chleb pszenno-zytni z ziemniakami

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ja mam bardzo podobne uczucie Beatko
icon_smile.gif
Toz to zawrotu glowy mozna dostac! I jak tu wybrac, ktory piec? :shock: :shock:
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
Ooooo żesz.... jaki piękny chleb!
icon_smile.gif
Ja chcę taki!

Beatko, Bajaderko - mam takie same odczucia!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja też mam tak jak Wy! I ciągle pojawia się coś nowego! Zwariuję niedługo! :mrgreen:
 

beciaw2

Member
Sie 11, 2005
613
0
0
A wyjdzie mi jak użyje mąki 650, bo chlebowej w mojej mieścinie nijak nie mogę dostać?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja własnie takiej użylam - wyszedł jak na zdjęciu
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja go zrobiłam!! Tylko, że nie mz czym się chwalić jeśli chodzi o wygląd. :roll: :mrgreen:
Nie zaufałam do końca zakwasowi, nie sądziłam, że da radę więc włożyłam całe ciasto do jednej foremki keksówki ( robiłam z połowy porcji) i zostawiłam na noc na balkonie. Rano wstałam a to aż wypływało z tej keksówki :!:zalany był cały stół na którym stała keksówka, wyłożyłam więc ciasto z tej foremki na prostokątną blachę i w niej upiekłam, ale ciasto się rozlało ( bo oczywiście wlałam więcej wody przy wyrabianiu, bo myślałam, że za gęste będzie :dump: ) i chleb wyszedł bardzo płaski. Dałam też maślankę z wodą pół na pół więc w smaku troszę może zbyt kwaskowy wyszedł. Ale pyszny jest!!! Na drugi raz będę już wiedziała, że zakwas da radę i ciasto wyrośnie ładnie bez drożdży.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Bardzo smaczny chleb, pachnacy z chrupiaca skorka - z tej porcji wychodzi olbrzym! Ja upieklam dwa podluzne bo lepszy dla mnie do krojenia
icon_smile.gif


img78369jx.jpg
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Rzeczywiście piękny, bajaderko :!: Ale dlaczego mi nie wychodzi pieczony bez formy, to ja już nie wiem :!: Już zrobiłam dość gęste ciasto, rosło 4 godziny w koszyku, było piękne a w piekarniku wzięło i się rozlazło, popękało i wygląda jak potwór :mrgreen:
Wieczorem może pokażę zdjęcie aby było ciekawe porównanie z tymi Waszymi pięknymi bochnami :lol:
W smaku bardzo dobry, już zresztą drugi raz go robiłam :!:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wygląda na to, że Twój piekarnik baaaardzo oszukije z temp.i masz o wiele za niską.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No to wstawiam:
tak wyglądał pieczony w foremkach ( dwa mi wyszły z połowy porcji):
chleb0054lk.jpg


A taki był mój wspaniały bochen :roll: :mrgreen: :
chleb0120kr.jpg

chleb0171mf.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no, miękisz jak ta lala!

ale moim zdaniem on nie widział 250 st na oczy
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Już miałam dosyć tego pieczenia wczoraj :roll: Mam nadzieję, że jak już będę mieć kamień, to będą lepsze efekty. A na razie chyba przy foremkach pozostanę. Acha, no i może z 1 raz upiekę w maszynie, którą dziś właśnie otrzymałam
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Beata, w tych keksówkach to on ma idealny miekisz, ja w sumie to wole w keksowkachpiec, latwiej jest.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No wiem, że łatwiej, ale bardzo mi się podobają te Wasze bochenki i bochny i też bym tak chciała...
Acha i ten w keksówkach był z dodatkiem mąki razowej i muszę powiedzieć, że lepiej mi smakował.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
dla ANiks

Robiłąm z 750 g mąki, czyli z połowy porcji i weszło mi w niego ok 1,5 szklanki wody. Niestety tym razem dałąm przepisową ilość zakwasu - poprzednio na połowę porcji dałam 300 g i było akurat. Samo ciasto jest naprawdę zwarte i gęste, z podanej ilości wody nawet się nie łączy, tylko tak sobie latają w misce fragmenty ciasta.
Tak jak piszeMirabbelka, najważnejsze żeby było elastyczne a nie twarde. Ja zawsze wyrabiam na dwa razy Dopiero po 5-10 minutowym odpoczynku i ponownym wyrobieniu widać, czy chleb ma dobrą konsystencję
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
oooo Małgoś dzięki wielkie

czyli na połowę porcji, mojego młodego zakwasu dać 300 g prawda? Jak myslisz dawać drożdży? Bo Beatka pisała że jej zakwas jednak dał radę.

No i z tego co czytam to chyba na 2 keksówki chleba się szykować musze?