siemienia lnianego.
Przepis na stałe znajdzie miejsce w naszej kuchni, umieściłam go w książce kucharskiej na moim blogu - zapraszam na http://aromatkuchni.blogspot.com/2009/02/chleb-cebulowy.html

a tak wygląda mój chlebek:
 

Assalia

Member
Lut 14, 2010
11
0
0
najbardziej podstawowy przepis - trzeba było wypróbować
icon_smile.gif

wyszo pysznie
icon_smile.gif
z sezamem, ziarnem słonecznika, orzecham włoskimi, czosnkiem, majerankiem, tymiankiem ... i ... zapedziłam się z dodatkami chcąc uzyskać niebo w gebie
icon_smile.gif
ale wyszło wybornie, gorrrrrący chlebek z masełkiem ... już zapomniałam jak to smakuje. Teraz w ruch pójdą kolejne przepisy
icon_biggrin.gif
 

Assalia

Member
Lut 14, 2010
11
0
0
dziękuję
icon_smile.gif

chętnie bym skorzystała, ale chleby na zakwasie choć zapewne przepyszne to jednak odstraszaja mnie samym ... zakwasem ;)
nigdy nie robiłam zakwasu, nie umiałabym sie za to zabrać, a wczoraj czytałam własnie technologię wykonania i kaplica ... ani u mnie w domu odpowiednich temperatur ani cierpliwości ;)
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,686
2,975
113
E tam, nie taki diabeł straszny, po prostu dbasz, jak o zwierzątko.
rofl.gif

Jestem pewna, że kiedyś się to stanie.
daumen.gif
icon_smile.gif
 

Assalia

Member
Lut 14, 2010
11
0
0
może i tak, kto wie
icon_smile.gif
moja siostra na pewno będzie kombinować z zakwasem, bo drożdży nie moze konsumować.
Tak czy owak chleb upieczony w domu to jest to
icon_smile.gif
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Upiekłam
banana.gif
wczoraj eksperymentalnie z jednej porcji, ale zbyt szybko się skończył
icon_mrgreen.gif
więc dziś wzięłam podwójną.
Właśnie stygnie wyjęty z piekarnika- choć już piętka zniknęła.
Jest bardzo smaczny. Dziękuję za przepis
anbetung.gif

Teraz muszę chyba się przełamać i zacząć eksperymentować z zakwasem
gruebel_2.gif
Trochę się obawiam o utrzymanie tych temperatur, tyle się o tym naczytałam.

Tak sobie pomyślałam, że skoro krowę umiem wydoić, chleb umiem upiec to już czas najwyższy zamąż wyjść
rofl.gif