Ciasto drożdżowe dla zapracowanych lub leniwych

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
skanna @ 26 Apr 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=494439Poza tym, może to dla Ciebie nie do uwierzenia, ale są ludzie, którzy naprawdę lubią smak drożdży i po to pieką drożdżowe ciasto, żeby smakowało ono jak drożdżowe.
Racja Skanna.
daumen.gif
Ja nie przepadam za ciastem drożdżowym, ale czasami robię babkę, jakieś drożdżówki, zawijańce cynamonowe. I wiem wtedy, że to jest ciasto drożdżowe i ich obecność mi nie przeszkadza. Jak bym chciała nie czuć drożdży, to robiłabym kruche, piaskowe lub jeszcze jakieś inne. Rozumiem, że trzeba ograniczać ilość drożdży w chlebie, żeby nie "leciał" drożdżami, ale w cieście drożdżowym...
icon_question.gif

Nie można przeginać w żadną stronę. Ale to tylko moje zdanie.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
skanna @ 26 Apr 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=494439Tylko podwójna? No patrz Linn, jak napisałam, że daję 25 g drożdży na pół kg mąki, to też było dla Ciebie za dużo.
To ile w końcu byłoby dobrze wg Ciebie :D ?

Poza tym, może to dla Ciebie nie do uwierzenia, ale są ludzie, którzy naprawdę lubią smak drożdży i po to pieką drożdżowe ciasto, żeby smakowało ono jak drożdżowe.
Skanna, klasyczna dawka jest 25 g na 500 g maki. Wazny jest jednak takze przepis: co pieczemy, jak ma rosnac, jakie rodzaje maki. Tu mowimy o ciescie drozdzowym. Pizze mozna upiec nawet z 1 g na 500 g maki.
Poza tym mozna lubic zapach drozdzy, ale zdrowe one nie sa. Niektorzy uwazaja, ze w ogole nie nalezy och uzywac. Ja uzywam, ale ograniczam ilosc. Gdyby byly smaczne i zdrowe, nie piekloby sie chleba na zakwasie bo i po co.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
własnie się piecze
icon_smile.gif
dopiero 25 minut, a już wygląda na upieczone, ale niech jeszcze chwile posiedzi ;) dałam troche mniej cukru (2/3 szklanki - 100 g) a na wierzch połozyłam jabłka pokrojone w ósemki
aha, i pieke w blaszce prostokątnej, wymiarów nie pamiętam, podam później - początkowo chciałam w keksówce, ale teraz mi się wydaje, że na keksówke to byłoby troche za duzo ciasta...
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
piekłam w blaszce 23x36 cm - wyszło troche płaskie (jednak lepiej byłobu w keksówce), ale puszyste i pyszne
icon_smile.gif
równo godzinka w piekarniku

połowę juz rodzinka zjadła ^^
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Akulka @ 26 Apr 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=494519No nie powiesz, że chleb na zakwasie i na drożdżach dla ciebie tak samo smakuje
icon_eek.gif
Ponadto, drożdże upieczone są martwe, nie widzę powodów dlaczego miały by być niezdrowe
gruebel_2.gif
Oczywiscie ze nie smakuje tak samo, ale ten na zakwasie jest pieczony nie tylko dla smaku, ale takze dla zdrowia. Moze nawet przede wszystkim.
Zreszta jesli chodzi o chleb na zakwasie i drozdze, nie ja jestem autorytetem:
http://www.chleb.info.pl/zakwas.htm
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
dominique @ 10 Apr 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=275527Sylwia, stwierdzilam to samo! Na drugi dzien jeszcze lepsza, o dziwo, bo to ciacho drozdzowe!
nie o dziwo, nie o dziwo. tu zacne panienki i poczciwe kobietki sa tylko
icon_wink.gif


nie o dziwo, bo takie ma byc drozdzowe z olejem. Z maslem wysycha szybciej, a z margaryna to w ogole nieporozumienie
icon_wink.gif


Paulinko, mam nadzieje, ze Twoja piaskowa leniwa jest u nas. Uwielbiam piaskowe.

Zakwas to nic innego jak drozdze. Tyle, ze dzikie.
Temperatura... no nie wiem, czy tak je zabija na smierc. Nie bez powodu wrzuca sie kromke razowca (bez drozdzy) do kiszenia kwasu buraczanego, zuru itp.
Akulko wygogluj mze uczulenie na drozdze...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
na zwyklego, przecietnego czlowieka tez nie dzialaja dobrze, tyle ze objawy mozna przezyc
icon_wink.gif
w przeciwienstwie do osob uczulonych, u ktorych reakcja jest silniejsza. Jedyna roznica, bo jest zawsze.

A i tak drozdzowego sobie nie odmowie
icon_wink.gif
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,329
1,595
113
Dotąd nie wychodziły mi ciasta drożdżowe a je uwielbiam. Wczoraj wieczorem trafiłam na ten przepis i szybko do roboty. Miałam tylko drożdże instant. Rano dosypałam mąkę ale nie wiedziałam, jaką ciasto ma mieć konsystencję, jak sypnęłam więcej mąki to i drożdży dosypałam dla równowagi. Zapomniałam o rodzynkach. Drożdżówka się upiekła i ku mojemu zaskoczeniu wyrosła fajnie,jest baaaaaaaardzo smaczna i przy tym żadnej roboty nie wymaga. CUD.
 

-magda-

Member
Mar 24, 2006
328
0
0
Właśnie się upiekła. Dałam aromat waniliowy. Zapach jest nieziemski. Ciasta drożdżowe raczej mi nie wychodzą zachwycająco, ale to jest rewelacyjnie puszyste (urosło ponad 2,5x), leciutkie i pyszne. Przepis wchodzi na stałe, szczególnie, że jest szybkie i nie wymaga pracy.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Nastawiłam w sobotę wieczorem (przed wyjściem na imprezę
icon_wink.gif
)
Kruszonkę zrobiłam też w sobote i wsadziłam do lodówki.
Wczoraj wstałam, dodalam mąki d miski, pomerdałam i na blachę.
Pół posypałam rodzynkami a pół z samą kruszonką.
Wszystkim smakowała.
Podobno mokra jest - czyli taka jaką w naszej rodzinie lubimy
daumen.gif

Tyle tego było, że rozdzieliłam jeszcze każdemu do domu
icon_mrgreen.gif

dro_.jpg
 

Załączniki

  • dro_.jpg
    dro_.jpg
    45.2 KB · Wyświetleń: 26

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Uwielbiam siedziec w kuchni
fiesgrins.gif

Teraz mam dla kogo gotować to mogę poszaleć
icon_wink.gif


P.S. na kawe wpadnij kiedyś to znowu bede miała pretekst to pieczenia
icon_mrgreen.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
kika @ 28 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=611597Moje składniki czekają do rana, trzeba bedzie wcześnie wstać żeby zdążyć przed pracą...
Najłatwiejsza drożdżówka pod słoncem, nie tylko dla zapracowanych i leniwych ale przede wszystkim dla tych co drożdżowego nie piekli. Casto w smaku naprawdę dobre, aczkolwiek mi smakowało najbardziej kiedy było ciepłe. Troszke mi brakowało puszystości i lekkości, ale generalnie całosć na wielki plus. Najlepsze chyba z rana do kawki albo kakao, na sniadanko.Ymmm. Przepis dzisiaj podałam koleżance do Anglii, czyli nie tylko mi smakowała
icon_smile.gif