PIERNIKI

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
O to ja czekam na zdjęcia
lecker.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Jankowe jeszcze nie ruszone, ale polukrowałam trochę czeskich:

pierniki_lukrowane1__2_.jpg pierniki_lukrowane__2_.jpg

Nic specjalnego, bo kupiłam kiepski cukier puder, który mimo przesiania zapychał mi tylkę woreczka i wkurzał niemożebnie.
Większość już wydałam, została mała puszka.
Dziś lukrowałam "bardzo imbirowe" Bajaderki i też mi się lukier nie udał, bo w trakcie ubijania wysiadł starutki mikser i masa wyszła za rzadka - rozlewała się na boki i nie mogłam robić żadnych precyzyjnych dekoracji. Ale to pierniki na choinkę, a nie na prezenty, więc machnęłam ręką. Kupię lepszy cukier i zabiorę się za Jankowe.
icon_smile.gif


pierniki_lukrowane__3_.jpg pierniki_lukrowane__3_1.jpg

pierniki_lukrowane__3_2.jpg pierniki_lukrowane__3_3.jpg
 

Załączniki

  • pierniki_lukrowane1__2_.jpg
    pierniki_lukrowane1__2_.jpg
    99.9 KB · Wyświetleń: 8
  • pierniki_lukrowane__2_.jpg
    pierniki_lukrowane__2_.jpg
    102 KB · Wyświetleń: 8
  • pierniki_lukrowane__3_.jpg
    pierniki_lukrowane__3_.jpg
    88.4 KB · Wyświetleń: 8
  • pierniki_lukrowane__3_1.jpg
    pierniki_lukrowane__3_1.jpg
    98.1 KB · Wyświetleń: 8
  • pierniki_lukrowane__3_2.jpg
    pierniki_lukrowane__3_2.jpg
    99.2 KB · Wyświetleń: 8
  • pierniki_lukrowane__3_3.jpg
    pierniki_lukrowane__3_3.jpg
    91.2 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Joanno, podziwiam i ilość i wykonanie.
Gdybyś nie napisała, że lukier wyszedł za rzadki to można by pomyśleć, że takie było założenie. Wszystkie mają jednakowy rodzaj ornamentów, mnie się podobają.
Zamierzam jutro choć trochę upiec Jankowych.
 

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Sniezynki przez cudne ! Odgapie dekorowanie
anbetung.gif
Może zdążę jeszcze upiec dla siebie ,bo co zrobię to rozdam
icon_mrgreen.gif

Też raz miałam taki nie fajny cukier .
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Joanno chylę czoła!
Ja dzis mialam mloda przyjaciółkę na pieczenie pierniczków i cala porcja Janki , odleżana ok 4 tygodni zotala przerobiona na kufer pierniczków.
Jeszcze raz chwale ciasto: plastyczne, świetne w obróbce, nic się nie klei i nie deformuje podczas przekladania na blachę; w piecu pieknie trzyma ksztalt. Bardzo smaczne. dekorowac nie będę - malowalam każdą partię mlekiem skondensowanym i ładnie lśnia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Tegoroczne lukrowanie już za mną. Dziś na tapecie były pierniki Janki. Zastanawiałam się, czy pokazać, bo nudne - takie same, jak zwykle, ale wstawiam dla porządku:

pierniki_Janki_lukrowane.jpg

pierniki_Janki_lukrowane1.jpg

pierniki_Janki_lukrowane2.jpg

Zdjęcia marne, ale coś niecoś widać.
Dziś miałam już dobry lukier i bardzo przyjemnie mi się malowało.
Uwaga ku pamięci - nigdy nie kupować cukru pudru Gellwe!!!!
 

Załączniki

  • pierniki_Janki_lukrowane.jpg
    pierniki_Janki_lukrowane.jpg
    106.1 KB · Wyświetleń: 7
  • pierniki_Janki_lukrowane1.jpg
    pierniki_Janki_lukrowane1.jpg
    104.3 KB · Wyświetleń: 7
  • pierniki_Janki_lukrowane2.jpg
    pierniki_Janki_lukrowane2.jpg
    112.5 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Joanno prze piękne
anbetung.gif
moje faworytki to śnieżynki! Jak prawdziwe płatki śniegu!
Dzis był dobry dzień do lukrowania
lecker.gif
 

wianka

Member
Sty 25, 2012
1,034
10
38
Jak przechowywać polukrowane pierniczki. Będę na raz lukrować ogromną ilość i po wyschnięciu mam je ładować z powrotem do słoja, czy układać w kartoniku i zabezpieczyć jakoś?
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Piękne te wasze pierniczki. Ja swoje też już upiekłam, ale zostało mi jeszcze trochę ciasta i ciągle jeszcze biję się z myślami czy chce mi się jeszcze bawić w wykrawanie pierniczków, czy może lepiej byłoby upiec z tej resztki piernik i czymś go przełożyć. Ale jak już chciałabym upiec z niego piernik, to ile powinnam trzymać go w piekarniku? Godzinę? I w jakiej temperaturze? A co z nim potem zrobić? Wystarczy zawinąć w ściereczkę jak keks i włożyć do lodówki? No i kiedy mam przełożyć go powidłami albo inną masą? Od razu?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,385
3,672
113
Dorotko, robię to ciasto od ponad dziesięciu lat, ale chyba nie zaryzykowałabym upieczenia z niego piernika w keksówce, choć lubię eksperymentować. Nie ta konsystencja, zwłaszcza po leżakowaniu. Jeśli już, to rozwałkowałabym dość cienkie, dwu centymetrowej grubości blaty do późniejszego przełożenia powidłami czy ulubioną masą, które piekłabym jakieś 20 - 25 minut (a może ciut dłużej, trzeba byłoby sprawdzać). Powinna udać się też krajanka w stylu bajaderkowej (dwa cienkie blaty ciasta od razu przełożone marcepanem i powidłami). Jednak jeśli nie masz doświadczenia w pieczeniu pierników i wyczucia, kiedy są upieczone, ale nie przepieczone, zastanów się, czy jednak nie dorobić porcji ciasteczek, by nie zmarnować dobrego ciasta.

Ciekawe, co na ten temat powie Janka.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Janka powie to samo co Joanna
icon_smile.gif


Nigdy nic z tym ciastem nie kombinowałam,bo zazwyczaj zawsze mam go za mało i trudno mi cokolwiek doradzić.Myślę że upieczony blat można przełożyć powidłami,zawinąć i niech sobie poczeka do świąt.
 

gosia

Member
Paź 9, 2005
2,299
0
0
Jakiej mąki używacie? Mam tylko tortową i żytnią razową. Mam też dalachowską pszenną, ale z niej nie piekłam jeszcze nigdy.
Chyba, że jutro zacznę...