Masy plastyczne do stylu angielskiego oraz wykrawaczki

Status
Ten wątek został zamknięty.

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
DWUKOLOROWA PIŁKA DO KOSZA WG SIEROTKI - technika wykonania

Być może ktoś gdzieś tu prezentował taki sposób, ale ja do tego nie doszłam. Jest to wątek instruktażowy, więc ośmielam się uzupełnić go o instrukcję
icon_smile.gif


Wykonanie rozpoczynamy oczywiście od wykonania tortu w kształcie kuli. Niektórzy pieką ciasto w metalowych miskach, ja nie dysponowałam takową, więc upiekłam biszkopt na blaszce z piekarnika (ok.40x30cm), po czym wykonałam ciasto w stylu Charlotte Royal, nie bawiąc się jednak w rolady. Po prostu pocięłam ciasto na trójkąty równoramienne o podstawie 5cm i wysokości 15 (zmierzyłam wcześniej miskę, w której robiłam ciasto). Do masy dałam jedną szklankę kremówki (ubitej), szklankę zmiksowanych truskawek, galaretkę w kostkę z pół litra wody i do usztywnienia dwie galaretki rozrobione w pół litra wody. Bałam się, czy pod ciężarem masy cukrowej nie siądzie, ale było na glanc
icon_razz.gif


Kiedy masa zastygła, wyjęłam ciasto na podstawkę i przystąpiłam do dekorowania.

Standardowo posmarowałam biszkopt z wierzchu kremem maślanym i nałożyłam pierwszą warstwę lukru plastycznego - brązową:
pi_ka_do_kosza1.JPG\

Rozwałkowałam cienko dwa kolory masy cukrowej (białą i różową). Na pierwszy ogień poszła biała. kiedy osiągnęłam już pożądaną grubość, zwinęłam mase jak naleśnik i odłożyłam na bok, koniecznie przykrywając ją folią. Rozwałkowałam różową i na rozwałkowanej rozłożyłam białą. Przyłożyłam tacę o średnicy 35 cm (bo mniejszej nie miałam), ostrym nożem wykroiłam półkole. Należy prowadzić nóż pewnie i mocno, by nie poszarpać brzegów masy (od strony prostej krawędzi, bo ona będzie widoczna na torcie):
pi_ka_do_kosza2.JPG

Na pólkolu wykonałam cięcia, jak na piłce (półkole na pół i na każdej połówce półparabola, tak na oko):
pi_ka_do_kosza3.JPG

Rozpoczęłam układanie plastrów na piłce od środka, kolory naprzemiennie. Plastry przyklejałam na wodę z cukrem pudrem (niezbyt gęsty lukier):
pi_ka_do_kosza4.JPG

Należy po przyłożeniu każdego plastra bardzo starannie i delikatnie go doprasować do brązowej powłoki. Poza tym należy pamiętać, że rozwałkowana cienko masa może się folować. Po uwzględnieniu krzywizny kuli (wszak szablon wycięty z półkola) wyjdzie nam, że boczne kawałki trzeba dociąć, żeby nie zachodziły na plastry środkowe. Z braku skalpela cięłam nożykiem do tapet/papieru. Nacięcia muszą być na całą grubość masy, aby jej nie poszarpać, jednocześnie trzeba uważać, by nie naruszyć masy spodniej:
pi_ka_do_kosza5.JPG

Po usunięciu paproszków/babroszków/fafroszków i odcięciu (znów ostrym nożem, płynnym ruchem) nadmiaru masy otrzymujemy gotową piłkę. Ja dodałam do ozdoby Hello Kitty, którą samodzielnie wykonałam z masy:
pi_ka_do_kosza6.JPG

Oczywiście można wykonać piłkę z jednego koloru, ale myślę, że też warto wtedy złożyć masę na pół, wyjdzie większa powtarzalność elementów. Albo nawet złożyć na cztery.. kto wie..
Dzielę się metodą, bo a nóż ktoś się odważy spróbować
icon_smile.gif
Będzie mi miło
dance.gif
 

Załączniki

  • pi_ka_do_kosza1.JPG
    pi_ka_do_kosza1.JPG
    32.5 KB · Wyświetleń: 0
  • pi_ka_do_kosza2.JPG
    pi_ka_do_kosza2.JPG
    39.3 KB · Wyświetleń: 0
  • pi_ka_do_kosza3.JPG
    pi_ka_do_kosza3.JPG
    37.8 KB · Wyświetleń: 0
  • pi_ka_do_kosza4.JPG
    pi_ka_do_kosza4.JPG
    26.6 KB · Wyświetleń: 0
  • pi_ka_do_kosza5.JPG
    pi_ka_do_kosza5.JPG
    28.7 KB · Wyświetleń: 0
  • pi_ka_do_kosza6.JPG
    pi_ka_do_kosza6.JPG
    41.7 KB · Wyświetleń: 0

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Więc z jednej i drugiej strony:
IMG_0487.JPGIMG_0488.JPG

Owa,l wycięty brzeg karbowany większy i środek gładki wycięty mniejszy:
IMG_0486.JPG

A z takiego wycietego owalu zrobiłam kwiatki, przy pomocy patyczka do szaszłyków
icon_mrgreen.gif
:
IMG_0490.JPG

Ooooo, jak tak się patrzy to trudno określić wielkości, zmierzę to podam wymiary
icon_smile.gif


Zmierzone w przybliżeniu
icon_wink.gif
:
3,5cm x 2,5cm
5,3cm x 3,5cm
7,0cm x 4,5cm
8,5cm x 6,0cm
 

Załączniki

  • IMG_0487.JPG
    IMG_0487.JPG
    114.9 KB · Wyświetleń: 0
  • IMG_0488.JPG
    IMG_0488.JPG
    60.4 KB · Wyświetleń: 0
  • IMG_0486.JPG
    IMG_0486.JPG
    122.6 KB · Wyświetleń: 0
  • IMG_0490.JPG
    IMG_0490.JPG
    131.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
Sierotko3m, tort śliczny, zdjęcia z instrukcją wykonania aż się proszą o wypróbowanie. Na pewno ułatwiłaś nam sprawę. Dzięki.
anbetung.gif
 

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
Kupiłam ten komplet na allegro:
Zdj_cie221.jpg

Jest też w komplecie książeczka ze zdjęciami przykładowo wykonanych kwiatów i liści:
Zdj_cie219.jpg.
Zdj_cie213.jpg,Zdj_cie215.jpg,
 

Załączniki

  • Zdj_cie221.jpg
    Zdj_cie221.jpg
    58.3 KB · Wyświetleń: 0
  • Zdj_cie213.jpg
    Zdj_cie213.jpg
    34.1 KB · Wyświetleń: 0
  • Zdj_cie215.jpg
    Zdj_cie215.jpg
    38.4 KB · Wyświetleń: 0
  • Zdj_cie219.jpg
    Zdj_cie219.jpg
    35.2 KB · Wyświetleń: 0

lilka

Member
Mar 29, 2008
245
0
0
Sabinal ja kupiłam ten komplet rok temu i nie żałuje, chociaż zestaw sobie kosztuje, jest super a ksiązka chociaz jest po angielsku , na zdjęciach jest tak wszytko super pokazane że wiadomo jak wykonać dany kwiatek
icon_smile.gif
)
 

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
Chciałabym wypróbować nowe zabawki, ale nie mogę znaleźć w sklepach Planty. Czy można ją czymś zastąpić?
Piszecie,że koszty wysyłki w pan-centrum sa wysokie. Czy ktoś kto tam zamawiał może napisać ile sobie liczą za paczuszkę.
 

ania-magda

Member
Gru 30, 2009
347
0
0
Raczej Planty zastąpić niczym się nie da
icon_neutral.gif
Chyba, że jest jej jakiś biały odpowiednik czy podróbka, ale takiego to nigdy nie widziałam. Ewentualnie możesz zrobić bez planty, a po wyrobieniu dodać trochę oleju czy octu za radą Rastagatki. Będzie przez to mniej plastyczna, ale będzie
 

sohers

Member
Maj 12, 2010
126
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Spes

Member
Kwi 20, 2010
349
0
0
icon_smile.gif

Własnie takie same zamówiłam ...czekam na przesyłkę...

A Planta jest w Bomi.
 

lilka

Member
Mar 29, 2008
245
0
0
Właśnie mnie też intersuje tam przesyłka jak tam jest, podane są ceny brutto i netto, a cena za przesyłkę jest chyba jedna tak czy dobrze zrozumiałam?
 

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
Sohers, szukałam Planty w Tesco na Długiej i nie znalazłam. Poszukam dalej. Jak najlepsza to szukać trza.
Ceny za przesyłkę faktycznie Pan ma zbójeckie. Może tak wyjść,że opłata wyjdzie wyższa od ceny produktu. Ciekawe jak na tym wychodzą cukiernicy kupujący duże ilości.
 
Status
Ten wątek został zamknięty.