Ciasto z czereśniami

kamila

Moderator
Członek ekipy
Wrz 13, 2004
11,874
0
0
Ja mam w kolejce ciasto czeresniowe z Naj. jak zrobie i bedzie smakowało to wklepie przepis.

Puchatka też w kolejce ustawiam :mrgreen: ciasto znaczy się
icon_smile.gif
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Dzięki za przepis, chociaż nie w przepisach.
icon_razz.gif


A czy ten przepis przypadkiem nie wystąpił w którymś odcinku DK...? :denknach:
 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
Dzięki za przepis, chociaż nie w przepisach.
icon_razz.gif


A czy ten przepis przypadkiem nie wystąpił w którymś odcinku DK...? :denknach:
Odcinków DK w sumie nakręcono 69. Jak sięgam pamięcią, to z podobnych owoców, do filmowania brane były tylko wiśnie, ale w zupełnie innej konstelacji.
Na 100% tego przepisu nie byo bom go podpatrzył w austriackiej TV :oops:
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Ale coś mi z tym kiślem na kruchym cieście wpadło w pamięć... Może to jagody były w kiślu cytrynowym...? :gruebel:
 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
Ale coś mi z tym kiślem na kruchym cieście wpadło w pamięć... Może to jagody były w kiślu cytrynowym...? :gruebel:
To była tarta cytrynowa, gdzie wlewany był krem zrobiony z jajek i budyniu, i później zapieczona z masą bezową na wierzchu.
Tutaj budyń podczas pieczenia spełnia rolę izolatora od warstwy czereśni, a po wystygnięciu wszycy myślą, że to fajny krem
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
To dlaczego pamiętam jagody w kiślu? :gruebel:
Ech, ten Alzheimer... :roll:
 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
A o tym kremie z jajek i budyniu to możesz słówko napisać?
Składników nie pamiętam szczegółowo. To był odcinek, w którym gościem był Jacek Wójcicki z kuzynką. Gdzieś na wsi mam kasetę video. Postaram się to przepisać w nadchodzącą sobotę i wyślę Ci na priva, ale dopiero nie wcześniej jak w piątek 8-go lipca
Musisz mi jednak wiercić dziurę w brzuchu, bo mogę zaponieć. Mam już swoje lata jak by nie było :mrgreen:
 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
No i ze strachu, że mnie się podziurawi do reszty poszperałem po szufladach i znalazłem dyskietę z przepisami.

TARTA CYTRYNOWA
Kruche ciasto.
220 g mąki, 110 g masła, 1 żółtko, szczypta soli, papier do pieczenia ok. 1,5 kg suchego grochu lub drobnej fasoli.

Składniki posiekać nożem i zagnieść ciasto. Zawinąć w folię i odłożyć na bok w chłodne miejsce na 1 godzinę. Rozwałkować i ciastem wyłożyć dno i boki formy. Gęsto ponakłuwać widelcem. Ciasto pokryć papierem do pieczenia, wsypać ok. 1,5 kg suchego grochu i piec w temperaturze 190 stopni ok. 15 minut. Wyjąć z pieca, zdjąć papier z grochem, i piec nadal dalsze 10 - 15 minut, aż ciasto nabierze jasno brązowego koloru.

Krem cytrynowy.
1/4 l mleka, 30 g cukru, 3 żółtka, 1 budyń waniliowy, sok z 1 cytryny, skórka otarta z 2 cytryn,
piana z 5 białek, 100 g cukru pudru.

Ubić sztywną pianę z białek z dodatkiem 100 g cukru pudru. Mleko zagotować z cukrem. Proszek budyniowy wymieszać z żółtkami. Stale mieszając dodawać pojedynczo kilka łyżek gorącego mleka. Dodać do mleka mieszając, i zagotować. Wsypać skórkę cytrynową, wlać sok z cytryny i zagotować jeszcze raz.
Połowę piany wmieszać do kremu i raz krótko zagotować. Gorącym kremem wypełnić formę i wyrównać. Kolejno na tej masie rozprowadzić równomiernie pozostałą pianę, wstawić do piekarnika i piec pod grillem (pieczenie, gdzie wysoka temperatura włączona jest od góry) aż masa bezowa lekko zbrązowieje.
Kroić dopiero po całkowitym ostudzeniu.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Puchu czemu ciast nie wpisujesz w dział Ciasta tylko w Niebo!? Wrrrr :twisted:
Toż to zginie w odmętach CC jak nic, a tam prędzej się znajdzie, sio do Ciast z tym, siooo! :twisted: :mrgreen:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ja bym podpiekła, bo mój piekarnik niedopieka dołu i zawsze muszę mocno podpiec, raz tego nie zrobiłam i była zakalcowato-surowa, bo nasiąkła nadzieniem :evil:
Dla pewności by nie było surowizny zawsze warto podpiec :lol:
Zresztą nie wiem jakie masz doświadczenia z tartami :lol:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0