Dżem wiśniowo-jagodowy

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Dzięki Ula, będę czujna ... miałam więcej okazji w okresie mojej pracy w handlu :love:
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Usmazyłam w sumie 5 słoiczków. Tylko ja smażyłam dłużej bo z dodatkiem samego cukru bez tych fixów. Ja lubię takie rozsmażone owoce
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
U mnie też 5 i też dłużej, bo wiśnie wyjątkowo suche i słodkie były. Dodawałam soku z całej cytryny.
 

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,624
2,494
113
Zrobiłam dzisiaj pierwszy raz ten dżem. Miałam równo 2 kg owoców, 1.30 kg wydrylowanej wiśni, a reszta to mieszane jagody-leśna i borówka amerykańska.
Na tę ilość dałam dwa żelfixy 2w1 i 0.80 dag cukru. Z tego co mi zostało w małej miseczce i co spróbowałam to widzę, że będzie mi smakować :lecker:
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
Zrobiłam kilka dni temu i już zjadłam 2 słoiczki, 1 podarowałam na zachętę, więcej niech sobie zrobią sami. ;-)
Miałam kobiałkę wiśni, prawie 2,5 kg i 1 kg jagód. Dałam 3 żelfixy, kilka goździków, sok z jednej cytryny i 1,5 szklanki erytrolu. Nie jest tak smaczny jak w zeszłym roku, kiedy wagowo owoców było po równo. Może to też wina bardzo mizernych tegorocznych jagód, małych i niesoczystych przez suszę w przyrodzie.
 

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,624
2,494
113
Zrobiłam kilka dni temu i już zjadłam 2 słoiczki, 1 podarowałam na zachętę, więcej niech sobie zrobią sami. ;-)
Ja też jutro dam koleżance 1 słoiczek dla dziecka, jak mu posmakuje to niech mu zrobi, jagody i wiśnie jeszcze dostępne (y)

Miałam równo 2 kg owoców
Owoce zblendowałam, wyszło mi 13 słoiczków tych małych po koncentracie pomidorowym.
Ja dżemy robię w małych słoiczkach, żeby na 2-3 razy zjeść, nie lubię jak mi się wala po lodówce napoczęty dżem i nikt go nie chce.
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,422
4,669
113
Też lubię ten dżem, ale w tym roku nie robię, mam jeszcze z ubiegłego roku, a jagody u mnie takie, jak u Buki, małe i suche.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
Ja też jutro dam koleżance 1 słoiczek dla dziecka, jak mu posmakuje to niech mu zrobi, jagody i wiśnie jeszcze dostępne (y)


Owoce zblendowałam, wyszło mi 13 słoiczków tych małych po koncentracie pomidorowym.
Ja dżemy robię w małych słoiczkach, żeby na 2-3 razy zjeść, nie lubię jak mi się wala po lodówce napoczęty dżem i nikt go nie chce.
Nie zrobiłam tego, ale podoba mi się taki, jaki jest. Owoce są całe, nie rozpadły się i dobrze wyglądają. Przypominają kupowany dawniej dżem wiśniowy niskocukrowy. :) To jest myśl! 👍 Zaraz po niedzieli parę słoiczków takiego wiśniowego jeszcze zrobię, z erytrolem, wtedy sumienie nie gryzie. ;-)
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
I ja zrobiłam, mam słoiczki większe, ale wyszło mi tylko 5, mniej więcej na 1 żelfixie tak mi zawsze wychodzi ... Ula, czy to erytrolu zakazywali jakieś około miesiąca temu?
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
Janie, nikt nie zakazywał. Były tylko doniesienia, że naukowcy z Cleveland Clinic zbadali i ogłosili w "Nature" zależność między spożyciem erytrytolu a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Wyszło im, że spożywanie tego słodzika zwiększa wystąpienie dysfunkcji kardiologicznych, w tym zawału, udaru mózgu i zakrzepicy. Przyznali jednocześnie, że badań było mało i że nie wiedzą nawet, czy związane z tym zmniejszone spożycie cukru przewyższa ryzyko spożywania słodzików. Jak zwykłe szum informacyjny, który ma stwarzać wrażenie, że korzystają z przyznanych na badania grantów. :> Nie należy się nim przejmować i rozważnie podchodzić w ogóle do stosowania słodkości.
 
Ostatnia edycja:
  • Like
Reakcje: janie