Vermont Sourdough

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
dziękuję yrsa
bussi.gif
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
wedlug mnie (moge sie mylic) w tym wypadku jest to raczej efekt niedostatecznego wyrosniecia chleba.

jak sie popatrzy na kromke z boku dziury maja forme malych kraterow skierowanych do gory. to niedostatecznie wyrosniety (lub bardzo popedzany w cieple) chleb.
w takim chlebie gazy probuja sobie znalezc ujscie juz w czasie pieczenia i tak potem wyglada przekroj.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Też skłaniam się ku temu, że zbyt krótko rósł. Jak Mirabbelka napisała kształt dziur jest bardzo charakterystyczny i konsystencja wydaje mi się dość zbita i gliniasta, tak własnie mają chleby, które za krótko rosły. Przy niedokładnym odgazowaniu dobrze wyrośnięty chleb ma lekką konsystencję i tych dziur jest więcej i są raczej obok siebie umieszczone, tu jest jednak inaczej.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,352
1,435
113
Kamila mi przypomniała i dziś upiekłam. Użyłam do niego ożywionego 3 dni temu zakwasu żytniego, który zasuszyłam prawie 4 lata temu. Chyba zasuszenie mu nie zaszkodziło, bo chleb taki wyszedł:

dsc04062bis.jpg


dsc04065t.jpg


Ten chleb niesamowicie zachowuje się w piekarniku. Skoczył w górę o 1/3 wysokości początkowej.
Pomału zaczynam przekonywać się do pieczenia chleba na blasze bez foremki, garnka itp. Nie mam na razie koszyka, ale pomagam sobie formą do chleba wyłożoną omączoną ściereczką.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Hazo, cudowny! Twoj chlebek jest doskonalym przykladem tego, ze doskonaly piekarz poradzi sobie w kazdej sytuacji
icon_biggrin.gif

Bardzo mi sie podoba jego prawie prostokatny ksztalt.
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
Chwaliłam się w wątku chleba codziennego ze piekę więc się pochwale co wyszło DSC04156.jpg
Coś pewnie zrobiłam nie tak
gruebel_2.gif
bo chleb wyszedł zbity i w smaku bardzo gliniasty dlatego domownicy domagają się powtórki chleba codziennego
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • DSC04156.jpg
    DSC04156.jpg
    122.4 KB · Wyświetleń: 5

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,068
436
83
brakuje mu rzeczywiscie lekkosci
byc moze nie wyszlo Ci zbyt dobrze skladanie chleba w trakcie wyrastania, ale moze byc tez winna mąka.

do tego chleba chociaz czesc maki musi byc o duzej zawartosci bialka.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

grofaz

Member
Paź 7, 2010
10
0
0
Witam Wszystkich Forumowiczów!
Zacznę od tego iż chleb ten jest przepyszny w smaku, wyrasta fenomenalnie (zwłaszcza w piecu potrafi zaskoczyć
anbetung.gif
). Robiłem go już kilkakrotnie formując jeden duży owalny bochenek. Wszystko szło idealnie aż do pewnego momentu. Niestety ale bochenek nr 5 i kolejny nie wychodzą i nie wiem co mogę robić nie tak
icon_sad.gif
Robię tak jak wcześniej zakwas odpowiednio wcześnie wyciągnięty z lodówy i dokarmiony, krok po kroku wg przepisu i ciasto mi nie wyrasta
gruebel_2.gif
Totalna klapa! Po włożeniu do pieca lekko podrasta ale jest zbity, i zakalcowaty a pod skórką tworzą się duże bąble. Nie mam pojęcia w czym tkwi problem. Jeśli ktoś mógłby coś doradzić amatorowi to będę dozgonnie wdzięczny.
Pozdrawiam Sławek!!
 

grofaz

Member
Paź 7, 2010
10
0
0
Kiepska mąka hmm to możliwe. Ostatnio wpadła mi w ręce strong white bread flour z zawartościa białka 13,9 g na 100g więc może ta będzie lepsza. Będę dalej próbował o efektach na pewno poinformuję;)
Pozdrawiam serdecznie!!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Maka z zawartoscia bialka 13.9 to Manitoba i nie polecalabym do tego wypieku. Tutaj wystraczy zwykla maka chlebowa. Kiepska maka wcale nie oznacza, ze zawartosc bialka jest niska.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

grofaz

Member
Paź 7, 2010
10
0
0
Kolejna rada którą zapamiętam:) Niestety ale mieszkam poza granicami kraju i przy wyborze mąki (brak tu polskich oznaczeń) kieruję się właśnie ilością białka no i nazwą mąki oczywiście
icon_smile.gif
Skoro pisało strong white bread flour co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "mocna mąka chlebowa" to zakupiłem. Bułki na prefermencie z tej mąki wychodzą całkiem dobre i zdrowo rosną a co do vermont'a to jeszcze jej nie użyłem i skoro polecasz zwykłą mąkę to wstrzymam się z użyciem tej "mocnej". Dzisiaj zaczynam reanimację zakwasu według Twojego tatter planu bo faktycznie kiepsko z nim. Mam nadzieję że przywrócę mu siły witalne ;)
Pozdrawiam!!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bulki jak najbardziej, sama uzywam Manitoby do wypieku wielu bulek.

Jesli chodzi o Vermont S. to polecam zwykla make chlebowa czyki taka, ktora ma ok 12g bialka, taka jest wystarczajaca.
Maki kontynentalne oznaczane sa numerami, poniewaz zarowno dla mlynarza jak i piekarza wazna jest waga popiolu powstala po spaleniu maki (im wyzszy numer tym ciemniejsza maka) i na opakowaniu nie wymagana jest informacja o skladzie maki, w tym ilosc proteiny. Ta informacja z kolei niezbedna jest w takich krajach jak UK czy USA, poniewaz przydatnosc maki okresla sie wlasnie iloscia bialka przypadajaca na 100g maki.

Polecam maki mlyna Doves Organic lub Shipton, latwe zamawianie, dostawa w 3 dni i nieporownywalna jakosc.
 

grofaz

Member
Paź 7, 2010
10
0
0
Zastosowałem się do rad podanych na forum zmieniłem mąkę odświeżyłem zakwas i chleb wyszedł jak marzenie. Zrobiłem jeden wielki kołacz z całej porcji ważył ponad 1,6kg. Wyrósł idealnie a w smaku genialny. Tęskniło mi się za moim vermoncikiem ale już jest ze mną na szczęście. Kocham zapach tego chleba a o smaku nawet nie wspomnę bo aż się ślinię choć dopiero co zjadłem 2 konkretne pajdy:) Nestety ale nie mogę się pochwalic zdjęciem bo chleb nie dotrwał w stanie nienaruszonym do mojego powrotu z pracy. Żona brutalnie go napoczęła a dzieła zniszczenia dokonała córeczka;)